Google bloglara ücretli tanıtım yazısı veren firmaları cezalandırıyor(muş)!

google-pagerank
Olacak iş mi şimdi Allah aşkına? Az önce şu adreste okuduğum, Şubat 09 tarihli bir yazı aracılığıyla öğrendim ki Google bloglara ücretli tanıtım yazısı veren firmaları kesin olarak cezalandıracağını açıklamış (cezalandırmadan kasıt elbette Pagerank kıyımı) Hatta bu konuda  o kadar hassas davranıyorlarmış ki böyle bir girişimde bulunan Google Japonya dahi cezalandırılıp Pagerank’ı 9’dan 5’e indirilmiş (yazar arkadaş konuyla ilgili süper bir kelam etmiş: “Gerçi daha ağır ne ceza verebilirlerdi, arama motorunu; arama motoru indeksinden atmak gibi eşyanın tabiatına ters cezalar dışında?“)

Ben de geçmişte bir kaç tane ücretli tanıtım yazısı alan ve bu yazıların yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra Pagerank değeri 2 den 0’a düşen (3 beklerken) bir blogger olarak fena halde kıllanmış bulunmaktayım, acaba bu herifler reklam verilen bloglara da mı ceza kesiyorlar? Eğer durum buysa bana göre Google’ın yaptığı resmen adilik. Herkesin bildiği bir şey var; Google bloglara normal web sitelerinden daha fazla itibar gösteriyor ve arama sonuçlarında öncelik tanıyor, durum buyken haliyle firmaların reklam için bloglara yönelmesi kaçınılmaz. Tamam, ortada özgün içerik ile reklam içeriğinin ayrılması ve dolayısıyla arama sonuçlarının kaliteli tutulması gibi bir olay var fakat bu şekilde bir ceza uygulaması benim aklıma “kaliteli sonuç” prensibinden çok “internet reklamcılığı tekeli” düşüncesini getiriyor.

Özetle, vatandaş arama yaptığında Google’ın yayınladığı reklamları bir vesile görecek fakat Google’ın tüm içeriğini sağlayan ve ekmek yemesine sebep olan web siteleri kendi reklamlarını kendi siteleri üzerinden yapamayacak, eğer isterlerse tıpış tıpış bir Adwords hesabı açıp parayı bastıracaklar. Bugüne kadar Google ile ilgili edilen “tekelleşme çabasında” türü kelamlara pek kulak asmamıştım fakat görünen o ki bunu söyleyen kimselerin bir bildiği varmış. (Hayır, konu kuyruk acım oluşu değil, bu cezalandırma olayına gerçekten sinir oldum.)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir