Google anasayfası kişiselleşiyor


Google’dan yapılan resmi açıklamaya göre artık kullanıcılar anasayfada istedikleri arkaplanı kullanabilecekler. Kullanıcılar www.google.com’a girdiğinde sol alt kısımda “Change background image” isimli yeni bir linkle karşılaşıyor ve bu linke tıklayarak Google anasayfalarında istedikleri arkaplanı kullanabiliyor. Ne yazık ki bu uygulama henüz Google Türkiye için geçerli değil.

Peki arkaplan uygulaması Google’ı yavaşlatacak mı?

Hayır, Google ilk önce kendi arama özelliklerini yükleyecek ve kullanıcılar bu arada dilerse arama yapabilecek, eğer yüklenmesi için beklenirse bir kaç saniye içerisinde arkaplan resmi de görünecek.

Google’ı kendi arkaplanlarıyla kullanmaya başlayan bazı Twitter kullanıcıların paylaşımları:

Ve bu arada;
Siyah arkaplanlı Google elektrik tasarrufu sağlıyor :)

Google’ın arkaplanı siyah olsaydı yılda 3000 megawatt elektrik tasarrufu yapmış olacaktık..

Tamamı beyaz olan bir ekran yaklaşık olarak 74 watt elektrik tüketiyor. Tamamı siyah bir ekransa yaklaşık olarak 59 watt. Google, günde yaklaşık olarak 200 milyon hit alıyor. Her kullanıcı için ortalama 10 saniye arama süresi desek, Google, günde 550.000 saat görüntüleniyor. Eğer sayfa siyah olsaydı toplamda 15 watt?lık bir kazancımız olacaktı. Bu da dünya çapında 8.3 megawatt/saat?lik bir enerji kazanımı demekti ya da yılda 3000 megawatt/saat enerji.. Ve sadece birkaç ufak kod değişikliği sayesinde, elektriğin 1 kilowatt/saat?ine 10 cent dersek, toplamda 300.000$ kar sağlanmış oluyor.

Kaynak: Milliyet

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir