Havacılıkta devrimin anahtar cümlesi: “Uçur Beni Pegasus”

Türkiye’de uçak ile seyahat etme algısını tamamen pozitif yönde değiştirmeyi başaran Pegasus Hava Yolları, yalnızca kendi içinde değil, genel olarak havacılık sektöründe bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başlamasını sağladı. Havacılıkta hizmet ve fiyat anlayışını değiştirerek, uçak yolculuğunu lüks hizmet sınıfından çıkarıp ulaşılabilir hizmet sınıfına sokan Pegasus, uyguladığı “low cost modeli” ile hava yolu ulaşımının herkesin hakkı olduğu yönündeki ilkesini uygulamaya koydu. Pegasus Hava Yolları’nın düzenlediği kampanyalar insanların seyahat alışkanlıklarını değiştirdi. Uygun uçak bileti kampanyaları, insanları hafta sonunu ülkenin farklı bir şehrini gezerek geçirmeye teşvik etti. “Uçur Beni Pegasus” diyenlerin sayısı bu sadece her geçen gün arttı.

Pegasus’u farklı yapan nedir?

Ucuz uçak bileti denilince akla ilk gelen hava yolu firması olan Pegasus’un farklılaştığı tek alan yalnızca low cost modeli değil. Yurt içi ve yurt dışında toplam 82 farklı noktaya uçarak Türkiye’nin en yaygın uçuş ağına sahip hava yolu firmalarından biri olmayı da başarılarına ekleyen Pegasus, bununla birlikte uygun fiyat karşılığında alınan hizmetin kalitesindeki alışılagelmiş beklentileri de değiştirdi. Çünkü uygulanan düşük fiyat modelinde, kaliteden ödün vererek maliyetleri kısmak yerine, Akıllı Uçuş Paketleri uygulaması tercih edildi. Pegasus’un bu iş modeli öncelikle, çeşitli sebeplerle çok fazla seyahat etmek durumunda kalan insanların dikkatini çekti. Uçuş hizmeti, maliyeti artıran ve aslında mücbir olmayan fazlalıklardan arındırıldı. Seyahatini daha keyifli hale getirmek isteyen tüm misafirler için sunduğu bu ekstra hizmetler, düşük maliyetli taşımacılık hizmetini destekleyen ek gelirlerin kaynağı oldu.

Dünyanın birçok yerinde, birçok farklı sektörde uygulanan bu iş modeli, Türkiye’de havacılık sektöründe Pegasus ile hayat geçmiş oldu. Bu model 7 yıllık bir süreç içerisinde Pegasus ekibini 4 kat daha büyüterek geniş bir aile haline getirdi. “Uçur Beni Pegasus” Türkiye’nin birçok farklı noktasına ulaştı.

Pegasus uçak yolculuğu algısı konusunda aşılması gereken ilk engeli aştı ve artık herkesin ulaşım konusunda ilk tercihlerinden birinin hava yolu olmasını sağladı. Şimdi ise sıra, hayali kurulan şehirleri hafta sonu tatilinde bir sırt çantasıyla gidip görmenin mümkün olduğu konusundaki iddiasına geldi. Yurt içinde ve yurt dışında birkaç saatlik uçak yolculuğu ile insanların hep görmeyi ya da bir daha gitmeyi istediği şehirleri görmesinin ne kadar kolay ve düşük maliyetli bir iş olduğunu yine Pegasus kanıtlayacak. “Uçur Beni Pegasus” cümlesi daha önce hiç uçak seyahati yapmamış insanların bile sloganı haline gelecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.