Halk otobüsündeki psikopat anne


Son zamanlarda hayatımın büyük bir kısmı şehirlerarası otobüslerde ve şehir içi halk otobüslerinde geçiyor. Bu yaşıma gelipte öğrendiğim bir şey varsa o da mizahın, şiddetin, kan ve gözyaşının has membağının bu tür toplu taşıma araçları olduğudur. Hatta bazen öyle manzaralarla karşılaşıyorum ki resmen fırsat bulup bloga yazmak için can atıyorum, ne var ki beynimdeki ramler daha o günün akşamı olmadan boşaldığı için hiç birini hatırlamıyorum (Kendime not: Okul hayatın boyunca kullandığın kalem ve kağıdın yazmak ve not almak için harika araçlar olduğunu hatırla. “Virtual Notepad” diye bir şey asla icat edilmeyecek.).

Bugün yine bu tür olaylardan birine şahit oldum. Otobüsün en arka koltuğunda cam kenarında oturuyordum, sağımda ise iki küçük çocuğuyla orta yaşlı bir anne vardı. Derken hemen dibimizdeki kapıdan bir bacağı olmayan, koltuk değnekleriyle yürüyen 50-55 yaşlarında bir adam bindi. Amcaya yer açıldı, aramıza oturdu. Bir süre sonra küçük çocuklardan biri dayanamayıp “amca senin bacağına ne oldu?” diye sordu, adam herhalde veletlerden gelen bu tür sorulara alışmış olacak ki çocuğa otomatikman “annemin sözünü dinlemediğim için oldu, sen sen ol sakın annenin sözünden çıkma olur mu yavrucum.” gibi bir cevap verdi. Meğer bizim sessiz sakin oturan anne bundan seneler seneler önce “tek bacaklı adam gelip çocuklarının önünde annelik vasfına torpil geçene kadar” konuşamamakla lanetlenmişmiş, birden beklediği gün gelmiş gibi söze bir başladı ki anlatamam; “yaa işte amcanın bacağını kesmişler… Amca annesinin sözünü dinlemeden top oynamaya gitmiş ondan sonra bacağı kırılmış sonra da kocaman bıçakla kesmişler… Öyle bir kesmişler ki hep ağlamış hep ağlamış… Uslu olmayan çocukların bacaklarını böyle kesiyorlar işte, bak amca o sopalar olmadan yürüyemiyor. Hep anne sözünden çıktığı için hep… Kesmişler bacağını çok fena cıss… Kör bıçak… Ben bacağa bacak demem bacak çift olmayınca…“.

Ulan öyle bir gerildim ki anlatamam, benim gerilmem bir tarafa zavallı adamcağız o kadar rahatsız oldu ki resmen oturduğu yerden kalkıp ayaktaki bir kıza zorla yer verdi. Şu durumu ciddi ciddi gözünüzün önünde canlandırmanızı istiyorum: Bir bacağı olmayan ve koltuk değnekleriyle zar zor ayakta durabilen bir adam kalkıp genç bir kıza yer veriyor, kız oturmak istemeyince de azarlayıp zorla oturtuyor ve hareket halindeki otobüste (midibüs) binbir güçlükle ayakta durmaya çalışıyor. Onu ne tür bir rahatsızlık halinin böyle bir davranışa itmiş olabileceğini varın burdan hesap edin.

Daha sonra kadının buna benzer her durumda benzer davranışlar gösteriyor olabileceğini düşündüm, acıdım çocuklarına. Büyüdüklerinde muhtemelen cezai ehliyetleri olmayacak…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Pesimist dedi ki:

  tamam senin elin kolun bacağın tamam da olmayanı niye önemsemiyorsun be kadın. peki bu adam ayağa kalktıktan sonra sayko kadın herhangi bi girişimde bulunmadı mı ?

 2. OuS dedi ki:

  Yaşlı kadının yaptığı kötü davranışı Cahillik olarak nitelendiriyorum. (Ben: devlet hastanesi çalışanı olarak, çocukları; korkutma pskolojisi ile büyütülmesine tamamen karşıyım. İğne, bıçak, ameliyat vs. abuk subuk hikayeler ile çocukların hayal gücünü olumsuz yönde etkileyip gelişimlerinde zarar verdiklerinin farkında değiller ne yazıkki ailelerimiz..)

 3. levent dedi ki:

  İşte  “tam yurdum insanı” deyip geçemiyeceğim bir noktadayım şimdi. çünkü bu yazıyı okudum. Evet o kadın bir yurdum insanı. Aynı tek bacağı olmayan adam gibi. Ancak ona doğruları öğretmeyen SİSTEM hiç mi suçlu değil? O sistemi değiştirmeye, düzeltmeye vb. kalkmayan biz, bize bu bilinci vermeyen ana-babalarımız hiç mi suçlu değil? Makineleşiyoruz, mekanikleşiyoruz, dijitalleşiyoruz. Bir arabam var, yine de ara sıra gerekli olunca otobüse bindiğimde bakıyorum, yüzde doksan insanlar ellerinde cep telefonu, ya internette geziniyor, ya kulaklıkla müzik dinliyor, ya da mesaj yazıyor makineleşmiş gibi, otomatikleşmiş gibi. 

  İnsan kalan bir yönümüz var tabi elbet. Onu mümkün olduğunca az kayıpla, ama yaralı da olsa hiç yitirmeden yaşamak umuduyla..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir