HTML5 Video Player – Video JS


Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız HTML5 yavaş yavaş ilk ürünlerini sunmaya başladı. Video JS isimli player de bu ürünlerden bir tanesi. HTML5 kavramının, salt HTML’nin Flash, PHP, ASP gibi dillere kafa tutması fikri üzerine ortaya çıktığı söyleniyor. Ne var ki bu yeni dili henüz tüm tarayıcılar tam randımanlı desteklemediği için hala biraz zamana ihtiyacı var gibi görünüyor. Açıkcası bu kavrama ben de tam anlamıyla vakıf olmadığım için yanlış/eksik bilgi vermiş olmak istemem, iyice bir öğrenelim yorumlarımızı öyle yaparız.

Video JS isimli uygulamamız HTML5 ile kodlanmış ve video oynatmak için Flash gibi ekstra bir eklentiye ihtiyaç duymayan yeni nesil bir script. Sitesinde hemen hemen bilinen tüm tarayıcılar tarafından desteklendiği söyleniyor. Ücretsiz olmasının yanında; HD video oynatabildiği, CSS ile arayüz desteği verdiği ve hem pratik hem de kolay anlaşılır olduğu özellikle ifade edilmiş.

Ben şahsen scripti çok sevmiş olsam da yine de sanki Flash’taki gibi bir akışkanlık, etki-tepki süresi yakalanamadığını gözlemledim (belki sadece Firefox’ta böyledir). Bunlar belki hem ufak hem de son kullanıcı tarafından çok dikkat edilmeyen detaylar ancak sanırım ben video oynatma işi için bir süre daha Flash’a güveneceğim.

Scripti test etmek ve ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlamak için kendi sitesine uğrayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

5 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir