İnsanlık tarihinde kaydedilen ilk ses


Edison yıllarca tüm dünyayı keklemiş millet. Aslında insanlığın kaydettiği ilk ses onun icadından değil, ondan yıllar önce, teey 1860 tarihinde Edouard-Leon Scott de Martinville isimli Fransız bir amcanın Phonautograph‘ından çıkmış.

Aha da şöyle bir şey:

Kayıtta birileri “Au clair de la lune, Pierrot repondit” diyormuş, ne anlama geldiği konusunda en ufak bir fikrim yok ama ben ezgisini salavat ezgisine benzettim, az zorlasam “Allahümme Salli Ala“‘yı duyarım.

Konumuza dönecek olursak, bana kalırsa geçmişten beri bilim adamları bu ses kaydının varlığından zaten haberdardı, kimin ilk olduğunu falan da biliyorlardı fakat bir tarafta Edison, bir tarafta da Edouard-Leon Scott de Martinville gibi iki isimle başbaşa kalınca içlerinden biri çıkıp “Hacılar bir kere insanlık henüz böyle bir ismi telaffuz etmeye hazır değil. Bildiğin olay anlatıyor ya: ‘Eduard Leon’u da al gel Martinville’e Scott yapmaya gidiyoruz’ diye isim mi olur Allah aşkına? Gelin biz dünyaya Edison yaptı diyelim en azından ilkokul sıralarındaki el kadar bebelerin günahına girmemiş oluruz” dedi ve olaylar gelişti.

Peki burdan nasıl bir ders çıkarıyoruz? Çocuğumuza isim koyarken çok dikkatli olmalıyız. Olur da bir gün ışınlanma teknolojisini bulursa sırf ismi Abdülbaki Kemal Atüstündesancaktaşıroğlu olduğu için hakkı yenmesin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 Yorum

 1. Muhammet dedi ki:

  ilk ses kaydını bir rulo üzerine sarılmış yaprak halinde bi şey diye duymuştum. ? Ha bu arada Abdülbaki Kemal Atüstündesancaktaşıroğlu :D

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Tamam işte o yaprak Edison’un aluminyum folyomsu şeyini ifade ediyor (2. resimdeki zımbırtı sanırım), meğer olay o değilmiş diyorum ben de :)

 3. Mustafa dedi ki:

  O kadar uzun isimleri sınav formuna kodlamak var bi’de. Eğitim hakkına da zarar.

 4. Tunç dedi ki:

  Caner sen ne kullanıyorsan aynısından istiyorum. “Eduard Leon?u da al gel Martinville?e Scott yapmaya gidiyoruz” nasıl bir tercümedir? Scott yapmak nedir abi ya? :D

 5. Korhan dedi ki:

  çok enteresan, gizemli bir melodi gibi olmuş. valla bir gün geçmişe ışınlansak hiç bi havamız olmaz.

   -ben gelecekten geldim!
  +yine başladı
  -cep telefonu denen bişey var mesela, çok acayip, yani baz istasyonu olsa bişeyler yapıcam ama şeyi düşün plastik bardakları iple bağlar çocuklar, görüşür.
  +?????
  – heh onu da bilmiyorsunuz, vay arkadaş bari ona göstereyim, hacı temizlik malzemelri satan yer var mı, bi koşu 12lik plastik bardak alıp geleyim
  +????
  -neyse ya, kontör fatura derdi var onunda, zaten kanser de yapıyormuş.
  +:P

  yeni şeyler gördükçe neşe doluyor insan, teşekkürler caner

 6. Ismim dedi ki:

  “Ay ışığı altında, Pierre yanıtladı” gibi tercüme edilebilir ama kayıt kötü olduğundan anlaması çok güç…

 7. Emin ÖZTÜRK dedi ki:

  Ulan ilüminati olmasın bu sesler :S

 8. User dedi ki:

  Ses kaydetmekle sesi aktarmak farklı şeyler senin kafan karışmış.

 9. Onur dedi ki:

  Abicim sen nasıl bir mizahi insansın yaaa.Gülmekten öldüm :D  (Öldüysem nasıl yazıyorum bu yorumu bilmiyorum,çaktırmayın)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir