Google Streetview yakalar!

google-streetview-komik-05Google Streetview ile yeni bir çağ başlattı. Oturduğunuz yerden bu hizmetin verildiği memleketleri sokak sokak, cadde bostan geziyorsunuz. Bu eylem her ne kadar internet kullanıcılarına verilen masumane bir hizmet gibi görünse de beraberinde kişisel hakların ihlali gibi hukuki zımbırtılar da getirebiliyor. Zaten internet ve teknoloji kökenli haberleri pek seven medya Google ile ilgili bi haber duymayagörsün, hemen bire bin katıp ballandıra ballandıra anlatıyor. Sizinde kulağınıza ulaşmış olabileceği üzere bi kadın kocas tarafından aldatıldığını Google Streetview ile öğrenip dava açmış, ne bileyim sosyal açıdan duyarlı bazı İngiliz vatandaşları bu hizmeti kişisel haklarıa tecavüz olarak  değerlendirip Google araçlarını mahallelerine sokmamış vs. İnternet aleminde hayata geçen her yeni projenin sürekli eleştirilip tartışılması ve üzerinden prim yapılmaya çalışılması artık alışıldık bi durum.

google-streetview-arabasiGoogle Streetview olayı tepesine 360 derece görüş açısı bulunan kameralar yerleştirilmiş araçların sokak sokak gezip fotoğraf çekmesi mantığına dayalı. Eskiden fotoğraflar çekildiği haliyle yayınlanıyordu fakat bahsettiğimiz hukuki hareketler neticesinde tırsan Google artık insan yüzleri ve araba plakaları gibi şahsın tanınmasına vesile olabilecek detayları sansürlüyor.

Ne yazık ki (veya Allah’tan) güzel ülkemde henüz hizmet vermeye başlamamış olan Google Streetview kameralarına takılan bazı komik anları kendimce derledim:

google-streetview-komik-01
Bu sürrealist çalışmaya “İşeyen Gevur” adını taktım.

google-streetview-komik-02
Hırsızlığın resmidir!

google-streetview-komik-03
“Kenara çek George! Ne oldu Kevin? Lanet olsun görmüyormusun şurda tenha bi yer var!
Oh dude sorry hadi işeyelim! Gevuruz biz…”

google-streetview-komik-04
İşte kişisel hakların ihlali dedikleri mevzu bu :) Kadının dötünü tüm dünya görüyo şimdi, olay bu mu? Google’cım yüzleri sansürlemekle olmuyo bu işler döt sağlamda olmadıkça…

google-streetview-komik-06
Otobüs üzerinde ve açık havada burunda maden ararken kim nerden hesap etsin kamera, Google, Streetview?..

google-streetview-komik-10
“Kevinn! Keeevinn!”

google-streetview-komik-07
Düşünsene müstakil evinin bahçesine kurmuşsun tuvaleti efil efil ooh…

google-streetview-komik-08
“Cenifırların büyük oğlan Toniyi sekz şoptan dividi alırkene görmüşlee… Bak hile idepsizin danasınaa…”

google-streetview-komik-09
Varya ben bu zencileri Amerikan filmlerinde karalamak için paso ellerinde silah varmış gibi gösteriyorlar sanıyodum bu resim tüm düşüncemi silip attı, gerçekmiş. Baksana herifler ekmek peynir gibi silah taşıyıp birbilerine çekiyo. Çocuk mu o kaçan?

google-streetview-komik-05
“Oh George! Yine ne var Kevin? Dostum ben olayı bi adım ileri taşımaya karar verdim! Boşver Kevin, sen İstanbul İngiliz işgalindeyken çıkan yasayı biliyormusun dostum? Hayır George nedir? İngilizler artık halkın kendilerine “gavur” demesini istemediklerini Osmanlı Hükumetine bildirmiş. Sonuç? Çıkan yasa: Bundan böyle gavurlara gavur denmeyecuk! Gel George beraber zçalım, aklın karışmış senin… Yüzümü mozaikleyecekmi Google? Ne fark eder George gevuruz biz kımoon!”

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir