İnternet haberciliği yaptığını iddia eden sitelerin reklamcılık rezaleti


Bu blogun günlük en az 4.000-4.500 tekil ziyaretçisi var. Hatta dilerseniz istatistik özetlerini Reklam bölümünden inceleyebilirsiniz. Eğer Mynet veya “internet haberciliği yaptığını sanan” diğer Türk siteleri gibi hareket ediyor olsaydım samimi söylüyorum kendi çapımda çok güzel para kazanırdım. Ama aptallık bende, neden kullanıcıların sitemde dolaşırken neler hissedeceğini önemsiyorum ki? Neden “kendime nasıl davranılmasını istiyorsam ziyaretçilerime de öyle davranmalıyım” gibi daha fazla para kazanmama mani olacak aptalca prensiplere sahibim ki?

Bu kadar kepazelik olmaz, adamlar esas amaçlarını bir tarafa bırakmışlar olayı “çok para kazanırken arada haberimsi metinler göstermek” eylemine dönüştürmüşler. Bir kişi de çıkıp ulan Allah belanızı versin demiyor.

Az önce Mynet’e girdim, özellikle yalanla ilgi çekici hale getirilmiş, içeriğiyle hiç bir alakası olmayan haberimsi başlıklarından herhangi bir tanesine tıkladım. İşte o kıytırık metni okuyabilmek için verdiğim mücadele:

Full screen reklam

Bütün ekranı kaplayan anasının nikahı kadar reklamı aştım

Splash screen reklam

Haber metnine ulaştım sanıyordum ama o da ne, metnin önünde bir başka reklam daha çıktı

Mouseover kelime reklam

Mouse imlecim hasbelkader altı çizili kelimelerden birinin üzerine geldi ve içeriğin önünde bir başka reklam daha çıktı

Sonuç

Verdiğim mücadelenin ardından karşımda sitenin sayfa ve reklam gösterim sayısını arttırmak için onlarca sayfaya bölünmüş, benim tıkladığım haber başlığıyla alakası olmayan, imla hatalarıyla dolu anlamsız metinler, 3 tane reklam bannerı ve yanlışlıkla tıklama ihtimalime güvenilerek yerleştirilmiş kelime reklamları var.

RTÜK o kadar da kötü bir şey değilmiş be abi, TV kanallarının da böyle davrandıklarını düşünsenize. Denetime tabi oldukları halde reklam anlayışları yüzünden yedi cedlerine sövdüğümüzü düşününce…

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

16 Yorum

 1. Kelimeler Benim dedi ki:

  O kadar haklısın ki …

 2. Mustafa Diyor Ki dedi ki:

  Doğru söze ne denir? İşte bunlara karşı bir sansür olmalı

 3. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Caner o siteyi haber okumak için kullanmak gerçekten kötü bir fikir bana göre. Haberler haber değil zaten bir de reklam çilesine katlanacak ne paylaşacaklar ki sitede?

 4. Caner Öncel dedi ki:

  Yok zaten Mynet bu konuyla ilgili her an örnek verilebilecek bir site olduğu için tercih ettim Mahmut. Diğer sitelerin de durumu farklı değil, yukarıdaki benzer yazılar kısmına bakacak olursan daha önceden diğer siteler için de benzer şeyler söylemişim.

 5. Mahmut Yaşar dedi ki:

  Doğru söylüyorsun da Caner en azından bahsettiğin diğer sitelerde haberler okunuyor Mynette haber değil magazin dolu her yer :)

 6. Frary dedi ki:

  Çok haklısın. Zaten Mynet uzun zamandan beri bir sürü kullanıcıya sahip olan mysite servisini kapatmak sureti ile iyice gözümden düştü. Bundan sonraki yayın hayatında başarısızlıklar diliyorum derdim ama başarısız olduğu ortada. Kazandığı paradan bahsetmezsek tabii.

