İnsanın yazılımcı arkadaşı olunca: NumON


Şu ağzına tükürdüğümün Num Lock’u uzun süredir başıma bela oluyordu, açtıkdan bir süre sonra ne oluyorsa oluyor kendi kendine kapanıp beni çileden çıkarıyordu. Bu durum en çok kod yazarken sinirlerimi bozuyordu. Düşünsenize gazı almış takır takır ilerliyorsunuz, derken numpad üzerindeki herhangi bir tuşa basıyorsunuz ve imleç şekil değiştirip “insert” benzeri bir özellik sahibi oluyor. Bunu düzeltmek için de sırasıyla üç tuşa daha basmanız gerekiyor. Küçük gibi görünen fakat dikkat dağıtıcı bir problem.

Bu salak olayı nasıl düzeltebileceğimi baya bir araştırdım. Registry kayıtlarını değiştirdim, recovery yaptım, BIOS’a müdahale ettim, farklı editörler kullandım internette bu konuyla ilgili ne kadar öneri varsa hepsini uyguladım fakat en ufak bir şey değişmedi.

Bir gün ofiste yine bu duruma sinirli sinirli söylenirken sevgili mesai Arkadaşım Mesut “Madem bu kadar can sıkıcı bir sorun ufak bir araç yazayım hem belki aynı sorunu yaşayan başkaları da vardır onlar da faydalanırlar” dedi. Seve seve kabul ettim ve bir kaç gün sonra ortaya NumON çıktı.

Kendisinin de söylediği gibi biraz enteresan bir program oldu fakat ben ve benim gibi aynı durumdan muzdarip kimseler için can kurtaracak özellikte. Bir kere kurup unutuyorsunuz, ondan sonra siz özellikle kapatmadıkça Num Lock’u sürekli açık tutuyor.

İnsanın yazılımcı arkadaşı olması böyle bir şey işte. Beni bu baş belası sorundan kurtardığı için Mesut’a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Programı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz (256Kb / exe):
http://download.mesuterdemir.com/windows/numon/v1/

Egonomik.com üzerinden indirmek için (209 Kb / zip):
http://egonomik.com/program/numon-v1.zip

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

 1. abdullah

  aynen benimde en çok sinir olduğum durumlardan birisi bi bakmışım imleç ta en başa gitmiş sonra yeniden kod yazdığın satıra gel o sırada ne yaptığını unut off

 2. ahmettatar

  Caner ben daha kendi kendine kapandığına hiç şahit olmadım ya numlock un işletim sisteminden kaynaklanan birşey mi yoksa klavyenin teknik özelliğinden mi standby konumuna geçiyor ya hani bazı klavyeler o hesap.. Ben xp kullanıyorum daha 1 kere bile görmedim ya numlockun kendi kendine kapandığını..

 3. Muhammet

  ah bir de numoff olsa 😀 netbook’ta arada bir numlock açılıyor, harfler rakamlara gönüşüyor, bir bakıyorum bir sürü sayı yazmışım, sinir bozuyor 😀

 4. Mert

  Aynen deli ediyordu.Hem Androide prog yazarken Hem phpde deli ediyordu.Deneylim.Şimdiden teşekkürler…

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir