Hamilelik ve batıl inançlar


Bebek sahibi olmak ve annelik duygusunu tatmak hemen her kadının hayalidir. Bir çok anne adayı Gebelik hesaplama yöntemleri ile hamile olup olmadığını anlamaya çalışır. Hamilelik dönemleri her ne kadar sıkıntılı geçse de, sonunda ne geleceğini bildikleri için çoğunlukla sabrederler. Kendilerine, hayatlarının hiçbir döneminde olmadığı kadar dikkat ederler. Yiyeceklerini dikkatle seçerler, ne giydiklerine ya da yürüyüşlerine kendilerinden çok bebeklerini düşünerek özen gösterirler. Kız ve erkek bebek isimleri için ilk günlerden itibaren araştırma yapmaya başlarlar.

Normal şartlar altında 9 ay 10 gün süren hamilelik dönemi, her hafta farklı bir gelişim süreci gösterir. Hamileliğin ilk ayında bebeğini besleyecek plasenta oluşur ve bebek cenin haldedir. Beşinci ayın sonunda tekme atmaya, hareket edebilmeye başlayan bebeğinin cinsiyeti de belli olur. Bebek, gelişim süresini tamamladıktan sonra dünyaya merhaba demek için beklemeye başlar.

Hamileliğe dair bir çok kişinin bildiği batıl inançlar var ancak bilinmeyen şey, bu batıl inançların bazılarına bilimsel açıklamalar getirilebiliyor olması.

Hamilelik dönemi boyunca, çok fazla mide bulantısıyla karşılaşan kadınlar için kız bebeği olacağına inanılıyor. Bunun sebebi bilimsel olarak, kız bebeğin salgıladığı hormonların anneyi fazla etkileyeceği bu yüzden bulantıların normale oranla daha fazla ortaya çıkabileceği şeklinde açıklanıyor.

Hamilelik döneminde göbeğinde tüylenme olan kadınların genelde erkek çocuğu olduğu düşünülüyor. Çünkü erkek bebeğin gelişimi boyunca salgıladığı erkeklik hormonu, yani testosteron, annede de bu tür bazı etkilere sebep olabiliyor.

Hamileliğinin ilk üç ayında, anne ölüm tehlikesi geçirdiyse ya da ölmekten korktuysa bebeğin eksik parmakla doğacağına inanılıyor. Korku esnasında, damarlar birden daralır ve bu bebeğin de damarlarından birinin tıkanmasına dolayısıyla gelişiminin durmasına yol açmış olabilir.

Hamilelik hakkında merak ettiğiniz diğer tüm detaylar için http://bebek-cocuk.mahmure.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu bir reklamdır

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. ahmettatar dedi ki:

    Demek şöyle 4-5 erkek doğuran bir anne bildiğin benim kadar kıllı olabilir öyleyse.. Erkeklik hormonu üretile üretile..:) 5 iz erkek bebekler doğurduğunu düşünsene ne testesteron birikir o annede.. Ondan sonra niye bıyıklı bu kadın diyorlar.. Hamileliğin doğasını hiç anlamıyorum ben ya.. Bir kadın nasıl izin verebiliyor ki böyle birşeye bir erkeğin, içine, göbeğine birşey bırakmasına..:) Kadın tuhaf yaratık kardeşim ben hiç anlamadım hiçte anlamayacağım.. Bir erkeğin kadına yaptığı şeyi erkeğe hakaret olarak kullanırız ya kavga çıkar, ama onları kadına yapınca kadın kocacım der yapana ben bu paradoksun içinden hiç çıkamadım..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.