 7. seboreik dermatit dedi ki:

  Haklısın ama birtek o değil aynı şey gazetevatan da da var.Hatta daha fazlası var foto galerilerde bile 3. sayfalar reklam…

 8. Yigit dedi ki:

  Bu goruslerinden dolayi sana o kadar sempati doluyum ki suan sana dominos veya burger ismarlayabilirim :> icimden cem yilmazin deyimiyle kendimi katarak ayni ben demek geldi ve sesli bicimde bile soyledim. Sonuna kadar katiliyorum suan 1 blog sayfam yok fakat olursa emin ol senin gibi dusunen 1 kisi daha var! :>

 9. Caner Öncel dedi ki:

  Eyvallah Yiğit eksik olmayasın :) Dominos adisi kredi kartı ile online ödeme seçeneği sunmuyor yalnız, denedim gördüm :D

 10. Yigit dedi ki:

  Adamlar cool takiliyor. Yemek siparisi alan sitelerde de yok Dominos :>

 11. Kamil dedi ki:

  Sadece reklam değil sorun, yaptıkları iş “habercilik” ama (mynet dahil) bir çok sitede kadınların (mankenlerin) üzerinden sürekli yalan haber yapıyorlar. Hatta Manşette 10 konu varsa en az 4-5’i cinsellik, erotizm. Yazık ya…

 12. emre şahin dedi ki:

  tek kelimeyle mükemmel.

 13. arkadaş dedi ki:

  Adamlar cool takiliyor. Yemek siparisi alan sitelerde de yok Dominos :>

 14. Esat Tanören dedi ki:

  Bu satıyor ama caner, ben yaklaşık 4 yıldır bir forum sitesi işletiyorum, sektörel bir site olmasına rağmen bir Allahın kulu ya kardeş 3’e 5’e bizim bi banırı koysana sitene demedi :) bende hiç kimseye, ki o kadar tanıdığım var bu sektörde, arkadaş bir iki reklam ayarlayın, iki banner bir host parası eder rahat edelim demedim.
  Gel gör ki, 1 yıl önce açılan siteler aynen yukarıdaki mantık ile haber-reklamlar sunarak ve her tarafı banner doldurarak para kazanıyorlar, :) hani piyasayı iyi bilmem ama bir adamın da bannerını 6 ay sitemde tutacaksam bana iyi bir para vermesi lazım :) fakat bakıyorum da hiç öyle bir durum yok, at 100 lira yeter abi durumu var, dolayısı para kazanmanın yolu her tarafı reklam doldurmak. Bende bu konuda senin gibiyim ben nasıl uyuz oluyorsam reklam dolu sitelere siteminde öyle olmasını istemiyorum ama kerizlik yapıyorum galiba ya???

 15. Caner Öncel dedi ki:

  Valla Esat doğru söylüyorsun sanırım, alemin enayisi biziz :) Bu ay itibariyle sitenin günlük tekil ziyaretçi ortalaması 10.000 oldu, az biraz abanıp sağa sola reklam dayasam çok güzel para kazanırım ama o zaman da kendime ihanet etmiş olurum dostum. Boşver biz de paragözlük edip özsaygımızı yitirmeyelim.

 16. Renaissance dedi ki:

  Ben de sizin bu yazdığın şeylerden müzdarip bir bloggerım. Kendi blogumda milliyet gazetesinin internet sitesinin boşluğuna değinmiştim. Eyyamcı başlıklardan ve boş içeriklerden çok sıkıldık artık. Bir de her tarafa çıplak kadın resmi sıkıştırmaları cabası. Haber falan hikaye. Herşey tıklama dayalı. Yeter ki biz bir yerlere tıklayalım ve para kazansınlar. Çıplak kadın görmek için sayısız site var. Ne yazık ki gerçek haber okumak için çok az sayıda site mevcut. Ve bunu yapanlar ulusal medya organları.

  Blog yazımın linkini ekliyorum. Belki ilginiz çeker diye;

  http://www.normalisgood.net/ciplak-kadin-gazetesi-milliyet/

  sevgiler,

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.