Hepsiburada Kazanç Ortaklığı şaşırttı

hepsiburada-kazanc-ortakligiAdsense’e alternatif olarak bir dönem Hepsiburada ortaklık sistemini denemiştim. Sundukları reklam görselleri zengin ve siteye göre özelleştirilebilir olmasa da tıklama başına sabit ödeme (0,04 TL) yapmaları ve sektörel bazda reklam seçimine olanak tanımaları hoşuma gitmişti. Reklamları günlük ortalama 1.000 tekil ziyaretçisi olan bir perde sitesinde diğer reklamlarla birlikte yaklaşık 5 ay kadar yayınladım, ortalama 50 – 60 TL’de aylık getirisi oldu, aslında reklamlar siteye göre özelleştirilebilir olsaydı ve görseller sitede sarı fonlarıyla “ben reklamım” diye bağırmasaydı çok daha iyi rakamlardan söz edilebilirdi.

hepsiburada-reklam-2

Daha sonra Hepsiburada reklamlarını kaldırmamın ve diğer sitelerimde de yayınlamaktan vazgeçmemin en büyük sebebi uyguladıkları gelir vergisi kesintisinden çok gönderdikleri ödeme makbuzunu imzalı şekilde hem faks hem de posta kanalıyla geri istemeleriydi. Yani siz ödemenizi aldıktan sonra elinize geçen makbuzu imzalayıp önce Hepsiburada muhasebe departmanına fakslıyor ardından posta kanalıyla geri gönderiyordunuz, makbuz ellerine ulaşmazsa bir sonraki dönem ödemelerinizi alamıyordunuz.

hepsiburada-gider-pusulasi

Ben bu çileye sadece 4 ay dayanabildim. Gelirin düşük olması bir yana uzun süredir çeşitli kazanç ortaklığı modellerini denemiş bir yayıncı olarak başka hiç bir yerde rastlamadığım böyle bir uygulamaya katlanmak zorunda kalmak hiç hoşuma gitmedi ve 5. ayda tüm Hepsiburada reklamları kaldırdım, son ödemenin makbuzunu da göndermedim ve o zamana kadar hesabımda biriken 33,04 TL’yi de gözden çıkardım.

İşin beni şaşırtan kısmına gelince; önceki gün banka hesabımda Hepsiburada’dan gönderilmiş bir ödemeye rastladım. Yani imzalı makbuzu göndermememe ve tüm reklamları sitemden kaldırmama rağmen hesabımda biriken 33 TL’yi 3-4 ay sonra herhangi bir talep veya bildirimde bulunmadan hesabıma geçmişlerdi. Ne yalan söyleyeyim bu hareket beni şaşırttı, özellikle gözden çıkarılan küçük bir meblağı göndermeleri daha bir hoşuma gitti. Bu hareket üzerine yetkililerle herhangi bir görüşmede bulunmadan, yani makbuz uygulamasına son verip vermediklerini öğrenmeden reklamları aynı sitede tekrar yayınlamaya başladım, bakalım ilk ödemede yine aynı makbuz çilesini gündeme getirmezlerse diğer sitelerim için de Hepsiburada reklamlarını kullanmaya başlayabilirim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. zac_i_e dedi ki:

  hepsiburada sana yem atmış bence :D kanma hemen :D

 2. Serkan Yüksel dedi ki:

  Hepsiburada dan gelir 1 ayda30 tl ye ulaşmazsa birdahaki aya devreder mi? yoksa sıfırlanır mı?

 3. Caner Öncel dedi ki:

  @Serkan Yüksel sıfırlanmak diye bir şey yok merak etme kimse paranın üzerine yatmaz :) Biriken para 30 TL’ye ulaşıncaya kadar bekletilir sonraki ayın ilk Perşembe günü hesabına yatırılır.

 4. Serkan Yüksel dedi ki:

  Sizden allah razı olsun sabahtan beri araştırıyodum. Çok saolun. Peki Güvenilirmi HB ye.

 5. Caner Öncel dedi ki:

  Amin cümlemizden. Ben şahsen ödemelerle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadım, tek problem size gönderdikleri makbuzları imzalayıp geri göndermeniz, ben bir kaç aydır göndermiyorum haliyle ödeme de yapmıyorlar.

 6. murat dedi ki:

  Daha önce 2 kez ödeme aldım. Aradan çok vakit geçti bu eski fatura mailini silmişim  imzalayıp göndercekmiyim şimdi. kaç aydırda bakmıyorum 186 Tl birikmiş. Az parada değil mail attım cevap gönderende yok ödeme işlemde yazıyor. Telefonunu bilen varmı bu muhasebe departmanının

  • Caner Öncel dedi ki:

   Malesef hiç bir maile cevap vermiyorlar. Benim de çok uzun zamandır biriken ufak bir hesabım var fakat alamıyorum. Üstüne gitmek lazım tabi.

 7. Enes dedi ki:

  Biriken 30 tl mi çekme talebinde bulunduğum gün hesabımı banladılar =)
  Doğal olarak, umursamadıkları gibi mailime de cevap yazmadılar. Twitter’da kötü eleştiriler yapınca ulaştılar hemen. Neden banlandığımı incelemişler, geçersiz tıklamalarmış. Kendim bir kaç defa tıklamıştım sadece, hatta tıkladığım reklamdaki ürünlerden birini de almıştım =) Bu kadar tıklama da ban sebebi olmamalı. Ayrıntısını sorduğumda konuyla ilgileneceklerini söylediler; fakat yine ses gelmedi uzun zamandır.
  Sonuç olarak kaldırdım ben de reklamları. Gerekçesiz bir şekilde istedikleri gibi banlayabiliyorlar yani, sözleşmede yazıyor diye.

 8. Berk dedi ki:

  Caner öncelikler merhaba, bu kadar güzel bir blog hazırlayıp beni bu saate kadar tuttuğun için öncelikle seni kınıyorum :) (Saat kaç oldu? Okunmayı bekleyen daha 20 – 25 sekme var yukarııda :))) )

  Neyse dayanamayıp bu çok eski konuya bilgim dahilin -kişisel fikrimi beyan etmek istiyorum- (ah şu yasalar…)

  1. Fatura kesemediğin için hb.com senden gider pusulası ile hizmet satın almış. Böylece mesela sana 100 tl verip üstüne bir de 20 tl devlete o gelirin vergisini verip (senin adına) sana verdiği 100 ttl giderini resmileştirmiş. Normal de imzan şarttır, o yüzden posta ile evrakı gönderip, faksı ile işlemleri hızlandırıp, postadan gelen gerçeğini arşivlemişlerdi.
  (bence çok saçma ama işte kanun…)

  2. Sen hiçbir talepte bulunmadan geri vermelerinin nedeni büyük ihtimal bir şekilde o resmi kayıtlara alınmış. (muhtemelen iyi niyetle, işlemleri hızlandırmak için) senden evrak gitmeyince ödeme yapılmamıştır taa ki hesapların kapatılması gerekene kadar :))))

  Sulanmış beynimle yaptığım bu yorumda yaptığım bir hata varsa affınıza sığınıyorum…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir