HTC One M8 satın almayı düşünüyorsanız bence tekrar düşünün

HTC One M8

Tasarım
İşlevsellik
Fiyat / Performans
Özet
Daha kullanışlı cihazları daha uygun fiyata satın alabilirsiniz

3.7

Bunu LG G2 ve akabinde G3’ten sonra biraz da istemeyerek HTC One M8’e geçiş yapmış biri olarak söylüyorum. Piyasada onca işlevsel, aşmış telefon varken HTC One M8 kullanmak, dahası ortalamadan daha fazla para vererek kullanmak –tercihlere saygı duyuyorum ancak– bence pek mantıklı değil. Evet metal kasalı göz alıcı tasarımı ve oldukça tatmin edici hoparlörleri ile insanın içini gıcıkladığı doğru fakat hepsi o kadar. Konu işlevselliğe gelince önceki telefonlarımı mumla aradım diyebilirim.

Ben aslında annemin telefonu bozulunca elimdeki G2’yi ona verip kendime G3 almıştım. İşin aslı her iki cihazdan da memnun kaldım. Bir süre sonra yeni kardeşte ölü piksel problemi çıkınca garantiye gönderdim. İsmi lazım değil satın aldığım yer çok ilgili olsa da değişim sürecini uzattı, akabinde bana gönderdikleri cihaz gerek ekranı gerekse malzeme kalitesi ile midemi bulandırdı. Tabi kıllanmamda kutunun bandrolsüz olmasının ve içinden şu tür eğreti bir priz dönüştürücü çıkmasının da etkisi oldu, ikinci kalite miydi artık neyse tam anlamadım. Bir iki gün sonra yurtdışına çıkacağım için para iadesi isteyip başka bir yerden cihaz almaya zamanım yetmeyecekti, dolayısıyla G3 kadar kallavi olmadığını bilmeme rağmen bir yandan da “La ne kadar kötü olabilir ki” diye düşünerek, adam gibi bir tedarikçiden göndermeleri kaydıyla HTC One M8 ile değişim talep ettiğimi söyledim. Sağolsunlar hemen KVK bandrollü temiz bir cihaz gönderdiler. Tabi aradaki 400 küsür TL’lik “küçük farkı” yatırdıktan sonra.

Ertesi gün telefon elime ulaştı, kutusunu açıp elime alınca bünyemde uyandırdığı kalite hissi midemde kelebekler uçuşmasına neden oldu. İlk izlenimlerim güzel bir tercih yaptığım yönündeydi fakat o kelebekler malesef sadece tepedeki güç düğmesine basıncaya kadar yaşayabildiler.

Hani bazı filmler olur, 3/4’lük kısmında sizi ekrana kilitlerler, olay örgüsü şahanedir, sürekli merak uyandırır fakat öyle bir sonla biter ki senaristlerin, yönetmenin bir yerden sonra sıkılıp işi aceleye getirdiklerini düşünürsünüz, heh işte bu da öyle bir telefon olmuş. Ekranı alttan üstten hoparlörlerle sıkıştırmışlar, buna o kristal netliğindeki ses için katlanılabilir fakat aşağıdaki hoparlörün üzerine öküz gözü kadar HTC logosu koyup, onun üzerinde bir de navigasyon barı çıkarmaları gerçekten çok mantıksız olmuş, kullanıcıyı hiç yok yere büyük kasalı bir telefonda dar bir ekran kullanmaya mahkum etmişler. Arayüze ise, alameti farika BlinkFeed haricinde hemen hiç özenmemişler, hangi sebeple yaptıkları bilinmez Android’in bazı faydalı temel fonksiyonlarını bile traşlamışlar. Ana ekran ızgarası hayvan gibi, simgeler arasından Hazar denizi geçiyor.

htc-one-m8-full

Geniş, kayan arkaplan kullanamıyorsunuz, tüm simgelerin listelendiği ekran aşağı doğru kayıyor. Ben geri tuşunu sağda kullanmaya alışkın biriyim, bunlar sola konumlandırmışlar ve o da 3. parti uygulamalarla hatta launcherlarla bile değiştirilemiyor (veya ben değiştirebilen bir şey bulamadım). Sağdaki ses tuşlarında gereksiz bir hassaslık var, durduk yere devreye giriyorlar.

Ekran kilidi için motion launcher stabil çalışmıyor, eğer kullanmayı tercih ederseniz cihaz cebinizdeyken bile kilit açılabiliyor, yanlışlıkla birilerini arayabiliyorsunuz (hatta e-posta bile yanıtlayabiliyorsunuz: şekil a). LG’de hiçbir ek uygulamaya gerek kalmadan yapabildiğim özelleştirmeleri bu cihazda yardımcı uygulamalarla kısmen yapabildiğimi görünce baya canım sıkıldı. Bu bir tarafa cihaz zaten boş kasayla bile 24 saati açık tamamlayamıyorken (bildiğim kadarıyla yine LG G3’ten daha düşük özellikli bir pili var) bir de her özelleştirme için ek uygulamaya başvurmak bana pek akıllıca gelmedi.

Kendimi attan inip eşeğe binmiş gibi hissettiğim için telefonun gözüme takılan olumsuz yönlerinden söz ettim fakat HTC One M8’in genel olarak kötü bir cihaz olduğunu söylemeye çalışmıyorum. Bundan çok daha işlevsel, daha kullanışlı telefonları hem de daha ucuza satın alabilme imkanı varken bence bu cihazı tercih etmek için kayda değer bir sebep yok diyorum. Yani en azından 400 küsür TL’lik bir sebep yok.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

18 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir