Harddiskinizde yer kaplayan gereksiz dosyaları bulun ve temizleyin: WinDirStat

SSD ve mekanik disklerin aynı anda kullanıldığı hibrit dizüstü bilgisayarlar son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. SSD yani “Solid State Drive“‘ların mekanik disklere göre çok daha yüksek performans vaat ediyor olmaları her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmelerine neden oluyor. Ne var ki hala pahalı bir çözüm olarak karşımıza çıktıkları için, flash belleklerin ilk zamanlarında olduğu gibi çoğumuz düşük kapasiteli versiyonlarını satın alabiliyoruz. Atıyorum 128 GB SSD’li bir cihaz 3.000 TL iken, 256 GB’lık versiyonu 3.500 TL olabiliyor.

Ben de Asus marka hibrit dizüstü bilgisayarlardan birini kullanıyorum. Üzerinde depolama alanı olarak kullanılmak üzere 1 TB’lık mekanik disk tercih edilmişken (ucuz olduğundan kelli) işletim sistemini çalıştırmak üzere sadece 128 GB’lık bir SSD barındırıyor. Yani Windowsuydu, temel uygulamalarıydı, Adobe yazılımlarıydı derken geriye sadece 30-40 GB’lık bir kullanım alanı kalıyor ve o alan da belirli bir kullanım süresinin ardından küçüldükçe küçülüyor. Nihayetinde OpenVPN gibi kontrolsüz bir uygulama çıkıp, 10 GB’lık bir log dosyası oluşturarak işletim sisteminin “Disk alanının Allah belasını verdi, bir el at bir şeyler sil!” diye bağırmasına neden oluyor.

Tabi siz WinDirStat gibi bir analiz uygulamasına başvurmadığınız sürece OpenVPN’in yediği haltı veya çoktan uninstall ettiğiniz Hitfilm gibi, Camtasia Studio gibi video işleme uygulamalarının cigabayt cigabayt geçici dosya oluşturarak diskinize babalarının ahırı muamelesi yaptığını fark edemiyorsunuz. Windows’a umutsuzca “Neyi sileyim, nerelere el atayım?” diye sorsanız da adam akıllı bir yanıt alamıyorsunuz. Tüm bunlar da sizi Battlefield 4 gibi son derece gerekli uygulamalarınızı gözyaşları eşliğinde kaldırmaya yönlendiriyor.

windirstat-screenshot

WinDirStat açık kaynaklı ücretsiz bir uygulama. Küçücük boyutuna rağmen son derece kutsal bir görev üstleniyor. Bilgisayarınızdaki diskleri ayrı ayrı veya toplu olarak taramanıza, incik cincik analiz edip temizlemenize yardımcı oluyor. Eğer bilgisayarınızı uzun süredir recovery etmeden, format atmadan kullanıyorsanız sağlam bir bahar temizliği yaparak tahmin ettiğinizden daha fazla alan kazanabilirsiniz. Ben şahsen C sürücüsündeki 10 GB’lık alanda darlanarak nefes almaya çalışırken, “Bütçe ayarlayayım da daha büyük bir SSD alayım” diye düşünürken bedavadan 50 küsür GB‘lık bir alana sahip oldum. Öyle güzel bir his ki kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi.

Uygulamayı indirin, kurun, şen olun ve fakat işletim sisteminizin recovery dosyalarını ve ne işe yaradığından emin olmadığınız ilginç isimli dosyaları asla ve kat’a silmeyin. En azından silmeden önce dosya adını Google’da bir aratın ne olduğunu öğrenin öyle silin. Şirket bilgisayarıdır, babanızın bilgisayarıdır falan pert edersiniz maazallah.

WinDirStat İndir

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

  1. İlyas ÖZKURT dedi ki:

    Tam olarak başıma gelen şeyleri yazmışsın abi, bir arayış içine girince ben de bu programı bulmuştum. Aynen dediğin gibi oluyor, güzelim oyunları, kaldırmak zorunda kalabiliyor insan. Bir şekilde hangi klasör hangi dosya ne kadar yer kaplıyor bulamadığımız noktada cidden harika bir iş çıkarıyor bu program.

  2. YobazAdam dedi ki:

    Alternatif olarak TreeSize programı da vardır.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir