Emma Watson’dan #HeForShe kampanyası

Bu etiketin hayatımıza girmesini sağlayan kişi Harry Potter serisinden tanıdığımız oyuncu Emma Watson. Kendisi Birleşmiş Milletler’de yaptığı bir konuşma ile herkesin ilgi odağı oldu. Dinleyiciler konuşmasını dikkatle dinleyip, alkışlarla ona destek oldular.

Peki nedir bu kampanya?

Feminist ve feminizm kavramlarına hepimiz aşinayızdır. Kadınlar ve erkekler arasındaki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken ve bunu ortadan kaldırmak üzere çaba gösteren feminist aktivistlerden olan Emma Watson’ın konuşması, BM Kadın birimi tarafından başlatılan ve #HeForShe (Cinsiyet Eşitliği İçin Dayanışma Girişimi) etiketi ile 1 milyar erkeğe ulaşmayı hedefleyen bir kampanya ile ilgiliydi. Tahmin edildiği üzere konuşma büyük ilgi gördü.

Artık dünya çapında ses getiren bu tür kampanyalara alıştık. Farklı ülkelerden bir çok insanın buzlu su ile katılım gösterdiği ALS kampanyasının hemen ardından gelen #HeForShe bizlere internetin bu tür amaçlarla kullanılmaya devam edeceğini gösteriyor.

Watson tehdit edildi

Bu konuşmanın ardından, 4chan forumlarından bir kişi bu olaylar nedeniyle Watson’ı çıplak fotoğraflarını yayınlamakla tehdit etti. Dahası ne zaman paylaşılacağına dair de bir site hazırlayıp, geri sayım sayacı oluşturdu. Elbette amacına ulaşmasına yardımcı olmamak adına adına site adresini paylaşmıyoruz.

Harekete geç!

Bu kampanyaya destek vermek istiyorsanız, heforshe.org sitesine girip, “Take Action” butonuna tıklamanız yeterli. Ardından, size bu kampanya hakkında bir açıklama sunuluyor ve katılımınızı onaylamak amacıyla “Agree” butonuna tıklamanız isteniyor. Agree, yani “Kabul ediyorum” dedikten sonra isminizi, ülkenizi ve bir kaç ufak bilgiyi daha girerek katılım sağlamış oluyorsunuz.

Şimdilik dünyadan 117.000 küsür, Türkiye’den 551 olan ve her saniye artan katılım sayısı ile #HeForShe kampanyası çığ gibi büyümeye devam ediyor.

heforshe-movement

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir