Hepsiburada Kazanç Ortaklığı şaşırttı

hepsiburada-kazanc-ortakligiAdsense’e alternatif olarak bir dönem Hepsiburada ortaklık sistemini denemiştim. Sundukları reklam görselleri zengin ve siteye göre özelleştirilebilir olmasa da tıklama başına sabit ödeme (0,04 TL) yapmaları ve sektörel bazda reklam seçimine olanak tanımaları hoşuma gitmişti. Reklamları günlük ortalama 1.000 tekil ziyaretçisi olan bir perde sitesinde diğer reklamlarla birlikte yaklaşık 5 ay kadar yayınladım, ortalama 50 – 60 TL’de aylık getirisi oldu, aslında reklamlar siteye göre özelleştirilebilir olsaydı ve görseller sitede sarı fonlarıyla “ben reklamım” diye bağırmasaydı çok daha iyi rakamlardan söz edilebilirdi.

hepsiburada-reklam-2

Daha sonra Hepsiburada reklamlarını kaldırmamın ve diğer sitelerimde de yayınlamaktan vazgeçmemin en büyük sebebi uyguladıkları gelir vergisi kesintisinden çok gönderdikleri ödeme makbuzunu imzalı şekilde hem faks hem de posta kanalıyla geri istemeleriydi. Yani siz ödemenizi aldıktan sonra elinize geçen makbuzu imzalayıp önce Hepsiburada muhasebe departmanına fakslıyor ardından posta kanalıyla geri gönderiyordunuz, makbuz ellerine ulaşmazsa bir sonraki dönem ödemelerinizi alamıyordunuz.

hepsiburada-gider-pusulasi

Ben bu çileye sadece 4 ay dayanabildim. Gelirin düşük olması bir yana uzun süredir çeşitli kazanç ortaklığı modellerini denemiş bir yayıncı olarak başka hiç bir yerde rastlamadığım böyle bir uygulamaya katlanmak zorunda kalmak hiç hoşuma gitmedi ve 5. ayda tüm Hepsiburada reklamları kaldırdım, son ödemenin makbuzunu da göndermedim ve o zamana kadar hesabımda biriken 33,04 TL’yi de gözden çıkardım.

İşin beni şaşırtan kısmına gelince; önceki gün banka hesabımda Hepsiburada’dan gönderilmiş bir ödemeye rastladım. Yani imzalı makbuzu göndermememe ve tüm reklamları sitemden kaldırmama rağmen hesabımda biriken 33 TL’yi 3-4 ay sonra herhangi bir talep veya bildirimde bulunmadan hesabıma geçmişlerdi. Ne yalan söyleyeyim bu hareket beni şaşırttı, özellikle gözden çıkarılan küçük bir meblağı göndermeleri daha bir hoşuma gitti. Bu hareket üzerine yetkililerle herhangi bir görüşmede bulunmadan, yani makbuz uygulamasına son verip vermediklerini öğrenmeden reklamları aynı sitede tekrar yayınlamaya başladım, bakalım ilk ödemede yine aynı makbuz çilesini gündeme getirmezlerse diğer sitelerim için de Hepsiburada reklamlarını kullanmaya başlayabilirim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir