Google Chrome ekran görüntüsü alma eklentisindeki casus yazılım

Aslında yazının başlığını “Güvenilirliğinden emin olmadığınız tarayıcı eklentilerini yüklemeyin” yapacaktım da bir an düşününce çok mantıksız geldi. Ben de herhangi bir yazılım veya tarayıcı için eklenti yükleyeceğim zaman öncelikle kaç kişi tarafından tercih edildiğine ve varsa aldığı puanlara bakıyorum. Koskoca Google bile “Olur bu, yükleyin” diye onayladığı eklentilerin güvenilirliğini garanti edemiyorken biz ne yapalım, neyi hangi kıstasa göre değerlendirelim inanın hiçbir fikrim yok.

Dagens Nyheter isimli bir İsveç gazetesi Google Chrome’un popüler ekran görüntüsü alma eklentilerinden birinde (ismini bulamadım) casus yazılım tespit edildiğini yazmış. Buna göre eklenti kullanıcılardan topladığı bilgileri ABD ve İsrail’deki bazı karanlık merkezlere gönderiyormuş. Google haberi doğrulamış, eklentiyi mağazadan kaldırdığını bildirmiş ve aşağıdaki açıklamayı yapmış:

“Kötü yazılım içeren ögeleri tespit ettiğimizde veya kullanıcılar vasıtasıyla böyle bir durum olduğunu öğrendiğimizde, internet mağazamızdan kaldırıyoruz. Kullanıcılarımızın Chrome’u kullanırken herhangi bir sorun yaşamaması adına, kötü yazılım içeren veya farklı amaçlara sapan tüm eklentileri mağazamızdan kaldıracağız.”

Evet malesef internet üzerinde varlık gösteren hiçbir şey tam anlamıyla güvenli değil. Popülerliğin de bir güvenlik ölçütü olmadığını bu haber vesilesiyle bir kere daha hatırlamış bulunuyoruz. Sanırım eklenti işini minimum düzeyde tutmak ve mümkünse bilinen, tanınmış yapımcıların ürünlerine güvenmek en doğrusu.

Kaynak: Sputniknews

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Zübeyde dedi ki:

    Evet bende de aynı sorun var ve kaldıramıyorum. Çok sinir bozucu. Kaldırmayı bilen varsa lütfen yardım edin.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir