indir.com’un bol ödüllü mobil uygulama yarışmasına hala katılmadınız mı?

Android, iOS veya Windows Phone için uygulama geliştirmekle ilgileniyor olup da indir.com‘un bol ödüllü, pek cazip mobil uygulama yarışmasından hala haberdar değilseniz bence şu dakika işi gücü bırakıp başka sektörleri değerlendirmeye başlayın. Ciddiyim, zaten memleketimizde bu alanda profesyonel olarak varlık gösteren 16 kişi falan olmalısınız, ucunda Silikon Vadisi tatili gibi herkesin kolay kolay vaad edemeyeceği imkanlar bulunan, isminizi ve ürününüzü tanıtmak için Hint kumaşı niteliğinde fırsatlar sunan bu etkinlik “Ben duymadım, haberim yoktu” türü bahanelerle heba edilemeyecek kadar kıymetli. Gidin uygulamanızı kayıt ettirin, yarışmaya katılın. Ucunda ödül kazanmak olmasa bile sektöre yön veren jüri üyelerineHacı abi / abla bak bizden de ne cevherler çıkıyor, yanlış olmasın” diye eserinizi sergileme imkanı bulursunuz. Aralarında yatırımcı üstadlar da var, bilmiyorum artık.

Söz konusu yerli yazılım üretimi olunca inceden hırçınlaştığım doğrudur. Biraz üzgün, fazlasıyla dolu olduğum bir konu bu. Her türlü global istatistiki veri sıralamasında hep sondan ikinci, üçüncü olmayı uzunca bir süredir kendime yediremiyorum. Çok şükür çoğunlukla iyi beslenen, tırt bir eğitim sisteminde yetişiyor olsa da bireyselde kafası çalışan kimselerin çoğunlukta olduğu bir toplum olmamıza rağmen herhangi bir konuda zincirlerimizi kıramıyor olmamız sizce de çok garip değil mi? Hani Koreli bir şirketin sadece bir senede aldığı patent sayısı Türkiye’deki toplam şirketlerin / bireylerin / kamu kuruluşlarının son 50 senede aldığı toplam patent sayısından fazla olduğu için söylemiyorum, üretmemiz lazım. Teknoloji çağını “da” diğer çağlar gibi kaçırmamamız lazım ve inanır mısınız bir çoklarının “Mobil uygulama mı? O ne la?” diye burun kıvırdığı şeyler bazen koca bir ülkeden daha kıymetli hale gelebiliyor. Evet WhatsApp‘den söz ediyorum, hani Facebook’un 19 milyar dölara satın aldığı şu küçük uygulama. Altın çağında bünyesinde herhangi bir Türk Telekom ofisinden daha az kişinin çalıştığı WhatsApp, “Facebook bunu almasaydı komple Brezilya’yı satın alabilirdi” gibi örneklerle köpürtülen bu uygulama bence feyz alınabilecek harika bir örnek, bunun onda biri gibi bir tane uygulama çıkarsak memleketin itibarını göklere çıkarırız yeminle.

Eğer ben bir mobil uygulama geliştirici olsaydım, ortaya koyduğum ürün uyurken koyunları saymakla alakalı olsaydı bile gider bu yarışmaya katılır şansımı denerdim. Hatta vıcık vıcık popülist bir yaklaşım gibi durmayacağını bilsem “Kendiniz için değilse bile ülkeniz için yapın ulen!” de derdim de şey etmeyeyim şimdi.

Yarışma Ödülleri

mobil-yarisma-oduller

Katılmak için herhangi bir yaş sınırının bulunmadığı yarışmaya kayıt olmak için http://www.indir.com/yarisma/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden 16’nızı da tebrik ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Fatih dedi ki:

    Bunlarda para bol galiba siteleri pek hit görmeyince yarışma yapmaya başlıyorlar. Bence bu paraları sitelerine harcasalar daha çok kazanırlar.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir