İlk Türk helikopteri “Atak” havalandı


Haberi az önce teyzeoğlum vesilesiyle duydum ve helikopterin %100 yerli üretim olduğunu düşünüp inanılmaz bir heyecan yaşadım, fakat ufak bir araştırma yapınca Atak, yani T-129 ismiyle anılan helikopterin aslında İtalyan üretimi olan A-129’un geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu öğrendim. Bu bilgi heyecanımı birazcık burukluğa dönüştürmüş olsa da, en azından bilgisayar sisteminin Aselsan tarafından geliştirilmiş olması ve Roketsan tarafından üretilen silahlarla donatılacak olmasına sevindim.

Olsun, değişim ve gelişim birdenbire olmaz, memleketçe büyük, zorlu bir kalkınma sürecinden geçiyoruz ve bu gibi mevzularda önemli olan bir yerlerden başlamak. Ben bu ülkenin çok uzak olmayan bir gelecekte tam anlamıyla kendi helikopterini, kendi uçak gemisini ve kendi uydusunu üretecek güce kavuşacağına inanıyorum, yeter ki yılmadan çalışalım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 Yorum

 1. orhanbatu dedi ki:

  Süpeeer . Bu günleri de görebilecek miydik ? Sanırım yavaş yavaş büyüyoruz :) .  İnönü ve Evren döneminin bizi götürdüğü geriliklerden kurtuluyoruz Allah’ın izniyle .

 2. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Olurmu Caner bu ülke hiçbir haltı beceremez yazılım üretmesi önemli değil bizim bunlardan önce uzaya mekik göndermediğimiz sürece bazı insanların gözünde gelişmekte olduğumuzu inandırmamız imkansız :) Zira kendileri mekiği ancak televizyondan görmüş olan ama neden yapmıyor bizimkiler madem geliştik yiyosa amerikayı vursunlar gibi gerizekalı zihniyete sahip bir tabakaya sahip olduğumuzu düşünürsek, bu gelişmeleri blogunda yer vermen sana ne hit ne de yorum getirisi olmayacağını düşünüyorum ve buna rağmen önemli konulara değinmen gerçekten güzel ve onurlu bir davranış olmuş teşekkürler bu güzel haber ve makale için.

 3. PixelMania dedi ki:

  devrim arabaları adlı bir film vardı izlemenizi tavsiye ederim. Türkiye o dönemde dahi yabancı ülkeler bize test uçuşu için uçak vermeidiğinden teyyare üretilmiş durumda. ama dönemin ilgili bakanları o teyyare fabrikasını traktör fabrikasına çevirtmişti. hemde o fabrika Atatürk’ün emri ile kuruluyor düşünün. filmde de geçtiği “hiç bir başarı cezasız kalmaz” umarım bu sefer yanılırız.

  http://www.youtube.com/watch?v=dUKM_TMUpC8&feature=share

 4. Caner Öncel dedi ki:

  @PixelMania şu filmden bahsediyorsun sanırım: http://www.egonomik.com/2009/08/devrim-arabalari/ :)

 5. PixelMania dedi ki:

  taaaaaa kendisi. taaa kendisi.. taaa kendisi…..

 6. Gökhan Çınar dedi ki:

  “Ben bu ülkenin çok uzak olmayan bir gelecekte tam anlamıyla kendi helikopterini, kendi uçak gemisini ve kendi uydusunu üretecek güce kavuşacağına inanıyorum, yeter ki yılmadan çalışalım.” bu söze kesinlikle katılıyorum. :)

 7. Ali dedi ki:

  bazıları görmek istemesede çok mesafe katettik ama daha çok yolumuz var…

 8. orhanbatu dedi ki:

  Gökhan Çınar’a katılıyorum . Çok az bir zaman sonra Dünya’da büyük güce sahip ülkeler arasına girebilecek , kendi gemilerimizi , uçaklarımızı yapabileceğiz . Allah İzin Verirse :)

 9. Chaizanzi dedi ki:

  aselsan mühendisleri boşunamı öldürülüyor. :@

 10. ahmettatar dedi ki:

  Bizim mühendislerimizin kafası çalışıyor ama gerekli desteği veren olmazsa üretimde olmaz maddi ve teknik ekipman sağlanacak ki adamlar birşeyler üretsin..Sene 2005ti sanıyorum, Kayhan Koç adlı bir ağabeyimle Ankara’da sera sahibi bir müşteri için bir entegre kart arıyorduk.. ODTÜ’nün desteklediği bir ARGE köyü var Ankara’da.. Araziyi teknik malzemeyi sağlıyor ODTÜ özel şirketlere prefabrik konutlarda çalışabilmeleri için laboratuarlar hazırlamış.. Projeye katılan şirketlerden biri bizim aradığımız entegreyi daha önce hazırlayan şirketlerden biriydi.. Ordaki bir yetkiliyle görüşmeye gitmiştik.. Gittiğimiz gün bir test yapılacakmış tesadüfen bizde seyretme şansını bulduk.. O ara televizyonlara falanda çıkmıştı.. Bomba imha ve tespit robotu yapmışlardı.. Dünyadaki benzerlerinden daha gelişmiş bir robotu 3 kat daha ucuza maletmişlerdi.. Büyüleyici bir sahneydi izlerken gururlandım gözlerim doldu.. Yatırımcılar böyle projeleri gerçekleştirecek adamlara maddi imkan sağlasa herşey çok güzel olacak ama.. Ne sinema yapımcıları doğru yatırımlar yapabiliyor ne de bilişim alanındaki yatırımcılar.. Müzik yapımcıları iyi iş çıkarıyor sadece Türkiye de..

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.