Hollywood filmleri nasıl hazırlanıyor (Virtual Backlot / Görsel Efektler)


Stargate Studios web sitesinden Egonomik okurları için özenle getirdiğimiz bu video Virtual Backlot tekniğiyle görüntüdeki mekanların, arkaplanların değiştirilmesi, görüntünün çeşitli özel efektlerle güçlendirilmesi üzerine. Ben şahsen bu tip efektlerin daha çok uçuk sahnelerde kullanıldığını düşünürdüm (uzay gemileri, depremler vs) ancak gördüğüm kadarıyla adamlar artık en dandik sahneler için bile bu tekniklere başvuruyorlar.

Universal Studios ‘a nazaran daha dandik olduğunu düşündüğüm Stargate (ki çoğunlukla dizilerle çalışıyorlar ve web siteleri pek mattah değil) bile bu tür gerçeğinden ayırt edilemeyecek türde efektler kullanıyorsa diğer Hollywood yapımlarında hangi mekanların gerçek hangilerinin özel efektle hazırlanmış olduğunu düşünmek bile istemiyorum (Ben Efsaneyim ‘deki Times Meydanı ‘nı şimdi daha iyi anladım). Eğer sinema teknikleri konusunda meraklı biriyseniz Stargate Studios web sitesini mutlaka ziyaret edin, bu tip konular üzerine bir çok dökümana ulaşabilirsiniz.

Bu gördüklerimden sonra da Türk sineması adına (özellikle Devrim Arabaları filminde kullanılmaya çalışılan virtual backlot tekniğini hatırlayınca) bir kez daha üzülmüş ve içerlemiş bulunmaktayım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

3 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir