Google’ın iş başvurularında mühendis adaylarına sorduğu sorular


Google gibi bir firmada çalışmak hemen her alandan tasarımcı ve yazılımcının en büyük hayalidir sanırım. Google’ın iç dünyasıyla ilgili izlediğimiz tüm tanıtıcı videolarda herkesin yüzünde aşırı bir mutluluk ifadesi vardır, keza çalışma koşullarının ne kadar esnek olduğunun sürekli altı çizilir (pijamalarla işe gidip gelmeler, işyerindeki pinpon masaları vs). Tesadüfen Serdar Kuzuloğlu’nun blogunda rastladığım bir makale ise konuya bambaşka bir açıdan bakmamı sağladı, meğer işin rengi pek öyle sandığımız gibi değilmiş. Hatta Google tasarım ekibinin başındaki Douglas Bowman isimli amcanın aşırı bürokrasi, baskı ve detaycılık gibi sebeplerle istifa ettiği bile söyleniyor (demekki hangi kademede olursa olsun tasarımcının çilesi bitmek bilmiyor).

Gelelim Google’ın yazılım mühendisi adaylarına iş görüşmesi esnasında sorduğu sorulara; her şeyden önce eğer yakın bir gelecekte Google’a iş başvurusu yapmayı planlayan bir yazılım mühendisiyseniz hiç vakit kaybetmeden dünyada kaç piyano akortçusu olduğunu öğrenin derim. Bilemiyorum ama ne çeşit akıl oyunları barındırdığını sadece tahmin edebileceğimiz bu soruların pek öyle işe almak niyetli hazırlandıklarını söyleyemeyeceğim. Diyebilirim ki Google’ın ekmeği aslanın sindirim sistemini bile uzun zaman önce terk etmiş azizim.

 • Bir otobüse kaç golf topu sığar?
 • Bozuk para boyutuna ininceye kadar sıkıştırıldınız ve kütleniz orantısal yoğunluğunuzu koruyacağınız kadar ufaldı. Ardından bir kıyıcı (blender) içine atıldınız ve 60 saniye içinde çalışmaya başlayacak. Ne yapardınız?
 • Veritabanının ne anlama geldiğini sekiz yaşındaki kuzeninizin anlayacağı bir şekilde açıklayın.
 • Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?
 • A noktasından B noktasına ulaşman gerek ama başaracağın kesin değil. Ne yaparsın?
 • Dolabında o kadar çok tişört var ki seçmekte zorlanıyorsun. Daha kolay seçim yapmak için ne yaparsın?
 • Bir köyde her 100 evli çiftin birinde koca, karıyı aldatıyor. Her kadın kendi kocası dışında hangi erkeğin aldattığını biliyor. Köyde zina yasak ve kadına kocasının aldattığını ispatladığı anda öldürme yetkisi veriyor. Hiçbir kadın bu kurala karşı koyamıyor. Bir gün kraliçe köyü ziyaret ediyor ve en azından bir erkeğin zina yaptığını söylüyor. Ne olur?

 • Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?
 • Bir otoyolda 30 dakika içinde bir araca rastlama oranı yüzde 0,95 ise 10 dakikada rastlama oranı nedir?
 • Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)
 • Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?
 • Bir partidesin. Sen ve arkadaşınla birlikte 10 kişi var. Arkadaşın seninle aynı gün doğmuş her kişi için 1 dolar vermek üzere bahse giriyor. Ama bulamadıkların için de 2 dolar alacağını söylüyor. Bu bahse girer miydin?
 • Dünyada kaç piyano akortçusu var?
 • Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?
 • 5′ten 1′e doğru azalan rütbelerle beş korsanın var. En rütbeli korsan toplam 100 altının nasıl bölüşüleceğine karar verme hakkına sahip. Ancak diğerleri de onun kararına oy veriyor ve yarısından azından oy alırsa öldürülüyor. Kendi payını en fazla tutup hayatta kalması için nasıl bir paylaşım yapmalı? (İpucu: Korsanlardan biri altının yüzde 98′ini alır)

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. Arif dedi ki:

  Sorular normal insanlara sorulan sorular değil her yanından belli :))

 2. Gülcan dedi ki:

  Sorular için çok uğraşmışlar mı :D

 3. Ahmet Burak Abdikoğlu dedi ki:

  google çok akıllı bir firma keza sorduğu soruların mantığına inerseniz her sorunun çok kafa karıştırıcı bir okadarda basit olduğunu görebilirsiniz, yani google sıradan bir mühendis aramıyor ; genel kültürü , yazılım bilgisi ,sosyalliğini yani bir mühendisin hayatında herşeyden biraz olmasını istiyor bunu yapmasının sebebi daha farklı ve mükemmel fikirlerin gerçeğe dönüşmesini sağlamak keza yaptıkları işlerdende görebiliyiruz. işte bizim ülkemizdeki programcı anlayışının çok çok uç noktası bu, bizde bunları yapmak yerine beyaz bir duvarın önünde boyuna fiziğine bakılır hangi üniversiteden mezunsun ona bakılır daha sonra odunlaştırılmak üzere keresteciye yollanır. bu kadardır yani.

 4. vickers dedi ki:

  Oo süper bir bulog yahu keşkem benimde olsaa..

 5. Gökhan dedi ki:

  Caner cevapları da var mı? :)

 6. EMRAH dedi ki:

  bir insanın hayal gücünün ne düzeyde olduğunu tespit etmeye çalışmışlar 
  diger değişle yaratıcı özelliği yüksek bir mühendis alınıyor  bence bu sorular için sürede tutmuşlardır 

 7. burak çelik dedi ki:

  tişört güzelmiş acaba nereden bulabilirim :)

 8. melih dedi ki:

  -neden googleda çalışmak istiyorsunuz?
  +eşeğin z*knden dolayı çalışmak istiyorum

 9. ahmettatar dedi ki:

  Caner bunlar cevpa almak için değil soruyu duyduğunda nasıl sorular soracağını anlamak için sorulmuş sorular.. Yani bu soruların hepsine ir soruyla karşılık vermek ilk şart ancak sorduğun soru senin nelere dikkat ettiğini gösterecek detayları içeriyor olacak ona göre özenli sorular sormalısın.. Saatin akrep ve yelkovanı ne zaman üst üste gelir sorusuna tam olarak mı üstüste gelmeliler diye bir soru soracaksın onlarda evet derse 12 diyebilirsin.. Kolumdaki saat 03:15te akreple yelkovanın açısı kaçtır akrep ile yelkovan arasındaki açımı sıfır değil? O zaman üstüste geldikleri de hikaye oluyor yoksa ters açıyımı soruyor yani 360 derece mi demeliyiz eğer sıfır değilse 360 olmalı.. Yok eğer 360 değilse ve 0 da değilse misal 1 derece oluyorsa akrep ve yelkovan önceki soruda üstüste gelirler durumu boşa çıkıyor.. Benim kafa yandı siz devam edin ya..

 10. ahmettatar dedi ki:

  Bu kraliçeyle ilgili sorunun cevabını bilen varmı…? Caner şunların cevaplarını öğrende yaz ya nerden denk geldim gene bu başlığa ya..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir