Google Street View ile CERN’deki büyük hadron çarpıştırıcısını panoramik olarak gezebilirsiniz

Görünüşte dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek amacıyla protonları, nötronları çarpıştırıp “Ne olacak acaba?” diye gözlem yapan, atomlarla oynayan ve fakat kara delikler, solucan delikleri veya şu anda varlığından bile haberdar olmadığımız bilimum tehlikelerle dünyanın sonunu getirebilme potansiyeli bulunan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi), nasıl bir yer olduğunu merak eden sıradan insanların bu meraklarını bir nebze olsun giderebilmek amacıyla Google Amcayı içeri almış.

Google Amcamız içeride çok güzel panoramik fotoğraflar çekmiş, bu vesileyle merkezde bulunan odaları ve dillerden düşmeyen malum büyük hadron çarpıştırıcısı sanki oradaymış gibi gezip dolaşabiliyorsunuz. Her şey iyi hoş güzel de, benim mekanda tek gördüğüm sağdan soldan fırlayan, sarı kırmızı yeşil ciyak renklere boyanmış kablolar ve yine benzer renklere sahip demirlerle vücut bulmuş garip yapılar. Bu bir kenara, büyük hadron çarpıştırıcısı dedikleri zımbırtının duvarlarında boydan boya ayak izleri olması dikkatimi çekti. Baya böyle Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nin koridorlarında, liseli gençlerin tepişmeleri sonucu vücut bulanlar gibi 43 numara ayak izleri var. Tamam, sırf atom çarpıştırıyorlar diye eğlenmeye hakları olmadığını söylemiyorum, elbette bilim adamları da koşup oynayabilir, yeri gelir mesai bitiminde koridorda koşturup ebelenbeç oynarlar ancak insan böyle mekanlardan daha nezih, daha steril olmalarını bekliyor.

Atomun nasıl çarpıştırılacağını biz öğretecek değiliz ama insan hiç mi Holivut filmi izlemez? Böyle bilim adamı kıyafetleriyle bir odaya girersin, üzerine su fışkırtılır pür-ü pak sterilize olursun, atom mu çarpıştıracaksın, bilim adamlarını Fransa – İsveç diye takımlara ayırıp koridorda kağıt topla tek kale maç mı yapacaksın ondan sonra yaparsın.

Google Street View: CERN

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. mustafa dedi ki:

    abi sanki Half-Life ı yeniden dizayn etmişler :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir