Google sansürünün perde arkası


BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu), kamuoyunu son zamanlarda sıkça meşgul eden olası Google sansürüne ilişkin beklenen açıklamayı yaptı. Bu açıklamaya göre ortada Google’ın herhangi bir şekilde sansürlenmesi/erişime engellenmesi gibi bir durum yokmuş. Olay bir yerde Google’ın Youtube yasağını delme girişimi olarak nitelendirilmiş.

Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” şeklinde başlayan açıklama, sorunun mahkeme kararı gereği erişime engelli halde bulunan Youtube’a ait IP’lerin güncellenmesi sonucu ortaya çıktığını ifade ediyor. BTK’nın yazılı açıklamasına şu adresten ulaşabilirsiniz.

Yani Google yasağı delmek adına “çakallık” yaparak, kendi hizmetlerinin IP’lerini Youtube IP’leri ile tümleştirmiş ve ortaya sanki Türkiye Google’ın bazı hizmetlerine erişimi engelliyormuş gibi bir tablo çıkmış.

Şimdi, sansürün her türlüsüne gönülden karşı olan bir internet kullanıcısı olarak ben, bu tabloya şöyle bir komplo teorisi eşliğinde bakayım: İsrail’in Türkiye’ye direkt veya dolaylı biçimlerde saldırdığı şu günlerde takdir edersiniz ki bilgi alışverişi daha da bir önemli. İsrail Türkiye ile ilgili haberleri iç basınında sansürlemişken (tüm basın-yayın organlarında) Türkiye’nin de bir muz cumhuriyeti edasıyla hareket edip, kendi kamuoyunu dış basında konuyla ilgili yankı bulan “gerçek bilgilerden” mahrum bırakmak isteyebileceği ve bu işe gerçek bilginin kaynağı(!) olan Google’ı sansürlemekle başlamış olabileceği öne sürülebilir. Bu gerekçeyle de ortada böyle bir durum olmamasına rağmen dünya kamuoyuna “bakın Türkiye yaptığı terbiyesizliğin farkında, kendi insanının gerçekleri öğrenmesini engellemek için böyle böyle sansür eylemlerine girişiyor” şeklinde çığırtkanlıklar yapılabilir -ki tarih bu tür saptırmalarla dolu.

Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin’in Rusya’dan göçen has be has yahudilerden olduklarını hatırlatırsam sanırım ne demek istediğim daha net anlaşılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. Abbas ZORLUER dedi ki:

  Donanım haber forumlarında gezinirgen güzel bir programa rastladım, bu sorunları ortadan kaldırıyor cok basit bir şekilde, tavsiye ederim ;) http://forum.donanimhaber.com/m_40321934/tm.htm

 2. öZgür dedi ki:

  Sansürcü zihniyet çözemediği her problemi yasaklama alışkanlığına devam ediyor! Kafaları teknolojiye basmadığı için çözmek, doğrusunu yapmak yerine kolayca yasaklama yoluna gidiyorlar! Ama teknoloji dünyasında her yasağın bir çözümü vardır, bunu da bilmiyorlar tabi!..

  2 yıldır Youtube sansürü sebebi ile alışkın olduğumuz DNS sansürünü başka DNS server adresleri kullanarak çözme yöntemi (veya IP adreslerini HOST dosyasına yazma yöntemi) ne yazıkki yeni uygulanan IP sansürü yüzünden işe yaramıyor.. Bunu tek çaresi PROXY SERVER (Vekil Sunucu) kullanmaktan (veya VPN bağlantısı yapmaktan) geçiyor.

  Aşağıdaki adreste proxy server yöntemi ile Google sansürünü aşma yöntemi anlatılıyor;
  http://www.gemitrafik.com/google-sansurunden-kurtulma.htm

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.