Google Code Search ile aradığınız koda ulaşın

Bu konu güncelliğini yitirmiştir. İçerdiği bilgi ve adresler geçersizdir.

Google Code Search, internet alemini ofisinin arka bahçesi olarak gören Google’ın pek bilinmeyen hizmetlerinden bir tanesi. Aslında Google laboratuarlarının su yüzüne çıkmamış o kadar çok hizmeti var ki, eğer “kullanıcı dostu olma” ilkelerine böyle hasta bir mantıkla bağlı olmasalardı, Options sayfası yerine şöyle adam akıllı bir “Hizmetlerimiz” sayfası yaparlardı ve insanlar böyle arkaplanda kalmış servisleri elalemden duymak zorunda kalmazdı.

Neyse Google’ı kendi hizmetlerini tanıtma konusundaki takıntılı politikası ile başbaşa bırakarak konumuza dönelim ve biraz Code Search‘den bahsedelim.

Mantık aslında oldukça basit, olay yine bildiğimiz Google’ın her zaman yaptığı arama eyleminden ibaret. Google, internet üzerinde insanların kendi sitelerinde kullandıkları betikleri yine kendi geliştirdiği bir teknoloji ile analiz ediyor, hangi dilde yazıldıklarını ve hangi lisansa tabi olduklarını öğrenip programcıya sunuyor. Örneklendirecek olursak; javascript ile yazılmış bir show/hide özelliği arıyorsunuz, Code Search’de size X kişi ile Y kişinin javascript ile bu işi kendi sitelerinde nasıl hallettiklerini gösteren bir sonuç çıkarıyor. Netice olarak dönen kodlardan en hoşunuza gideni kopyalayıp ilgili lisansın gereklerini yerine getirerek kullanıyorsunuz.

Site sayesinde PHP, CSS, ASP gibi onlarca web tabanlı yazılım dilinin yanında, C++, Visual Basic ve şahsen adını sanını duymadığım daha onlarca program dili içinden arama yapabiliyorsunuz. Bu tür kodlarının web sitelerinde kaynak kodu olarak kullanılmadığını düşününce Google’ın bu kodlara nasıl ulaştığını merak ediyor olabilirsiniz, yanıtı hemen şurada. Yani programcılar kendi kodlarını Google’a tıpkı bir site haritası gibi göndererek “bak Google, bu kod şu işe yarar, şu dille yazılmıştır, şu lisansa tabidir” diyor.

Bu tür kullanımların (aslında başlıbaşına Google Code Search hizmetinin) site sahipleri açısından ciddi sakıncalar doğurabileceği de söyleniyor. Örneğin kötü niyetli bir vatandaş (mesela bY YaLnIzHacKeR) çeşitli açıkları olduğunu bildiği bir scripti Code Search üzerinde aratarak hangi sitelerde kullanılıyor olduğunu rahatlıkla tesbit edebiliyor ve sitelere o scriptin açıkları vesilesiyle saldırarak zarar verebiliyor. Hatta bir Türk’ün bu yöntemle kendilerine ciddi zararlar verdiğini söyleyen şu tür siteler bile mevcut (şunlar da hack şeysileri: #1, #2).

Netice itibariyle sevgili dostlar bana soracak olursanız Google Code Search tek taraflı kullanıldığında harika, site sahipleri için ciddi anlamda baş ağrıtıcı sonuçlar doğurabilecek türden bir hizmet. Şahsen ben sitemde kullandığım kodları bırakın “paketharitasi.xml” gibi bir isimle Google’a tanıtmayı, Code Search örümceğini kökten engellemeyi bile düşünürüm.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Gecce dedi ki:

  Google    Error Not FoundThe requested URL /codesearch/ was not found on this server.

  yaw caner verdiğin URL hatalı bi / fazla koymuşsun =))

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Pardon pardon benim hatam :)

 3. Emin ÖZTÜRK dedi ki:

  Bence artık konuyu güncelleme yada üstünü çizme vakti geldi (: çünkü öncelikle domain adında değişiklik yapılmış görünüyor. Yeni adres denemek isteyenler için http://code.google.com/hosting/

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Uyarı için teşekkürler Emin :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.