İnsanlığın bildiği en büyük yıldız: VY Canis Majoris


İnanamıyorum ya resmen dehşete kapıldım. Bir de bu günümüz teknolojisiyle ulaşabildiğimize ve bu imkanlar çerçevesinde “en büyük” dediğimizi düşünün. Evrende esamesinden bile haberdar olmadığımız ne devler vardır Allah bilir. Harbiden korkunç derecede küçüğüz be.

VY Canis Majoris veya kısa adıyla VY CMa, Büyük Köpek Takımyıldızı’nın içinde bulunan bir kızıl üstündev yıldızdır. Yarıçapı 2,100 güneş yarıçapı genişliğine varan bu yıldız bilinen en büyük yıldız olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca aydınlatma gücü en yüksek yıldızlardan biri olan VY CMa, Dünya’dan yaklaşık 4,900 ışık yılı uzaktadır. Çift veya çoklu yıldız sistemlerinde bulunan çoğu yıldızın aksine, VY CMa tekil bir yıldızdır ve herhangi bir yıldızsal yoldaşı bulunmamaktadır. Bu yıldız yarıdüzenli değişen olarak kategorilendirilmiştir ve 2,000 günlük bir yörünge süresi vardır.

VY Canis Majoris hakkında daha detaylı bilgi almak için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 Yorum

 1. İsmail Kaptan dedi ki:

  Ben tatmin oldum :)

 2. selmand dedi ki:

  Bu yıldız geleceğin karadeliğidir. bi kaç milyar yıl içerisinde patlar ve kütlesinin büyüklüğü nedeniyle bir karadeliğe dönüşür.
   
  Rabbim öyle büyükki ne en büyük cisimleri tespit edebiliyoruz nede en küçük maddeyi gözlemleyebiliyoruz. bugün quarkları gözlemleyemiyoruz ancak hesapla bulabiliyoruz, karanlık madde ise sadece tahminden ibaret. galaksinin sınırları tespit edilemiyor. tüm bunlara rağmen acizliğimize rağmen ufacık boyumuza posumuza rağmen ona isyan edip hamdetmekden de aciziz.
   
  selamlar

 3. Mehmet dedi ki:

  Saol Selmand, titreyip özüme dönmemi sağladın!!!

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.