Google’ın yeni hedefi: Dünyadaki herkese ücretsiz internet sağlamak

Google’ın yeni projesinin ismi “Project Loon“. Amacı yerden 20 kilomere yükseğe zirilyonlarca balon göndererek dünya üzerindeki herkese bu balonların sağladığı ağ aracılığıyla ücretsiz internet erişimi sağlamak. Kulağa çılgınca geliyor değil mi? Yok yok proje değil, uçuk kaçık bir girişim neticesinde bile olsa bir şekilde TöTöNET tekelinden kurtulabilme ihtimali. Yemin ediyorum böyle küçücük bir umut kırıntısı bile bünyemde tarifsiz bir haz yaratıyor. Neyse abartmayayım, yine çarşaf çarşaf mahkeme tehdidi göndermesinler.

Project Loon ile görüyoruz ki Google, Terminatör filminden hatırladığımız, dünyayı ele geçirmeye pek bir hevesli olan Skynet ağı ile yarışmaya gerçekten niyetli. “Dünya insanlığı olarak interneti çok seviyoruz ancak hala nüfusumuzun 3’te 2’sinin internet erişimi bulunmuyor. Bunun kesintisi var, doğal afeti var. ‘Her zaman her yerde herkes için internet’ sloganıyla yola çıktık ve bu durumu değiştirmeye kararlıyız” diyorlar.

Çıplak gözle bakınca fevkaladenin fevkinde, hayallerin ötesinde bir girişim gibi görünüyor. Anlaşıldığı kadarıyla somut bir ticari kaygı gütmüyor olması da cabası. Ancak insan ister istemez işkilleniyor. Dünya devleri arasında parmakla gösterilen ticari bir firma, herhangi bir maddi kaygı gütmeden sırf insanlığa hizmet etmek adına devasa bütçeler ve kaynaklar ayırmaz herhalde. Yani ne bileyim en azından dünya insanlığı olarak şimdiye kadar bunun dişe dokunur bir örneğini görmedik.

Olayın bir de yasal boyutu var tabi. Google’ın esas amacı kişisel bilgilerimizi klasör klasör kayıt altına almak olsa bile (ki zaten e-posta hesaplarımızla, Drive’larımızla ve cep telefonlarımızla bunu bir yere kadar yapıyor gibi görünüyor) o balonlardan biri bizim memleketin üzerinde uçmaya başladığı anda biz o beleş interneti kullanırız. Ama güzel memleketimizin güzel insanlarını kanalizasyon borularıyla vakumlayan tiranlar buna müsade ederler mi orası meçhul. Düşünsenize rekabeti kökten bitiren bir şeyden bahsediyoruz, ücretsiz bir hizmetle kim nasıl rekabet edebilir ki? Artık devlete balon vergisi yasası çıkarması için baskı mı yaparlar, “Google Balonu vurup düşürene 24 ay sınırsız taahhütlü internet” gibi, tıpkı şu anda yaptıkları türden süper mantıklı kampanyalar mı başlatırlar orasını bilemiyorum ama önüne bir şekilde taş koymaya çalışacakları kesin.

Amacı her ne olursa olsun Google, ilk günden beri yaptığı gibi dünyayı ve alışkanlıkları değiştirecek işlerin peşinde koşmaya devam ediyor. Şu anda bizler için hayal gibi görünüyor olsa da Yeni Zelanda semalarında pilot uygulamalarına fiilen başlanmış olan Project Loon hakkında daha detaylı bilgi almak için http://www.google.com/loon/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

12 Yorum

 1. Tuncay dedi ki:

  Google’ı zaten seviyorum şu haberi görünce iyice sevdim.Gerçekleşmesi on yılları bulur ama torunlarımız bu hizmetten faydalanabilirler.

 2. Bünyamin AKÇAY dedi ki:

  Google yahoo facebook gibi firmaların kime ait olduğunu aklıma getirdikten sonra düşündümde kişisel bilgiler pahabiçilmez, Ver beleş hizmeti çıkar istatistikleri sat :) Sonra ulen nerden biliyo bu bilgileri diye saç baş yolarız :)

  Tamamen kötü niyetli ve kaos teorisi kokan bir yaklaşım güttüm , Tü yazık bana :D

 3. Arda Erakman dedi ki:

  Bu, bu inanılmaz bir şey. Ama dev bir firmanın “ücretsiz” olarak internet vermesi ki internet şu anda dünya da büyük yer kaplıyor. Biraz düşündürüyor. Türkiye kesinlikle buna bir vergi koyar ki cep telefonlarımıza koyduğu vergi gibi. İnşallah bu projenin gerçekleştiğini görebilirim fakat. Güçlü ağlar olmalı ki 20km yüksekten interneti çekebilelim :)

  Bir yandan kaçak google balon interneti olur mu acaba güzel ülkem de diye düşündüm ahahaha :D

 4. umit dedi ki:

  bence interneti kullanabilmek için eve konulacak cihazlardan parayı vuracaklar :D

 5. Rıza dedi ki:

  Google bu , ne yapacağı belli olmaz , ücretsiz internet diye bilgi toplayacaklar. :)

 6. Kemal dedi ki:

  Size çarşaf çarşaf mahkeme tehdini kim? Nede gönderdi? Yazınınz var mı?

 7. Muhammet dedi ki:

  Bizim ülkede balonu düşürüp, içerisindeki teknolojik şeyleri karaborsadan satarlar. Bana şu fıkrayı hatırlattı aslında biraz da;
  Hırsız yakalama makinesi icat etmişler.
  – Fransada 5 dk da 50 hırsız yakalamış .
  – Almanyada 5 dk da 100 hırsız yakalamış .
  – İspanyada 5 dk da 150 hırsız yakalamış .
  – Türkiyede 5 dk da makineyi çalmışlar.

  Şakayı bir kenara bırakırsak, Google tekilliğini daha da bir garantileme derdinde. İnternetteki her sitede söze sahipler, şimdi direkt internete sahipler. Kişisel bilgilerimiz, ülke içi bilgiler bununla çok farklı şekle gelebilir. Yani Google tek başına bir devlet kuruyor resmen. Ne diyelim, gelsin bakalım.

 8. Burak dedi ki:

  Öncelikle “Bizim ülkede bunu düşürürler” falan diye bir (veya birkaç) yorum var, hiç bir boeing düşüren oldumu aranızda? Sanırım genel cevap “hayır” olacaktır. Videoyu izlerseniz, adamlar “starosfer’e gönderiyoruz” diyor. Tarifeli yolcu uçaklarından vs çok daha yüksekte demektir,ki o uçakları bile nası bir boyda gördüğünüzü düşünün. GPS de bedava gibi gözükebilir,uydulara bağlanmak için internet şart değildir,buda uydudan daha yakın da bir verici ile ama -örneğin- telefonlardaki alıcıdan çok çok daha güçlü özel alıcılardan bahsediyor… Tam GPS ile Wifi arası :D

  Bu proje bedava internet için zor gibi,daha çok kuzey amerika ve kuzef afrika üzerindeki esintileri kullanıyorlarmış, ee kanunların daha esnek yada hiç olmadığı bu ülkelerin canına minnet olacaktır. Bizim gibi gelişmekte olan ülkerlere getirilebilirse,-ki şu rüzgarlar olayı tam nasıl olacak bilmiyorum çünkü bahsettikleri eksen rüzgarları bize denk gelmiyor :) – bedava kablolama gibi kullanıla bilir. Ardahan’ın bir ilçesine köyüne kablo çekileceğine bir “Google Balloon” almak yada “TTNET Hiper Süper balon” diye ülkemize getirirse onu alıp takmak yeterli olacaktır belki.. Birde bildiğiniz gibi her çalışma illa ki firmaya çok kazandırmak,yada illa bir yere ulaşmak zorunda değildir. Bunlar ar-ge çalışmaları ve başka insanlara güzel fikirler edindirmek bazende ilham kaynağı olmak için yapılırlar. Oto şovlardaki içinde motordaki olmayan konsept arabalar gibi :)

 9. Burak dedi ki:

  Yada bunun gibi :) http://www.youtube.com/watch?v=LNCFc00oejE

 10. emre dedi ki:

  balon 20 km tepemizde (direk tepemizde düşük ihtimal :S ) internet sağlayıcı 100 km ötede . ilk önce 20 km yukarı gidicek , sonra 100 km bize doğru gelecek . toplamda 120 km giden bir kızıl ötesi dalga dan söz ediyoruz. hani site film belki sorunsuz olurda. oyun nasıl oynanıcak ping kaç olur haberiniz var mı ?

 11. Trk dedi ki:

  Google earth le yapamadıklarını google loon ile yapmak istiyorlar bence. İnsanlık namına olduğunu düşünmek büyük saflık olurdu. Project Westford’un devamı niteliğinde bir proje. Ülkemde uygulamalarını istemem.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir