Google’ın bilinmeyen faaliyet alanları

google-market
Egonomik mecmua okurları için itinayla derlediğim, Arabistan’dan Çin’e kadar Google’ın bilinmeyen farklı iş kolları. Merak ettiğim şey böyle bir olayı araştırma girişiminde bulunduğumda neden karşıma çoğunlukla Türkiye’de icraat gösteren ve Google markasını fütursuzca kullanmaktan çekinmeyen giyim firmaları çıktığı (valla deneyin görün, ecnebi siteleri “Google Fashion in Turkey/Istanbul” resimleriyle dolu). Yoksa Google’ın Türkiye’ye özel muameleyle “tekstil firması açarsan logomu ve adımı istediğin gibi kullanabilirsin” gibi bir ilkesi mi vardır? Veya tescil/patent boşluğundan yararlanıyor olması muhtemel süper zeki girişimci amcalardan biri bile çıkıp o boşluğu doldurmayı akıl edememiş midir?

google-fashion
Google giyim mağazası

google-internet-cafe
Google internet cafe

google-magaza
Google ne idüğü belirsiz faaliyet binası (muhtemel restoran veya cafe)

google-fashion-3
Google ucuzluk pazarı

google-linen-shop-venezuela
Google perde mağazası

google-icecek
Hint usulü “Go-gola” maden suyu (bu amcalar telif hakları olaylarından biraz daha tırsıyor gibi)

google-fashion-4
Google fashion

google-bakkal
Cyber-Google bakkal dükkanı (veya internet cafe, her halükarda fakir)

google-fashion-2
Çin işi Google fashion

google-internet-cafe-2
Arap usulü Google internet cafe (fasfakir)

ve son bomba:
google-tuvalet-kagidi
Google tuvalet kağıtları! “Google size düşündüğünüzden de yakın!

İlk fotoğraf: Google manav.

Yeri gelmişken değineyim; bu ve bunun gibi Egonomik içeriklerini salt kopyala-yapıştır zekasıyla kaynak göstermeden (ç)alıp (bu “çalıp” olayını ilk defa yapıyorum, benim neyim eksik dedim ben de blogcuyum) prim yapmaya çalışan ve siteye zengin babasının malı muamelesi yapanlar toptur, yirmili yaşlarının ortalarında kellik sorunu yaşamaları, “tık parmaklarının” kırılıp en az iki ay alçı çilesi çekmeleri ve bu zaman zarfında İsmail YK’nın “Allah Belanı Versin” isimli şarkısını dinlemek zorunda kalmaları en büyük arzumdur (biliyorum İsmail YK biraz ağır oldu ama napayım insanı çileden çıkarıyorlar, yoksa ben de vicdan sahibiyim yani).

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. ahmettatar dedi ki:

    Caner hani CocaCola’nın şişesinde yazardı ya tescilli marka diye şimdi yuvarlak içinde R harfi koyuyolar ya sanırım Google isminin tescil haklarını satın almamış yani tamam herkes biliyor Google ismini ilk onların kullandığını ama isim haklarını satın almadığı için bu yukarıdakiler hayat bulmuş.. Gerçi google’ın işine gelir reklam reklam diye didinip duran Google’ın bedava reklamını yapıyorlar.. körün istediği bir göz Allah vermiş iki göz..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir