İnsanlık tarihinde kaydedilen ilk ses


Edison yıllarca tüm dünyayı keklemiş millet. Aslında insanlığın kaydettiği ilk ses onun icadından değil, ondan yıllar önce, teey 1860 tarihinde Edouard-Leon Scott de Martinville isimli Fransız bir amcanın Phonautograph‘ından çıkmış.

Aha da şöyle bir şey:
[audio:http://www.egonomik.com/wp-content/uploads/2012/03/kaydedilen-ilk-ses.mp3]

Kayıtta birileri “Au clair de la lune, Pierrot repondit” diyormuş, ne anlama geldiği konusunda en ufak bir fikrim yok ama ben ezgisini salavat ezgisine benzettim, az zorlasam “Allahümme Salli Ala“‘yı duyarım.

Konumuza dönecek olursak, bana kalırsa geçmişten beri bilim adamları bu ses kaydının varlığından zaten haberdardı, kimin ilk olduğunu falan da biliyorlardı fakat bir tarafta Edison, bir tarafta da Edouard-Leon Scott de Martinville gibi iki isimle başbaşa kalınca içlerinden biri çıkıp “Hacılar bir kere insanlık henüz böyle bir ismi telaffuz etmeye hazır değil. Bildiğin olay anlatıyor ya: ‘Eduard Leon’u da al gel Martinville’e Scott yapmaya gidiyoruz’ diye isim mi olur Allah aşkına? Gelin biz dünyaya Edison yaptı diyelim en azından ilkokul sıralarındaki el kadar bebelerin günahına girmemiş oluruz” dedi ve olaylar gelişti.

Peki burdan nasıl bir ders çıkarıyoruz? Çocuğumuza isim koyarken çok dikkatli olmalıyız. Olur da bir gün ışınlanma teknolojisini bulursa sırf ismi Abdülbaki Kemal Atüstündesancaktaşıroğlu olduğu için hakkı yenmesin.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

9 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir