Hyundai’nin Türkiye ve Türkiye’deki fabrikası ile ilgili tanıtım filmi

Video gerek güzel Türkiye manzaraları, gerek arka plan müziği ve gerekse modern üretim tesisi görüntüleri dolayısıyla çok hoşuma gitti. Tabi içerikte, altı küsür senedir yaşadığım İzmit’ten söz ediliyor olmasının da etkisi var.

Ne güzel, sen kalk Kore’den çık gel güzel memleketime üretim (veya montaj) tesisi kur, istihdam sağla, maliyetleri düşür. Hyundai’nin diğer markalara da örnek olmasını temenni ediyorum.

Öte yandan pek çok tüketici “Bizim burada üretiliyorsa / montajlanıyorsa kalitesizdir” türü bir düşünceye sahip. Bu düşünce esasen, yurtdışında artık üretim bandından kalkan eski otomobillerin lisanslarını ucuza alıp, çeşitli kuş isimleriyle montajlayıp, teneke kalitesinde ve “Bizim yollara çog uygun” mottosuyla pazarlayan holdinglere dayanıyor, ne var ki pek çokları olayı genele yayılmış şekilde hatırlamayı tercih ediyor.

Valla ben ofis arkadaşım Yusuf’un i20‘sine uzunca bir süredir ön yolcu koltuğunda oturmak suretiyle çöreklenmiş durumdayım, bu halde fikrim sorulsa “Daş gibi araba” der, başka da bir şey demem.

Bu bir yana, benim esas aklımı kurcalayan şey neden ülkemize üretim veya montaj tesisi kuran markalara vergi indirimi gibi teşviklerin uygulanmadığı. Otomobiller için üretim / maliyet / vergilendirme gibi konular hakkında pek fazla fikir sahibi değilim ancak mantıken büyük bir kısmı bu ülkede üretilen bir otomobilin, tey İspanya’dan, Almanya’dan getirilen otomobillerden daha ucuz olması gerektiğini düşünüyorum. Ne oluyor da, neden oluyor da fiyatlara herhangi bir fark yansımıyor?

Sorumlu verginin vergisinin vergisini alan devlet midir yoksa kar payından kısmak istemeyen üretici midir? Sıfır km otomobil almanın (özellikle yeni gelen ÖTV zamlarından sonra) çılgınlıkla eş değer sayıldığı bir ülkede yaşıyor olabiliriz ama insanlık hali işte, aklımda deli sorular.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir