Google Chrome OS nedir? (Chromium OS)


Google Chrome OS (Chromium OS” ya da ben öyle olduğunu zannediyorum) Google’ın son zamanlarda en çok merak edilen, sorup soruşturulan girişimlerinden biri oldu.

Peki nedir bu Google Chrome OS?
Google’ın söylediğine göre Chrome OS; “Açık kaynak kodlu, verilerinin büyük bir kısmını (veya hepsini) internet üzerinde barındıran, şimdiye kadar tasarlanmış en hızlı, en basit ve en güvenli işletim sistemi” imiş. Tanıtım filminde anlattıklarından anladığıma göre ise insanlar bilgisayarı artık çoğunlukla internete girmek için kullanıyorlarmış ve masaüstündeki onlarca diğer “şey” gayet gereksizmiş, bir çok kullanıcı örneğin “Belgelerim” klasörüne dahi çoğu zaman tıklama ihtiyacı hissetmezmiş. İşletim sistemlerinin zorunlu gerekliliği olan onlarca diğer zımbırtı da (bios, donanım bilgilerinin işlenmesi, güvenlik yazılımları, başlangıçta yüklenen diğer yazılımlar, güncellemeler vs.) sürekli hantallık dolayısıyla can sıkıcı bir kullanım deneyimi yaşatır ve kullanıcıyı canından bezdirirmiş.

Google’a göre bu sorunun kökten çözümü aradaki tüm bu gereksiz köprüleri kaldırıp kullanıcıyı hiç bir zahmete katlanmak zorunda kalmadan, olabilecek en sade şekliyle direkt olarak internete bağlamakmış. Bence Google’ın bu “sadelik” kavramına olan aşırı ötesi takıntısı iyice can sıkıcı bir hal almaya başladı, tamam bir işletim sistemi için bu düşünce çok çekici olabilir ama her şey dozunda güzel arkadaş, yani düşünsenize adamlar “sade anasayfa, sade site, sade tarayıcı…” diye bu kadar kasmasalar da sağladıkları yüz milyarlarca hizmet için ana sayfalarına en azından bir link ekleseler, biz de tüm yeniliklerini/hizmetlerini sürekli alakasız kaynaklardan öğrenip “aa Google’da bu da varmış” şeklinde şaşırmasak fena mı olur? 

İşletim sistemine dönecek olursak; şahsen ben “En hızlı” iddiasının altyapı dolayısıyla Türkiye koşullarında mümkün olabileceğine pek ihtimal vermiyorum, tabi yine de bu Chrome OS’un bilgisayar kullanıcılarının %70’inden fazlası için biçilmiş kaftan olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Neden? Şundan: Günümüzde son kullanıcı bilgisayar alışkanlıkları gerçekten internetle özdeşleşmiş halde ve hatta bir çoklarının aklında internetsiz bilgisayarın etsiz çiğköfte gibi bir tanımı var, yani bu alet Google’ın da belirttiği gibi artık çoğunlukla sosyal ağlar, multimedya kaynakları (film, video, müzik), alışveriş siteleri ve bilimum diğer online hizmetler için kullanılıyor ve haliyle kimse çok gerekli olmadıkça bilgisayarında veri depolama ihtiyacı hissetmiyor. Ticari, akademik veya tamamen kişisel sebeplerle çeşitli yazılımlar kullanmak zorunda olan ya da  “benim datam elimin altında olacak” düşüncesi güden kimseleri %30’luk kısımda sayacak olursak Google yine süper ölümcül bir nokta keşfetmiş ve dünyayı ele geçirme planlarına büyük katkı sağlayacak güzide bir fikre imza atmış gibi görünüyor.

Bana soracak olursanız bu işletim sistemi fikrinin bir internet devi olan Google açısından süper mantıklı bir girişim olduğu aşikar (her şey internette ve kontrolleri altında olacak daha ne olsun) ve fakat vakt-i zamanında Ford’un kredi başvurusuna cevaben devrin banka müdürü tarafından edilen “boşver krediyi arabalar sadece geçici bir moda, yakında insanlar sıkılıp yine atlara binmeye başlayacaklar” kelamı tadında bir gaf etmiyor olmayı dileyerek diyorum ki; bu işetim sistemi yemez abi, en azından bilgisayarı hakkıyla kullanan kimseler için yemez. Google pek tabi kendi girişimini “tamamen doğru ve gerekli” olarak empoze edecek ve normalde kullandığımız işletim sistemlerinin eksi yanlarını vurgulayarak prim sağlamaya çalışacak fakat ecnebistan buna hazır olsa da bizim gibi 3. dünya ülkeleri offline olgusunu öldürmeye hazır değil (birileri çıkıp bana online Photoshop kullanabileceğimi veya Medieval Total War oynayabileceğimi söylerlerse iş kısmen değişir tabi, neticede her gittiğiniz yerde veriniz elinizin altında olacak yanınızda herhangi bir donanım taşımanıza bile gerek yok)

İşletim sistemine yük bindiren güvenlik yazılımları, açılış süresinin sürekli artan uzunluğu ve can sıkıcı güncellemeler gibi bezdirici olayları elbette hiç birimiz sevmiyoruz fakat çözüm tüm bu altyapıyı yekten değiştirip Google’a eşek yükü para kazandırmaktansa firmaların şöyle bir silkinip stoklarındaki teknoloji hurdası ürünleri “sıfır” etiketiyle satmaktan ve ürettikleri her yeni teknolojiyi gıdım gıdım pazarlamaktan vazgeçmesi gibi (sinekten yağ çıkarıyor pezevenkler) aksi halde son zamanlarda CIA güdümlü çalıştığını düşünmeye başladığım Google kendi donanımını da üretmeye başlayıp (belki de başlamıştır) gerçek anlamda dünyayı ele geçirecek. Son olarak, Intel “dört çekirdekli işlemci yaptık bee, süper hızlı hemide” derken öbür yanda adı sanı duyulmamış bir firma (Tilera) çıkıp 100 çekirdekli işlemci ürettiğini açıklıyor, ee bu ne şimdi? O zaman bu 4 çekirdek olayı gerçekten de Intel için “laboratuar koşullarında ulaşılabilen son nokta” değil midir?

Derviş Microsoft sen bu sözü eğri büğrü söyleme,
Seni sıygaya çeker bir Molla Google gelir…

Tarayıcı tabanlı işletim sistemi Google Chrome OS ile ilgili yeniliklerden haberdar olunmak maksatlı girilip e-posta adresi bırakılacak yer:
https://services.google.com/fb/forms/googlechromeossignup

Açık kaynak kodlu Chromium projelerine göz atılabilecek yer (İngilizce):
http://www.chromium.org

Chromium OS ile ilgili diğer İngilizce dökümanlara/yüklemelere ulaşılmak istendiğinde gidilecek yer:
http://www.chromium.org/chromium-os

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

4 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir