İlginizi çekebilecek Türkçe SEO kaynakları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO bilindiği üzere son dönemlerin en ilgi çekici konularından biri. Rekabetin gittikçe arttığı bu günlerde, en büyük trafik kaynağı olan arama motorlarında üst sıralarda yer almak için büyük bir yarış sürüyor. Bu konuyla ilgili çok sayıda kaynak var ancak her sektörde olduğu gibi bu işte de kaliteli kaynakları bulabilmek bir o kadar zor. Bunu sağlayan nadir sitelerden biri olan SEOZEO.com sürekli tekrar eden ve sıkıcı yazılar yerine, takip etmesi keyifli pek çok kaliteli içeriğe yer vermeye çalışıyor. Aynı zamanda SEO ile ilgilenen herkesin yakından tanıdığı, dünyanın en büyük SEO topluluğu olan SEOmoz‘un da Türkiye’deki yayın haklarına sahip. Böylece başta Whiteboard Friday serisindeki videolar olmak üzere hemen hemen tüm SEO içerikleri SEOZEO ekibi tarafından kullanılabiliyor.

SEOZEO sadece bir blog değil, aynı zamanda SEOZEO.com.tr adresi üzerinden kurumsal danışmanlık servisleri de tanıtılıyor. Ankara’da olanlar bilirler, dünya çapında itibara sahip ODTÜ’nün Teknokent’i, Bilkent’in Cyberpark’ı vardır, SEOZEO’nun ofisleri de Bilkent Cyberpark‘ta bulunuyor. Bu alanda AR-GE yaptığını iddia eden bir şirket için en ideal ekosistemlerden birisi de teknoparklar olsa gerek. Cyberplaza‘da benzer olarak Microsoft ve Peak Games gibi şirketlerle komşu bir SEO şirketinin Türkiye pazarı için gerçekten önemli bir noktada yer aldığı söylenebilir. Projenin kurucusu SEOTeknikleri gibi eski kaynaklardan tanınan Yiğit Konur. 2006 yılından bu yana, bu alanda faaliyet gösteren Yiğit şimdilerde yoluna SEOZEO’daki 7 kişilik ekibi ile devam ediyor. Ekip üyeleri LinkedIn aracılığı ile incelediğinde pek çoğunun Ankara ekosisteminin tanınan üniversiteleri olan ODTÜ ve Bilkent gibi alanlardan geldiği görülebilir. BU kalite algısı oluşturmak açısından oldukça başarılı bir strateji.

SEOZEO Blog’u özel kılan noktalardan biri de blog alanlarına kesinlikle reklam almıyor olmaları. Her tarafı reklamlarla çevrilmiş bloglara pek çoğumuz aşinayızdır. SEOZEO kendini danışmanlık servisleri ile finanse ettiği için blogda kesinlikle reklama yer vermiyor. BuNUN da okunurluk gibi kritik bir durum için büyük bir avantaj sağladığı söylenebilir. Referanslar incelendiğinde Peak Games gibi dünya devi oyun şirketlerinden, büyük bankalara hatta KOBİ’lere kadar geniş bir yelpazeye hizmet sağlanıyor. Bu portolyo göz önünde bulundurulduğunda reklam almıyor olmalarını doğal karşılamak mümkün.

Türkiye için videolu SEO dersleri biraz kritik bir durum. Bu konuda henüz ciddi bir atılım olmadı, yapılan işler ise biraz daha hobi ürünü gibi duruyor. Bu alanda ciddi bir girişimin çok yakında söz konusu olacağına dair güzel bir kaç bilgiyi de edindik. SEOmoz’un yayınladığı SEO derslerini Türkçe altyazılar ile Türkiye’deki SEO dünyasına kazandıran ekip, çok yakında bu alanda ciddi bir sürpriz ile okuyucularının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu sefer yapılacak olan işlerin sözde kalmadan yerine getirilerek SEO dünyası adına olumlu bir adıma dönüşmesini umuyoruz.

SEO dünyasının Webrazzi gibi ciddi bir bloga uzun zamandır ihtiyacı vardı. Bu alanda açılan hemen hemen tüm blogların bu ihtiyacı karşılamadığının sıkça ifade edildiğini biliyoruz. SEOZEO yeni bir girişim olarak, etkiliyici geçmişlere sahip 11 yazarı ile beraber son günlerde adından sıkça söz ettiriyor. Kalitelerini bozmadan uzun yıllar boyu bu çizgide ilerlemelerini temenni ediyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Behlül dedi ki:

    Hayırlı işler :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir