GIF’leri sıkıştırmanın, paylaşmanın, keşfetmenin yeni yolu: Gfycat

An itibariyle ikinci ve muhtemelen en parlak dönemini yaşayan GIF’leri tahmin ediyorum ki hepimiz çok seviyoruz. Eskiden ücretsiz hostlarda yapılan dandik web sitelerinde at (@) işaretini veya “İletişim” gibi bağlantıları GIF animasyonlarıyla şenlendirmeyenleri dövüyorlardı. Sonra ne olduysa bıraktık, yalnızlığa terk ettik. Ta ki internet bağlatılarımız eskiye göre hızlanıp bir nebze de olsa ucuzlayıncaya kadar.

Şimdilerde onları artık kendimizi kısa yoldan ifade etmek için kullanıyoruz. Özellikle çeşitli enstantanelerle karılan mizahi içeriklerin (for eksempıl: Sadece developer kafasına sahip olanların anlayabileceği durumlar) vazgeçilmez elemanları haline geldiler. Buzzfeed‘in kötü birer çakması olan Bunedio gibi sitelerin, sahip oldukları popülaritelerini büyük ölçüde sevimli arkadaşlarımız GIF’lere borçlu olmadıklarını kim söyleyebilir?

GIF’ler internetin güzel oyuncakları ve fakat özellikle site sahipleri için bazen kabus anlamına gelebiliyorlar. Bazen tek bir GIF dosyası, koca bir sitenin aylık trafik tüketim limitini tek başına doldurabiliyor. Bu nedenledir ki çoğu büyük site bu tür problemlerle başedebilmek için CDN (Content Delivery Network) tarzı harici hizmetler kullanıyor, içleri rahat, tuzları kuru.

Büyük, yüksek trafikli sitelerin yanı sıra; ziyaretçileriyle sevimli GIF animasyonları paylaşmak isteyen ve fakat yeterli altyapısı, CDN gibi sistemleri kullanmak için bilgisi, bütçesi olmayan arkadaşlar için de Gfycat oldukça mantıklı bir çözüm gibi görünüyor.

Dosyaları 16 kata kadar sıkıştırabilme mahareti bulunan site sayesinde ister elinizdeki GIF’leri optimize edip kendi sitenize yükleyin, isterseniz Gfycat’e yükleyerek sitenize embed edin. Bakınız şurada, 331 MB‘lık bir dosyayı nasıl da hayvan çocuğu gibi sıkıştırıp 20 MB‘a kadar düşürdüklerini gururla gösteriyorlar. Muazzam bir trafik tasarrufu.

Tüm bu mevzularla alakanız yoksa, sadece mesai saatleri içerisinde çalışıyormuş gibi görünüp komik GIF’lere bakanlardansanız Gfycat sizin de çok hoşunuza gidecek. Bünyesinde barındırdığı 15 milyonun üzerinde dosya tek tek incelenip puanlanmayı bekliyor. Elbette siz de hesap oluşturup kendi dosyalarını yükleyenler kervanına katılabilirsiniz. Buyrunuz: Gfycat.com

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. ilhan dedi ki:

    O değil de yazilardaki şu ince laf çakmalara bayılıyorum :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir