Google Adsense’den “Bugünkü tahmini kazançlar” değişikliği

adsense-tahmini-kazanclar
Bugün Adsense hesabıma girdiğimde yukarıda bulunan resimdeki gibi bir değişiklikle karşılaştım, eskiden “Bugünün kazançları” ve “Toplam kazanç” yazan yerlerde şimdi “Bugünkü tahmini kazançlar” ve “Toplam tahmini kazançlar” ibareleri yer alıyor.

Söz konusu değişiklik hakkında bilgi almak için Adsense Blog‘una ve İngilizcesine kendimden daha çok güvendiğim Cemal kardeşime başvurdum ve öğrendiğim kadarıyla bu değişiklik sadece görsel olarak bir fark yaratacakmış ve kesinleşmiş kazançlar bölümünde raporlanacak miktar ile günübirlik sunulan raporlardaki miktar arasında fark olması söz konusu değilmiş, özetle olay sadece kazanç ifadesinin Google istatistikleri tarafından tahmini olarak belirlendiğini vurgulamak içinmiş.

Ve fakat gel de kıllanma, şahsen bir yayıncı olarak o günkü kazanç istatistiklerimin “tahmini” olarak ifade edilmesini isteseydim sanırım Türk menşeili reklam firmalarıyla çalışmayı tercih ederdim çünkü Adsense ile çalışan yayıncıların hemen hepsinin Google’ın kesin ve şeffaf duruşuna güvendiğini düşünüyorum ve hatta iş ki Hepsiburada gibi bazı firmalar bile kendi lokal ortaklık sistemlerinde kazançları hesaplamak ve raporlamak için konunun uzmanı kisvesindeki Google ile işbirliği yapıyorlar.

Son zamanlarda Adsense gelirlerinde oluşan mantıksız düşüşler (reklam yayınlanan sitelerin hitleri yükselirken Adsense gelirlerinin düşmesi mantıksız olarak nitelendirilebilir sanırım) ve şimdi de böyle bir “tahmini” durum, ne diyelim umarım günübirlik sunulan kazanç raporlarıyla kesinleşen ödemeler arasında gerçekten ciddi farklar oluşmaz ki zaten kanımca bu da işin ciddiyetinin kaçtığı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. Can Yetim dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Google adsense hesabımdaki şuan toplam tahmini kazanç : 530$ civarında. Daha önce böyle bir mebla ile karşılaşmış değildim. 2-3 ayda bir 100$ alıyordum.
  ( http://www.gomplayer.org/googleadsense.png )
  Ancak bu son güncelleme ile benim kazanca ne olduysa oldu bu uçuk rakam gösterir oldu :)
   
  Beni bu konuda aydınlatabilmeniz mümkün mü ?

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Sevgili Can bu mevzu yazıda atladığım bir konuydu ve hatırlattığın için ben de sana teşekkür ediyorum :) “Son ödemeden itibaren” kısmı “Tüm zamanlar” olarak değiştirildi ve aslında senin orda gördüğün 530 dolar bu zamana kadar aldığın/kazandığın bütün ödemeleri kapsıyor, yani üzülerek söylüyorum ki aslında sen son ödemeden itibaren 530 dolar biriktirmedin, bu zamana kadar toplam 530 dolar kazandın :)

  Aslında bence gerçekten mantıksız bir değişiklik oldu bu çünkü son ödemeden itibaren kazandığımız miktarı artık kendimiz hesaplamak zorundayız.

 3. Can Yetim dedi ki:

  :) ağlamak istiyorum. evet biraz önce ben de detayları inceledim. Bu zamana kadar kazandığımı gösteriyormuş. Çok gereksiz bir şey bu. Google’ı çok severdim ama bugün kin beslemeye başladım :)
  Teşekkürler :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir