Google, Firefox ve arkaplan sorunsalı


Şimdi soru şu; Firefox Chrome çıkana kadar Google’ın en gözde tarayıcısı mıydı değil miydi? Google bu tarayıcıyı reklam programlarına dahil edip, beleş bir yazılım olmasına rağmen para karşılığı reklam etmeye çalışıyor muydu çalışmıyor muydu? Yani bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki Firefox bir yerde Google’ın amcaoğlu gibi bir şeydi. Peki hal vaziyet böyleyken, şimdi ne oldu da arkaplan yüklediğim Google Firefox’un son sürümünde abidik gubidik eylemlerde bulunmaya başladı?

Hani nerde benim scrollerım?

Nedir yani sayfayı aşağı indirmemize lüzum yok mu? Olaya “Len sonuçlar bunlar işte, aşağı inip ne yapacan?” gibi bir zihniyet mi hakim? Şimdi ben tutup “Beceriksiz Google adam gibi kodlayamamış” desem topa tutarlar maazallah. Bunun yerine “Bu yeni arkaplan şeysi Firefox’u mu tam desteklemiyor acaba? Hımm bir de BTK’nın Google engeli vardı ya ondan şey olmuştur” deyip mevzuyu orta yere bırakıyorum.

Bir de bir hatadır yaptık Google’ımıza arkaplan yükleme girişiminde bulunduk. Ee peki neden geri kaldıramıyoruz? Resim şeysine tıklıyoruz, editörün seçtiklerinden “White” olanı işaretliyoruz ama bir numara olmuyor. Benim yüklediğim/seçtiğim/kaldırdığım arkaplanın esamesi bile okunmadığı gibi, her defasında lh6.ggpht.com gibi bir adresten farklı farklı resimler yüklemeye çalışıyor. Bir de resimler toplasan 300 kb bile değilken sanki Fizan’dan geliyormuş gibi on saate yükleniyorlar. Hadi bunu da BTK’nın sansürüne bağlayalım…

Google’ın hata yapmak gibi bir olayı elbette söz konusu bile olamaz. Hata mutlaka tarayıcınındır, devletindir veya benimdir. Bir de merak ediyorum; Google neden yaptığı her hareket başkaları tarafından taklit edilmeye çalışılan bir oluşumken ve ayrıca “kullanıcı dostu” gibi bir ilkeye hastalık derecesinde bağlıyken, tutup Bing’in zaten yaptığı ve tutturamadığı “hantal” bir olaya girişti?

İşte azizim zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış bizimkisi de o hesap. Adamlar çuvallarla paraları götürürken biz anca böyle antin kuntin kritiler yapıyoruz. E ne yaparsın bu site de böyle dönüyor işte :)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. zac_i_e dedi ki:

  google ın artık suyu ısındı. yerine başka bir arama motoru çıkar. sora google gugıl kalır unutulur gider :D bize ilerde eskiden bi gugıl vardı la her işimizi görüyodu şimdi kalmadı onun gibi arama motoru deriz. (kör ölür badem gözlü olur)

 2. forzamad dedi ki:

  gugılmı gugıl ne ararla barayızıda :D

 3. Recep Hilmi Tufan dedi ki:

  Ben Chrome kullanıyorum aynı sorun bende de var…

 4. Çağatay AYYILDIZ dedi ki:

  Bana verdiği hata da bu google amcamızın :D
  “Arka plan resmi artık mevcut değil.Yeni bir resim seç”
  Ne demek istiyor yani şimdi? Niye sildin be mübarek resmi? Ne suçu vardı onun? Ayrıca “Genel Galeri” bölümünden yüklemiştim hem.. Kendi bilgisayarımdan da değil :D
  Şaşırdı iyice, saçmalıyor arada…

 5. furkancan dedi ki:

  aynen ben de chrome kullanıyorum bende de aynı sorun var…. :(

 6. zac_i_e dedi ki:

  http://www.millimotor.com/
  Ulusal arama motoru :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.