Gezi Parkı eylemlerinin iç yüzünü merak edenler için: Ekonomik Tetikçiler

Ekonomik Tetikçiler” isimli bu kesiti 2008 yapımı olan Zeitgeist: Addendum isimli belgeselden kırptım. Başından sonuna kadar objektif bir bakış açısıyla izleme zahmetine katlanacak olursanız, içerisinde bulunduğumuz zaman diliminde “faiz lobisi, dış mihraklar” gibi içi boşaltılıp itibarsızlaştırılmaya çalışılan ifadelerin, komedi unsurları olarak kullanılmaları yerine ciddiye alınmaları durumunda aslında ne kadar büyük bir tehlikeyi işaret ettiklerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin ve onunla aynı kaderi paylaşan senatör kardeşinin, sanki birilerine göz dağı verilmek isteniyormuş gibi halka açık ortamlarda infaz edilmelerinin nedenlerini araştırırken, yolum seneler önce izlediğim bu belgesele düştü. Gezi Parkı eylemlerinden çok önce çekilmiş olan bu görüntüleri tekrar izlerken dehşet içerisinde taşların yerine oturduğunu fark ettim. Bu insanların neden öldürülmüş olabilecekleri sorusuna, onlar gibi içerisinde Adnan Menderes ve Turgut Özal’ın da bulunduğu bir çok ülkenin devlet başkanının hangi sebeplerle uçaklarının düşürüldüğüne, silahlı, bombalı saldırılara, idamlara, zehirlenmelere maruz kaldıklarına, askeri darbelere, halk ayaklanmalarına, IMF’den kurtulmanın sonuçlarına ve dünya medyasının bu olayları yansıtma biçimlerine adeta ışık tutuyor.

Özgürlüklerinizin kısıtlandığını düşünüyorsanız sonuna kadar haklısınız. Dünya insanları olarak hepimiz karanlık bir imparatorluğun gölgesi altında yaşayan ve bu durumun farkında bile olamayacak kadar aciz, bilgiden, idraktan yoksun kimseleriz. Eğer gerçekten özgürlüğünüze kavuşmak istiyorsanız gölge boksu yapmayı, Don Kişot gibi yel değirmenlerine saldırmayı bırakmalı, ilk önce kendinize, sonra içerisinde yaşadığınız topluma karşı dürüst olmalısınız. Hangi görüşe sahip olursanız olun, hareketleriniz, söylemleriniz, olayları yorumlama biçimleriniz çok önceden hiç sorgulamadan sahip olduğunuz düşünceleri desteklemeye, her ne pahasına olursa olsun onları kanıtlamaya veya karşıt düşünceleri karalamaya değil, tarafsız biçimde “gerçeği” öğrenmeye yönelik olmalı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir