“İnsan Hakkı İnternet” Yasası Yürürlükte


Finlandiya internet hizmetini; elektrik ve su gibi vatandaşlık hakkı olarak tanımlayıp, herhangi bir gerekçeyle hattın kesilmesini veya halka yüksek fiyatlar ile sunulmasını yasaklayan yasayı yürürlüğe koydu.

İnternet bağlantısına sahip olmayı bir “vatandaşlık hakkı” olarak kabul eden ülkelerin sayısı hızla artarken, Finlandiya bu konuda bir ilki gerçekleştirip konuyu yasalaştırarak yürürlüğe sokan ilk ülke oldu. Bu ayın başında yürürlüğe giren yasaya göre Finlandiya’daki telekomünikasyon firmaları, tüm vatandaşlara en az 1 Mbps hızında genişbant internet bağlantısı sağlamakla yükümlü kılındı.

İnternet erişimini insan hakkı olarak tanımlayan yasa uyarınca hiç bir firma veya mahkeme vatandaşların internet bağlantısını kesemeyecek veya kesilmesi yönünde karar veremeyecek. Başka bir deyişle ülkede internet, su, elektrik ve temiz hava gibi temel ve asla kesilemeyecek insani ihtiyaçlar arasına katılmış oldu.

Finlandiya dünyanın en çok çevrimiçi olan ülkelerinden biri, ülke nüfusunun yüzde 96’sı internet kullanıcısı ve interneti sadece eğlence amaçlı değil tüm gündelik yaşamlarında vazgeçilmez bir yardımcı olarak kullanıyor. Ülkedeki e-devlet uygulamaları da dünyadaki en sistematik ve düzenli işleyenlerden.

Yeni yasadan sonra hala internet bağlantısı olmayan 4 bin kadar haneye de tez zamanda hat çekilmesi yönünde girişimlerde bulunulmuş. Finlandiya hükümeti, 2015 yılına kadar tüm vatandaşlarına 100 Mbps hızında bağlantı sağlamayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir