Havadan içme suyu üreten billboard

Peru’nun Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi yani UTEC (University of Engineering and Technology) yeni öğrencilere ulaşmak, öğrenci adaylarının dikkatini çekmek için çok güzel bir çalışmaya imza atmış. Havadaki nemi kullanarak içme suyu üreten bir billboard tasarlamış ve bunu dünyanın çöl üzerine kurulu en büyük ikinci başkenti olan Lima’ya yerleştirmiş. İşte ayda bilmem kaç bin litre su üretilmiş, bir sürü insan bu hayat kaynağından faydalanmış.

Gönül isterdi ki imkan olsun güzel memleketimizde de bu tür çalışmalara bütçe ayrılsın, insanlar teşvik edilsin ama dünyanın işleyişi biraz garip. Bu gibi insanlığa faydalı şeyler yapmayı düşünenler hep fakir, çocuklarına aldıkları Ferrari’lerle övünen kodamanların da “hep bana” demekten vakitleri kalmıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 Yorum

 1. Esat dedi ki:

  2007 ya da 2008 yılıydı sanırım, benzer mantık ile çalışan bir “Su Makinesi” eski çalıştığım işyerinde deneme amaçlı kurulmuştu, hani şu bildiğimiz damacana makinelerinin benzeri diyebilirim sadece üstünde damacanası yok :) İstanbul gibi nemli havaya sahip bir kentte iyi sonuç veriyor falan filan gibi bir pazarlama argümanı vardı, biraz su da topluyordu açıkçası ama çok uzun süre kullanma şansım olmadı. Biraz güven sorunu oluyor, mesela “yani şimdi ben burada gaz çıkarıcam ve bu o havayı çekip su yapıcak öyle mi?” diyen bir arkadaşa sahip iseniz içmesi zor oluyor :D

 2. ahmettatar dedi ki:

  Çevre mühendislerinin ilgi alanına giriyor sanırım çok basit bir mantığı var bunun benzer bir ünite bizim organik kimya laboratuarında da vardı diye anımsıyorum ama ülkemizde ihtiyaç olmadığından üzerinde düşünülmüyor sanıyorum.. Helal olsun yapanlara Allah razı olsun onlardan..

 3. kralizasyon dedi ki:

  Adamlar çok farklı bizlerden, çok!

 4. Hasan dedi ki:

  Eskiden eğitim sistemimiz üretmeyi engelliyor, bu gibi icatları yapabilecek beyinleri köreltiyor diye çok üzülürdüm fakat ne yazık ki mevcut durum bu gibi şeylere ilgi bile duymamaya kadar gitti. Nesli her geçen gün körelten çevresel etmenlerin temizlenmesi için alınacak tedbirler hayati öneme sahip şu anda Caner. Yani ülkemizde ilk olarak bu gibi icatlara ortam hazırlamaktan ziyade bu bilince sahip bireyleri elde etmenin yolları aranmalı.

 5. ahmettatar dedi ki:

  Benim kafama şey takıldı acaba bu ünite bulutlanmayı ve dolaylı olarak yağmur yağmasını engelliyor mu..? Çünkü eğer böyle bir etkiye neden oluyor ise ki eğer sadece 1 tane kullanılırsa belki etkilemeyecektir ama ülkenin her yanına bu üniteden yerleştirildiğinde ciddi sonuçlar doğurabilecek bir etkileme olabilir gibi geliyor bu durum doğal dengenin bozulmasına neden olup sonra daha önemli sorunlara sebep olabilir sanki bence..

 6. ahmettatar dedi ki:

  Değil mi ama Caner yani söylediğim durumun gerçekleşmesi mümkün.. Yani kulağa mantıklı geliyor sanki ama bunun hesaplamamarı vardır havadaki nem oranının hesaplanması falan.. Aslında böyle şeylere kafa yorsak ne güzel olmaz mı.. Proje hazırlasak heo beraber sonra yarışmalara katılsak international çapta sempozyumlara falan.. Dünya bizi konuşsa falan öyle birşey yapsak yani..:))

 7. Bilgehan dedi ki:

  Klimaların tamamı aynı şekilde havadaki su buharını yoğuşturuyor. Burada elde edilen su,saf sudur. Bunun içilebilir olması, bizim içtiğimiz su ile aynı olduğu anlamına gelmez. Bizim içtiğimiz sudaki mineral ve besin değeri bu elde edilen suda olmaz. Öyle bir ortam için iyi bir çözüm.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir