İlk beyaz eşyam aldığım ilk gün bozuldu


Renginin beyaz olması “beyaz eşya” olarak anılması için yeterli midir bilmiyorum fekat kendisi bizzat şahsıma, her ay çatır çatır kirasını ödediğim evime aldığım, beyaz eşya statüsüne girdiğine inandığım ilk eşyadır. Set üstü ocaktır, candır. Gerçi “set üstü” deyince kulağa havalı geliyor, ankastre grubundanmış gibi bir tınısı oluyor ama öyle değil, bu bildiğin dandik dört gözlü ocak. Hatta temsili resimdeki benim aldığımın yanında aşırı kaliteli kalıyor.

Dün spotcudan aldım, 60 TL idi pazarlık ederek 50 TL’ye indirdim. Büyük bir kıvançla eve geldim, kardeşim kurulumunu yaptı ve bir güzel makarnamı pişirdim. Yemekten sonra sallama çay içmekten bıkmış biri olarak “şöyle ağız tadıyla bir çay demleyeyim hele” diyerekten minnacık çaydanlığımı ocağın üzerine koydum, koymamla ocağın üstündeki demirlerin bir kısmı elimde kaldı. Kaynak, pardon boya ile tutturulma yerlerinden ayrıldı.

İngilizlerin bir sözü vardır: “Ucuz alacak kadar zengin değilim” derler (ömrüm boyunca hep böyle yabancı menşeili özlü sözlü örnek içeren cümle kurmak istemişimdir, kısmet bugüneymiş) vallahi haklılar. En çok sinirlendiğim tarafı da gerçekten 50 TL’ye sağlam, 0 kilometre bir ocak alınabileceğine inanmış olmam, ne safmışım meğer.

Şimdi işin yoksa git spotçuyla iki saat kavga et derdini anlatmaya çalış, hatayı kabul etmesin sinirlen küfür et sonra bir grup spotcudan dayak ye. Ah be benim şeker mi şeker ev sahibim Ömer Amca, ne vardı taşınmasaydınız da bana bıraktığınız cillop gibi ankastre setini kullanmaya devam etseydim?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

13 Yorum

 1. kadir dedi ki:

  60’dan 50’ye çahal az düşmüş. 50’ye anlaşıp 40 vereydin bari… “Abi bize gelişi zaten şu fiyat …” muhabbeti yaptınız mı peki :D Anasını satayım o muhabbete gelince sıra bütün esnaf zararına satış yapıyomuş gibi oluyo. Acaba gerçekten pahalıya alıp ucuzamı satıyolar :D

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Yemin ediyorum aynen yaptık, başta indirim de yapmadı “abi bunlardan kar etmiyok zaten, bize gelişi şu kadar” dedi ben de “madem kar etmiyorsun bu işi niye yapıyorsun? bu dükkanın kirasını nasıl ödüyorsun?” dedim kem küm etti indirdi :)

  Çok adiler ya 3-4 tane farklı spotcu gezdim hepsi resmen ağız birliği yapmış gibi fiyatlar aynı, indirim de yapmıyorlar.

 3. kadir dedi ki:

  Ama tebrik ederim 3-4 spotçu gezip içlerinden en dandik ocağı bulup alman maharet gerektiren bir iş :D Duygusalız biz 50’ye anlaşıp abi yol param yok diyip 40 – 45 vericeksin adam görmeden taksi çevirip uzaklaşıcaksın oradan :D

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Tevekkeli değil bir tek bu indirim yaptı, meğer bundanmış ne bileyim :)

  Yok ya burdakiler öğrenci milletini tepeleye tepeleye hiç bir numarayı yemez olmuşlar, hepsi tok satıcı, alırsan ekime almazsan tipine modundalar :)

 5. kadir dedi ki:

  Küçük yerdeysen, esnafta, insafsız, zalimin tekiyse çözüm kız arkadaştan yardım almak hocam. Bir başka çözümde spotçulardan alışveriş yapmamak :)

 6. zac_i_e dedi ki:

  hacı benim bildiğim o siyah demirler sabit olmuyo zaten, emaneten duruyo ocağın üstünde :D hatta kaliteli olanlar bile kaynaklı değil geçmeli duruyo üstünde :D o kadar üzülmene gerek yok :D

 7. Caner Öncel dedi ki:

  Yok be Zekai 150-200’e satılanlar var bildiğin taş gibi sapasağlam :)

 8. ahmettatar dedi ki:

  Caner eğer resimde görünen Süsler marka ocağı 50 tl ye aldıysan çok çok ucuza almışsın.. 50 tl ye satılacak ocaklar hitit marka yuvam marka fiesta belki en fazla ferre markalı ocaklar süsler simfer çetintaş gibi markaların 50 tl ye ocağını bulman çok zor.. Bende satıyorum setüstü ocak o siyah demirler parçalardan oluşuyor ve o parçalar birbirlerine kaynaklanmış oluyorlar artı şeklinde olan çubuklardan bahsediyorum yani hangi markayı hangi kalitede ocağı almış olursan ol kaynak sağlam çıkmayabilir servisi arar söylersin o ızgaranın yenisini getirirler.. Ocak alırken dikkat etmen gereken havuzbekli olması boru sistemli olmaması boru sistemli ocaklarda gaz hortumun takılı olduğu rekorun arkasındaki tek memeden geçerek gelir o tek meme gazın içindeki pisliği pek tutamaz havuzbekli ocaklarda ocağın her gözünde birer meme ve gazın içine dolduğu küçük aparatlar olur bu tür yani havuzbekli ocak gazı daha verimli kullanmanı sağlar bu bir birde her gözdeki meme gazdaki pisliği tutup tavaların altının is olmamasını sağlar bu da iki.. Havuzbekli ocaklarda her gözdeki alevin çıktığı parçalar daha kaliteli kararmayan malzemeden yapılırlar.. Bu tür ocakların pahalı olmasının nedeni zaten maliyetlerinin yüksek olmasıdır.. Yoksa 30 tl ye de ocak alırsın ama malzeme biraz fazla ısınınca erir yahut altı açıktır üstüne koyduğun bulaşık makinesine zarar verir ısısı.. Benim en çok güvendiğim ocak markası Çetintaş Eskişehir ‘de üretiliyor özellikle s 848 modeli müthiş bir ocak çok kullanışlı.. Fiyatı yaklaşık olarak 130-165 tl arasında değişir yani 130 tlye 848 modelini bulursan hiç kaçırma al.. Ben 165 diyip 150 ye kadar düşebiliyorum gaz emniyetsiz olanını bu tür küçük şeylerde kâr marjı düşüktür.. 10- 15 tl anca kâr kalır buzdolabı mı bu değilmi arabamı satıyoruzki 100 tl diyelim 25 i kâr olsun ki artık araba satınca bile o kadar kalmıyor.. Adamlar alışımız şu kadar diyorsa ve aldığı fiyattan aşağı fiyat veriyorlarsa doğru olabilir çünkü bu tür ürünler 6 aya kadar vadeli olarak alınıyor sonra nakit satışlarda daha düşük fiyattan satılabiliyor çünkü nakte çevirebilmek gerekebiliyor maddi sıkışıklığı varsa yahut mal uzun zamandır elindeyse.. Eğer son sistem bir ocak alacaksan Gaz emniyetli olanını tercih etmelisin bahsettiğim çetintaş markalı s848 model ocağın gaz emniyetli olanı yaklaşık olarak 200-220 tl arası bir fiyattadır gaz emniyetli olması demek yemek falan taştığında yahut rüzgardan dolayı alev söndüğünde ocağa gelen tüm gazı kesen bir aparat var her gözde.. Bu tür eşyalar alırken sorda yardımcı olayım olurmu beyaz eşya elektrikli ev aletleri falan..

 9. Selmaaa dedi ki:

  Kara bahtın kör talihin.. hep seni buluyo böyle arızalar:D

 10. Şenol Şengül dedi ki:

  50 tl ye aldığın için spotçu beddua etmiş olmasın

 11. Hakan dedi ki:

  Caner Kardeşim Süsler markaysa sorun olacagını sanmıyorum kolay kolay bozulmaz arızalı cıktı diyerek spotcuya git başka bir ocak versin  zaten verecektir susler haricinde bir marka aldıysan özellikle kayseri yapımı bir markaysa degiştirsen bile pek umut vaad edecegini sanmıyorum sen iade edip yerine başka birşey alman yonunde tavsiye edcegim sana ikinci el git arçelik marka ocak al ondan daha hayırlı olacaktır.

  Bu arada takipcinim :)

 12. Hatice dedi ki:

  Benim geçen gün makinam bozuldu ve kartı yandığını öğrendim benden 450 istediler ya ben de gittim internetten başka servis buldum ve yarı fiyat verdiler ya araştırın arkadaşlar üstüne de kireç kırıcı hediye ettiler www.gezginservis.net/#!maltepe-bosch-servisi/c2406 bu adresten fiyat alın 2 yıl da garanti veriyorlar

 13. Duygu Arabacı dedi ki:

  bende aynı problemi yaşadım arcelikservisim.biz bu servisi aradim birgün içinde çözdüler. tavsiye ederim

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir