Herhangi bir siyasi partiye haberiniz olmadan kayıt edilmiş olabilirsiniz

Arkadaş devir öyle bir devir ki kimin eli kimin cebinde belli değil. Sabahtan akşama kadar salak saçma yerlerden reklam SMS’leri alırız, operatörü arayıp “Nereden geliyor bu SMS’ler?” diye sorunca “Biz öyle bir şey görmedik, biz 55 yaşındayız…” türü cevaplar verirler. Telefonlarımızı, e-posta adreslerimizi, kimlik numaralarımızı ve bize ait diğer bilimum kişisel bilgileri bir şekilde ele geçirenler koşa koşa bizi bir yerlere kayıt etme ihtiyacı duyarlar ve bazıları da bu durumdan rant sağlar.

Hal vaziyet böyleyken siyasi partiler veya partilerin işgüzar il-ilçe teşkilatları da vatandaşları haberleri olmadan kendi bünyelerine kayıt ediyorlarmış. Evet böyle bir şey varmış, ben de yeni öğrendim. Gerçi insan bu tür şeylerin ıslak imza olmadan nasıl mümkün olabildiğini merak etmiyor değil. Neyse, devlet babamız sağolsun biz vatandaşların bu durumdan haberdar olabilmeleri için güzel bir hizmet başlatmış. Buna göre, –eğer açabilirsenizşu site üzerinden TC Kimlik Numaranız ile herhangi bir siyasi partiye kaydınız bulunup bulunmadığını sorgulayabiliyorsunuz.

Spam SMS’ler için ise an itibariyle yapabileceğimiz bir şey yok gibi görünüyor. Gerçi GSM operatörleri çok rahat anti-spam hizmeti verebilirler gibi geliyor ama 2013 yılında böyle bir şeyin teranesini bile okumadıklarına göre onlar da bu işten ekmek yiyor olsalar gerek.

Not: Bu yazı TTNET’in geberik, sümüklüböcek hızındaki internet bağlantısı aracılığıyla, dakikalar süren bir uğraş ve hatta savaş neticesinde yayınlanabilmiştir. Biz kullanıcılarına çektirdiği çileler dolayısıyla kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz, böyle devam ederlerse hepimiz çok geçmeden nirvanaya ulaşacağız, üçüncü gözümüz çıkacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 Yorum

 1. Uğur dedi ki:

  Yukarıdaki haberi okumuştum. SSL ve Bu web sayfasında yönlendirme döngüsü var uyarısı veriyor. Bıraksalar biz yapardık mükemmelini :p

 2. ahmettatar dedi ki:

  Yönlendirme geçersiz

  Açılmaya çalışılan konum hiçbir zaman sonlanmayacak bir yönlendirme döngüsüne girdi. diyor Caner nasıl bakacağız..?

 3. delileo dedi ki:

  Bir bilgi notu; o mesajlar spam değil, en azından operatörler açısından. Operatörlerin bilgisi ve izniyle, daha doğrusu bizzat operatörler tarafından para karşılığı gönderiliyor. İstersen paraya kıyıp sen dahi gönderebilirsin.

 4. Fatih dedi ki:

  Biz öyle bir şey görmedik, biz 55 yaşındayız :)

 5. ahmettatar dedi ki:

  Caner açtım ya https diye kayıtlı sende link ama http: olarak girince açılıyor hakkaten

 6. Emre dedi ki:

  GSM operatörlerinin 3. taraf firmalara bilgilerimizi sattığının ispatını isterseniz size hemen yapayım.
  9 yaşındaki kızımı işe giderken mecburen annemin babamın yanına bırakıyorum. ve okula da babam bırakıyor, babamın kulağı %20 duyduğu için kızıma bir hat almaya karar verdim, çünkü babama duyuramadığım zamanlarda kızımı aramamın daha kolay olacağını düşündüm.
  Gelelim faciaya, kızıma turkcell den hat aldım, bu hatta ben, eşim, annem, babam ve teyzesi kayıtlı, telefon ise nokia nın tuşlu basit telefonlarından.
  toplamında 5 kişi kayıtlı hat ve tahminen 4-5 kere sadece beni aramıştır, hiç bir araması yotu ve arasamda sadece ben arıyordum oda toplasan 3-4 kere aradım, yani hat daha 1 aylık bile değildi. ve bu hat yeniyken birgün sms geldi telefona ve cinsel içerikli bir ilacın tanıtım mesajı olduğunu gördüm. derhal turkcell i aradım ve nasıl böyle bişey olabileceğini, bu numaranın hiç bir yerde kaydı olmadığını o sebeple bir reklam mesajının gelmesinin mümkün olmadığını sadece ve sadece turkcell in numarayı paylaşmış olabileceğini gayet sinirli ve bağırarak anlattım. Müşteri hizmetlerindeki hatunun yok biz öle bişi yapmayız lafına her defasında peki ulan kim verdi numarayı, ben numaramı neden sex hapı satan birine vereyim ulan diye yanıtladım akabinde bir daha böyle bir mesaj gelirse tüm hatlarımı kapatırım ve ardından cinsel taciz davası açarım diye ihtar ettim, kime bildiriyorsan yada kaydediyorsan bunu dinlet davayı mutlaka açarım dedim ki ciddiydim.
  Ha bir daha öyle bir mesaj gelmedi ama kesin şunu idrak ettim. operatörler bizim numaraları paylaşıyor. buna eminim.

 7. Ali dedi ki:

  Operatörler numaralarımızı paylaşıyor, evet doğrudur. Hat alırken imzaladığınız sözleşmede bu açıkça belirtilmiştir ve altına da onayladığınıza dair imzayı yine biz atıyoruz.

  Yapılması gereken:

  Hat alırken imzalatılan 3-5 sayfa 9 punto fontlu sözleşemeye, “hiç bir bilgimin 3. şahıslarla paylaşılmasına, kiralanmasına, her hangi bir şekilde kullanılmasına izin vermiyorum” şeklinde yazıp öyle imzayı atmak gerekiyor. Bunu yapınca da bitmiyor. Operatörler bu sözleşmeleri alıp kontrol etmedikleri için müşteri temsilcisini arayıp kullanım izni vermediğinizi ve sözleşmede belirttiğinizi bu sebeple sistemden numaranın çıkartılmasını istediğinizi 5-10 defa söylemeniz gerekiyor.

  Operatör dışında hattı aldığınız bayilerde şahsi olarak numaraları toplayıp reklam şirketlerine satabiliyor. Bunu da geçtim Türkiye’nin en büyük bankalarından birinin veri tabanından çıkan, müşterilerinin şahsi bilgilerinden oluşan yaklaşık 2 milyon kişiyi kapsayan veriyi canlı canlı gördüm. İlgili bölümlerde çalışanlar o kadar rahat alıp bu bilgileri satabiliyor ki noluyor lan diyor insan.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir