Hepimiz Ermeni miyiz?


Bir de Kurtuluş Savaşı gazisi Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir’i dinleyelim. Ne olduğunu, neyin nerden geldiğimizi bilelim ve “sevgi, barış, kardeşlik” eylemlerine tüm iyi niyetimizle şuursuzca atılmadan önce durup bir düşünelim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

12 Yorum

 1. Kamil dedi ki:

  Eskiyi hatırlamak iyidir, fakat bu eskide kalmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Hrant Dink’in de dediği gibi bu sorunu ne siyasetçiler ne politikacılar ne de dış güçler çözebilir, tüm bu geçmiş Türkler ve Ermeniler arasındadır ve bununla yüzleşmeleri gerekiyor.

  Ermenilerin bundan asırlar önce yaptıkları şeyleri kimse doğru bulamaz, kabullenilemez şeyler yapılmıştı bu gerçek, fakat bunu şu andaki benim yaşıtım olan bir Ermeniye biçmek acımasızlık olur. Galiba bizler burada takılıyoruz. Aslında sorun Ermeni sorunu değil, daha genel bir şey var burada, insanları Irklarına ve geçmişlerine göre yargılamaktan vazgeçmeliyiz, onlara “sen Ermenisin, sen şusun sen busun” diye etiketler koyan bir zihniyetin olmadığı yeni bir dünya yaratmalıyız. “Ben Ermeniyim” demek Türkiye de “Ben *…. çocuğuyum” anlamına gelmemeli artık, cahil anneler çocuklarına bağırdıklarında “Seni Ermeni soyu seni!” dememeli. Ermeni olmak bu kadar aşağılık, Türk olmak bu kadar yüce bir sıfat olmamalı. Her şeyden önce insan olduğumuzu  hatırlamalıyız. Eskilerin hatalarını kabullenip bununla yüzleştikten sonra yeni bir Adalet sistemi yaratmalıyız.

  Biliyorum bu konu çok hassas ve bıçak sırtı bir konu ama hiç bir zaman insanlar “başka” oldukları için öldürülmemeli. Bu konuyla ilgili Doğan Çetin kardeşimin şöyle bir sözü var; http://youtu.be/Nr1H9Y-9EsE?t=2m56s

 2. CraL dedi ki:

  Babadan oğula nesil herhalde bunlar…

 3. kadir dedi ki:

  Haklarımızı savunamıyoruz. Bu kadar iyi niyetli bir toplumun yapmadığı birşeyle itham edilmesi inanılır gibi değil.
  @Kamil Türkiye sınırları içerisinde, ?Ben Ermeniyim? demek Türkiye de ?Ben *** çocuğuyum? anlamına geliyorsa aynı şey karşı taraftada geçerli onların gözünde “Ben Türküm” demekte aynı şey ve yaptıkları şerefsizlikten başka birşey değil…

 4. Caner Öncel dedi ki:

  @Kamil dikkat edersen “hadi dünyada barış olsun, herkes kardeşcesine coşsun” dendiğinde nedense her zaman ilk hamle Türklerden bekleniyor. Türkler herkesi kucaklamaya hazır, Türkler büyük bir empati gücüne sahip, öyle ki haksızlık karşısında kendilerini katletmiş, analarına bacılarına tecavüz etmiş bir milleti bile anında kendiyle özdeşleştirebiliyor.

  Elbette Hrant Dink’ler öldürülmesin, suçsuz günahsız insanlar katledilmesin bu konuda zaten insanlık adına hemfikiriz fakat Van müzesine gidip Ermenilerin yaptığı katliamın, dehşetin kalıntılarını görmeden de bu düşünceyi desteklemek adına “Hepimiz Ermeniyiz” gibi sloganlar atmayalım.

  Toplumların da insanlar gibi karakterleri olduğunu unutmamak gerek. Biz sağlam karakterli bir toplum olmamıza rağmen balık hafızalıyız. Diğer toplumların sahip oldukları gelişmiş toplumsal hafızalardan bizde eser yok. Biri elini uzatsın da affedelim, kendimizi onların yerine koyalım diye fırsat kolluyoruz.

 5. umtcvk dedi ki:

  sözde soykırım, soykırmayız da çok ii soy çoğaltırız :p

 6. delileo dedi ki:

  Hrat Dink cinayeti Türkiye’de ve dünyada her yıl işlenen binlerce onbinlerce cinayetten birisi. Ben Almanların neonaziler Türkleri katlettiklerinde hepimiz Türküz diye sokağa çıktıklarını görmedim, Amerika’da zenci-beyaz kavgaları yüzünden kimsenin hepimiz zenciyiz hepimiz beyazız dediğini görmedim, İngiltere’deki pisikopat çocuk makinalıyla müslümanları taradığında kimse hepimiz müslümanız diye sokağa dökülmedi. Ya da şöyle bakalım, Ermeni diye bir kişi öldürüldü, onlarca taksici öldürülüor her sene, hepimiz taksiciyiz diye çıkıldı mı sokağa? Normal normal üzülündü ve kınandı.
  Bu sadece bizim saf bir millet olmamızdan kaynaklanmıyor, hepimiz Ermeni’yizciler sokağa döküldükten sonra Orhan Pamuk soykırım yaptık diye çıktı, şimdi de dava açılmamak kaydıyla özür dileyelim falan diyorlar, aynı güney kıbrıslı kadına işgalciyiz diyerek tazminat ödemeyi kabul ettiğimiz gibi.
  Ama bana en çok koyan şey ne insanımızın saf saf ermeniyiz demesi, ne bunun “organize ediliyor” olması. bana en çok koyan, iyi niyet adına yalakalık ve hatta eziklik seviyesinde boyun eydiğimiz, hürmet ettiğimiz ve sineye çektiğimiz halde, @Kamil kardeş gibi, kendi insanımızın hala “çok kötü insanlarız biz, ermenileri hep üzüyoruz, önce insan olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor” gibilerden kendimizi hakir görmesi. Hayır arkadaş! Ben geçmişte de, bugün de, Türk milleti ve Türk devleti kadar insancıl ve affedici ne bir millet, ne bir devlet gördüm. Hiçbir yerde de Ermeni diye hakarete uğrayan insan görmedim. “İnsan olduğunu hatırlaması” gereken bizim milletimiz değil, illa birisi hatırlayacaksa, kendi uydurdukları geçmişi deşip deşip uluslararası kriz çıkartan Ermeniler hatırlasınlar.

 7. Cihan dedi ki:

  “Bitlis’in Ruslar tarafından işgali sırasında Topçu Asteğmen olarak Bitlis’te
  bulunuyordum. Esir düştüm. Ruslar diğer esirlerle beraber bizleri Başhan’daki bir hana kapattılar. Ermeniler bizleri süngülemek istiyor fakat Ruslar bırakmıyorlardı. Bir süre sonra bir Rus subayı ile konuştum. Onlara, Ermenilere istiklal verip vermeyeceklerini sorduğumda, Rus subayı çok kızdı. Bana dönerek, Ermenilere istiklal mi? Asırlarca Osmanlı’nın ekmeğini yediler. Sonunda ne oldu? Osmanlı’nın en sıkışık zamanında Osmanlı’ya ihanet ettiler. Mensup olduğu devlete en nazik zamanda ihanet edenlerin hakkı uşaklıktır diye bana cevap verdi”

  Pakdemirli Rüştü Paşa, hatıralarından.

 8. Kamil dedi ki:

  @(“@Kamil” yazacak herkes); Ben artık “Hepimiz Ermeniyiz” sözünü “Hepimiz Hrant Dinki’z” sözüyle eşleştiriyorum. Çünkü bana göre ilki fazla gösterişli, ikincisi daha anlamlı.

 9. Murat ALABACAK dedi ki:

  Türkler başka oldukları için öldürülüyorsa, Türklerin başka olması gerekir. “Onlar gibi yaparsan onlardan farkın ne olur” sözünü ben din’e bağlarım. Çok rahat bağlarım. Ama bu işe karıştırmadan, sadece dünya gözüyle daha da açarak işi öldükten sonraya bırakmamak için intikamını alacaksın. Onlar öldürüyorsa, ölüyorsan; öldüreceksin. 

 10. Esat Tanören dedi ki:

  Bu konunun empatisi olamaz ya, ne empatisi. Ortada bir suç varsa vardır, ben çocukken Tv de sürekli ermenilerin yaptığı katliamların videoları gösterilirdi bu asalaK ların diplomatlarımıza saldırı yaptığı yıllarda. Sonra bu videolar kayboldu gitti, ulan hergün tv de kim kimi düdükledi, kim kime nerde atladı, fantazinin kralı burda haberleri yayınlayacaklarına bunları yayınlasınlar. Ben o videoları izledim ama kin ile büyümedim çok sevdiğim Ermeni bir dostumda var, bu beni insanlığımdan alıkoymadı ama ülkeme ve insanlarıma yapılanlarıda öğrenmemi sağladı. Şimdi ben çıkıp nasıl ben Ermeniyim diyebilirim, bu empatimidir? Bence değildir, empati Ermeni olduğu için askere gittiğinde aşşağılanan hakarete uğrayanı, ermeni olduğu için ismini değiştirmek zorunda kalan adamı anlamaktır daha fazlası değil. Bu işin sorumlularını mı arıyorsunuz doğu güneydoğu illerine gidip göç güzergahındaki yaşlı köylülere bir sorun bakalım, kim öldürmüş o ermenileri ve neden hala o zamandan kalan ermenilere “kılıç artığı” diyorlar, yapmadığımız bir şey için suçlanıyoruz sonrada çıkıp empati yapın diyorlar, çıkın meydanlara biz Ermeniyiz diyin diyorlar. Olay sadece Hrant Dink davası ise o zaman sadece şunu söyleyeyim, ben öldüğü güne kadar adını bile duymadım, ne kadar büyük bir Türkiye düşünürü imiş ki biz tanıyamamışız. Öldürülmesi yanlıştır bu başka, fikir üretemeyen şiddet üretir ne yapalım bu olayın tezahürüde budur.

 11. Emre dedi ki:

  Hala göremiyorsunuz, o kadar hoşgörülü bir millet ile yaşıyorsunuzki Hepimiz ermeniyiz diye bağırınca bile size bişey yapılmıyor, istiklalde kafanıza göre nara atabiliyorsunuz, yiyorsa biyerleriniz ermenistanda erivanda Hepimiz Türküz diye yürüyün, Türklere soykırım yaptık ama şöşe şöle sebeplerle falan diye yiyorsa konuşun. 
  Türklere aman siz hoşgörülü olun, aman celallenmeyin, aman şöle yapmayın itidalli olun ama yinede biz sizi arkadan harçerleyelim gıkınız çıkmasın deniyor. 
  Hrant dink denen herif kim ki, öldürülmeden önce ne faydası vardı, ülkeme ne katmış, ne iyiliği olmuş ki bu kadar sahiplenildi. İki uzmanın hakkaride kafasından sıktılar kimse yürümedi, 
  içimizdeki hainlere sözüm, gün gelir hesap döner….

 12. eylül dedi ki:

  ermenilerin yaptıkları zulümler karşısında “hepimiz ermeniyiz” diyebilenin aklından fikrinden zikrinden ve insanlığından şüphe ederim.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir