Hollywood filmleri nasıl hazırlanıyor (Virtual Backlot / Görsel Efektler)


Stargate Studios web sitesinden Egonomik okurları için özenle getirdiğimiz bu video Virtual Backlot tekniğiyle görüntüdeki mekanların, arkaplanların değiştirilmesi, görüntünün çeşitli özel efektlerle güçlendirilmesi üzerine. Ben şahsen bu tip efektlerin daha çok uçuk sahnelerde kullanıldığını düşünürdüm (uzay gemileri, depremler vs) ancak gördüğüm kadarıyla adamlar artık en dandik sahneler için bile bu tekniklere başvuruyorlar.

Universal Studios ‘a nazaran daha dandik olduğunu düşündüğüm Stargate (ki çoğunlukla dizilerle çalışıyorlar ve web siteleri pek mattah değil) bile bu tür gerçeğinden ayırt edilemeyecek türde efektler kullanıyorsa diğer Hollywood yapımlarında hangi mekanların gerçek hangilerinin özel efektle hazırlanmış olduğunu düşünmek bile istemiyorum (Ben Efsaneyim ‘deki Times Meydanı ‘nı şimdi daha iyi anladım). Eğer sinema teknikleri konusunda meraklı biriyseniz Stargate Studios web sitesini mutlaka ziyaret edin, bu tip konular üzerine bir çok dökümana ulaşabilirsiniz.

Bu gördüklerimden sonra da Türk sineması adına (özellikle Devrim Arabaları filminde kullanılmaya çalışılan virtual backlot tekniğini hatırlayınca) bir kez daha üzülmüş ve içerlemiş bulunmaktayım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorum

 1. Caner Öncel dedi ki:

  @Yavuz ben de çok bir şey bilmiyorum fakat şahsen kullandığım son kullanıcıya yönelik programlardan biri olan FXHome‘u önerebilirim. Dehşetengiz efektler yapamasan da en azından başlangıç aşaması için ideal bir program (Şuradan bu programla hazırladığım bir videoyu inceleyebilirsin).

 2. Yavuz Akbulut dedi ki:

  Merhaba arkadaşım
  Bu Virtual Backlot tekniği hakkında biraz bilgi verebilir misin? Hangi programlar kullanılıyor. Biz normal insanlarda kullanabilir miyiz o programları

 3. ramazan12345 dedi ki:

  ayrıca adobe after effect ve 3d max+vray kullanırsan ortaya muhteşem şeyler çıkarabilirsin.
  Bu Konuda Google amcaya “pantural” ı sor . Sonuçlar  senin iştahını kabartacaktır.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir