Google Wave izlenimleri

google-wave-screen
Google Wave yukarı Google Wave aşağı, artık her yerde bunu duyuyoruz çoğu teknoloji platformunda da “insanların ağzının suyunu akıtacak süper ötesi kominikasyon şeysi” diye lanse edilip iyice şişiriliyor da şişiriliyor, haliyle ben de herkes gibi meraklanıp bir an önce davetiyemin gelmesini bekliyordum, geldi. Platforma ışık hızıyla bir dalış gerçekleştirip sağını solunu inceledim, tanıtım videolarını izledim ve vardığım sonuç kendi adıma fiyaskodan başka bir şey değildi.

Fiyasko diyorum çünkü Google dahil oluşumun propagandasını yapan kanallar mereti gözümüzde o kadar büyüttüler ki sonuç olarak bizler de insan ötesi beklentilere giriştik, hatta okuduğum bir makalede Google Wave oluşumunun cep telefonu tarzı mobil bir cihaz görünümünde ete kemiğe bürüneceğinden (Android değil) ve bu cihazın herhangi bir GSM şebekesine bağlı kalmadan internet kanalıyla hareket ederek şu an kullandığımız cep telefonlarına göre çok daha ucuza –hatta yer yer beleşe– iletiştireceğinden bile bahsediliyordu.

google-phone-concept

Gel gelelim benim giriş yaptığım Google Wave ekranı pek öyle ete kemiğe bürünecek bir “Geleceğin iletişim teknolojisi” platformu gibi durmuyordu. Olayı kabaca (ama çok kabaca) özetleyecek olursam Wave’in fazla gelişmiş bir MSN olduğunu bile söyleyebilirim. Olay nedir, şudur: eş, dost, iş arkadaşlarınızla canlı konferans yapabiliyor, eş zamanlı (real-time) bilgi paylaşımında bulunabiliyor, yer yer resim, video ve benzer dökümanları Google’ın yerleşik teknoloji altyapısını (Maps, Picasa vs.) kullanarak yine eş zamanlı olarak paylaşabiliyorsunuz. Hatta bu “eş zamanlılık” olayı o kadar abartılmış ki siz henüz klavyede tuşlara basarken konferansa dahil olan herkes aynı anda görebiliyor (geçen yüzyılın iletişim teknolojisi ICQ’da da mı vardı böyle bir özellik ne).

Wave’in karşılama ekranında Opera tarayıcımla aldığım şu mesaj da hanesine eksi not olarak düşebileceğim unsurlardan:

google-wave-browser-support

Yani diyor ki “Kardeşim Chrome, Firefox ya da Safari başka tarayıcıyla giremezsin!” hatta Internet Explorer dahi tam anlamıyla desteklenmiyor, IE kullanarak giriş yapabilmek için Wave Frame gibi bir zımbırtı yüklemeniz gerekiyor. Bu olay bana Google’ın tekelleşme yolunda amansız planlar kuruyor olabileceğini düşündürdü, düşünsenize internetin fişini elinde tutan devasa Google bir gün çıkıp Gmail gibi diğer tüm hizmetleri için “Bu hizmete erişebilmek için Chrome kullanmanız gerekmektedir” dediği an olay bitmiştir, siz istediğiniz kadar bir yerlerinizi yırtın Chrome kullanacaksınızdır.

Wave olayına dönecek olursak, ileride “Tarihi Gaflar” isimli derleme bir kitapta

Google Wave sadece gelip geçici bir hevestir.
Caner ÖNCEL 2009

satırlarıyla anılmak istemem fakat edindiğim ilk izlenimler Google Wave’in fazlaca şişirilmiş bir balondan ibaret olduğu (tek başıma çok mu cesur davrandım ne), yani evet harika bir iletişim ağı kurulmuş olabilir, bilinen kominikasyon teknolojileri ilk defa bir arada toplanmıştır felan fakat ben tecrübelerim dahilinde bu oluşumda yeni bir şey göremedim, belki bakmasını becerememişimdir belki de beklentilerim gördüklerimin çok üstünde olduğu için hüsrana uğramışımdır bilemiyorum.

Netice itibariyle niyetim Wave antipatisi uyandırmak değil nihayetinde ben de uzun yıllardır Google’ın hemen her hizmetini kullanıyorum muhtemelen Wave’i de kullanacağım fakat bu teknolojinin öyle iletişim kavramına yeni bir boyut kazandıracağını düşünmüyorum.

Bu arada eğer Wave için yanım yanım yakılan ve fakat davetiye bulamayan birileri varsa kendilerine gönderebilirim (5 davetiye hakkım var).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

 1. Tayfun dedi ki:

  MErhaba caner..
  Yazını okudum hoşuma gitti ama bi yere müdehale etmek istedim..
  Şöyle ki ;
  “Opera tarayıcımla aldığım şu mesaj” dediğin bölümden bahsetmek gerekirse; Google zaten başlı başına bir dev olması ve Seni cebren Chrome kullandırma girişimini hiç mantıklı bulmam.. Sen de bilirsin scriptler kodlar cart curt her tarayıcıda çalışmıyor bu konuda sanki hakkını yememek lazım çünkü Mozillayı da kendine dahil etmiş.
  Aslında bazen düşünüyorum da hani en küçük şeyde bile kâr ortağı konusu beni uyuz ediyor ki; Mozilla bu konuda Google ile anlaşmış olabilir.. Nie mi çünkü bunlar böyle zengin oluyor en küçük hesabı bile göze almak lazım..Her neyse yazı için thx ;)

 2. Hyperend dedi ki:

  çok abarttılar ama bende bişi anlaymadım bu google waveden

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.