İnternet sizin hakkınızda neler biliyor?


İnternet sizin hakkınızda neler biliyor? O site senin, bu site benim deyip internette fütursuzca sörf yaparken girdiğiniz sitelerden bazılarının hakkınızda çeşitli bilgiler topluyor olabileceklerini ve hatta topladıklarını biliyor muydunuz? Bu bilgiler çoğunlukla kullanım alışkanlıklarınızla alakalı oluyor ve tarayıcınızda kaydedilen bazı özel bilgilerin analizi sonucunda elde ediliyor.

Peki bir web sitesi sizin en çok ziyaret ettiğiniz siteleri öğrenmeyi neden ister? Bu sorunun size kullanım alışkanlıklarınızla ilgili reklamlar göstermekten dünya çapında istatistikler tutmaya ve hatta şifrelerinizi çalmak üzere anlık olarak üretilen sahte sayfalar gösterilmesine kadar geniş kapsamlı bir cevabı var.

Siz isteseniz de istemeseniz de, hem legal hem de illegal yöntemlerle bilgileriniz çeşitli siteler tarafından depolanıyor ve kullanılıyor. Eğer en basitinden kullanım alışkanlıklarınız hakkında ne tür bilgilerinizin ulaşılabilir olduğunu öğrenmek istiyorsanız What the internet knows about you isimli siteyi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. Muhammet dedi ki:

    yuharaaa :S
    ne yaptım ne ettim kaydetmiş nan bunlar :S

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir