HP’den kusursuz teknik servis hizmeti


Malum, HP marka dizüstü bilgisayarların bir nedenle diğer markalarınkilere göre daha fazla ısındıklarını biliyoruz. Ben de bir süredir aynı sorundan şikayetçiydim ve cihazı garantiye göndermek için verilerimi yedeklemek, yarım kalan işlerimi tamamlamak gibi bazı koşulların sağlanmasını bekliyordum. Neticede güzel memleketimde bilgisayarı garantiye göndermek demek o cihazı en az 30 gün unutmak ve size telefonda “beyfendi bunun bişiyi yokki, bak biz taktık burda hiç öyle sizdeki gibi sorunlar olmadı?” diyen insanlara laf anlatmaya çalışmak anlamına geliyor, yani en azından benim şimdiye kadar karşılaştıklarım hep böyleydi.

Neyse netice itibariyle gerekli koşullar sağlandı ve bilgisayarı garantiye vermek üzere hazırladım. Müşteri hizmetlerini aradım, böyle böyle cihaz ısınıyor dedim “Başka bir probleminiz var mı?” dediler, “Touchpadi de hassasiyetini kaybetti gibi” dedim, “Daha daha?” diye sordular, “Bir de klavyedeki ‘Ctrl’ ve ‘A’ tuşları soyuldu hazır bakmışken onlara da el atabilirsiniz, şimdilik bu kadar” dedim “hayhay” dediler ve “arkadaşlarımız gelip cihazı sizden teslim alacaklar” diye de eklediler. Başta şaka yapıyorlar felan sandım ama ertesi gün harbiden de iki kişi geldi, bilgisayarı yanlarında getirdikleri hava yastıklı kutuya yerleştirip götürdüler. Ben öyle arkalarından bakarken cep telefonuma “cihazınız emin ellerde, gözünüz arkada kalmasın” gibisinden bir mesaj geldi ve daha sonra işleyen tüm süreçlerle ilgili bilgilendirme mesajları gelmeye devam etti.

4 gün sonra, tam “bilgisayarım garantide, 15-20 günden önce gelmez” havasına girmeye başlamıştım ki cep telefonuma “bilgisayarınızın onarımı tamamlandı ve tarafınıza ulaştırılmak üzere yola çıktı” gibi bir mesaj daha geldi. Ben daha neyin ne olduğunu anlayamadan bir de baktım ki ciddi ciddi makinayı getirmişler.

Touchpadi değiştirmişler, ben tuşları değiştirirler sanarken komple yeni klavye takmışlar, “fan bakımı” yapmışlar ve arada (şikayetçi olmamama rağmen) DVD sürücüsünü de değiştirmeyi ihmal etmemişler. Oysa ben kendimi “bunun bişiysi yok abicim, varsa da kesin kullanıcı hatasıdır” diye vidasına dokunmadan geri göndermelerine, akabinde telefonda bir kaç kez münakaşa yaşayıp sonuç olarak avcumu yalamaya hazırlamıştım.

Şimdi makina maşallah saat gibi çalışıyor, ısınma sorunu şöyle dursun o alıştığım fan sesini bile duymuyorum. Memnun kalmadığım tek tarafı yeni takılan klavye. Malzemesi orjinaline nazaran daha kalitesiz gibi duruyor fakat işlevinde bir problem yok. Şimdilik razıyım, İnşallah takıntı haline getirmem.

Bana bu deneyimi yaşattığı ve satış sonrası destek konusuna gösterdiği benzersiz hassasiyet için HP’ye teşekkür ediyorum. Şu ısınma sorunu yüzünden kendilerini “yeni bilgisayar alırken öncelikli olarak tercih edilecek markalar” listemden çıkarmıştım fakat bu hizmet anlayışı vesilesiyle tekrar listeme üst sıralardan giriş yaptılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir