İnternet ve sosyallik

Sosyal medyanın ve internet kullanımının arttığı şu günlerde “İnternetin Sosyal Hayat Üzerindeki Etkisi” başlıklı, çığ gibi büyüyen bir tartışma konusunun içinde bulduk kendimizi. Tartışmanın konusu direkt biz internet kullanıcılarıyla ilgili olduğu için ilgimizi çekti güzelce ele alalım dedik.

Bilindiği üzere internet kullanımı günümüzde nerdeyse 5 yaşına kadar indi. Genellikle eğlence ve bilgi alışverişi amacıyla kullanılan internet, sosyal platformların da açılmasıyla günden güne gelişerek bir nevi “SANAL KAHVEHANE” tarzına geçti. İnsanların eski dostlarını bulduğu, sohbet edip ortak arkadaşlar ile tanıştığı platformlar da şu günlerde gittikçe artıyor. Bilgisayar başında geçirilen sürenin artması, evde geçirilen sürenin artmasına, bu da bazı kişilere göre toplumun asosyalleştiği anlamına geliyor ki bu toplumun çoğunluğu tarafından kabul edilen bir düşünce.

Şahsen ben internet kullanımının yeterli ölçüde olduğunda sosyalliği arttırdığını savunanlardanım. Tabi birkaç örnek ile bu durumlardan bahsedeceğim.

Asosyallik tanım bakımından çevreyle iletişim yetersizliğidir. Kişilerin anlatmak istediklerini, duygu ve düşüncelerini söylemekte zorlanmaları ile ortaya çıkan bir durumdur. Yani bir nevi toplum baskısı ve dışlanma korkusu ile oluşmuştur.

Sanal ortam bir çok kişiyi, bir çok düşünce ve yaşam tarzını barındıran sonsuz bir boşluktur. Karşımıza çıkan insanlar size benzer ya da size aykırı kimseler olabilir, fakat elbette size benzer birilerini de bulabilirsiniz. Bireyler internet ortamında yazdıklarının sorumluluğu altında olsalar dahi yalnız kalmayacaklarını bildiklerinden kendilerini daha rahat ifade edebilirler. Yani dışlanmayacaklarını, tek kalmayacaklarını bilirler. Elbette kendisiyle aynı düşünceleri paylaşan birilerini bulacaklardır. Bu internetin asosyalliği önlemesine en kesin örnektir.

Ayrıca internet ortamının geniş bir ortam olduğunu söylemiştik. Bu sonsuz platformda ömrünüz boyunca tanışamayacağınız kişiler ile tanışabilir, farklı şehirlerden ve farklı ülkelerden kişiler ile sohbet edebilirsiniz. Onlarla yaşam tecrübelerinizi karşılıklı paylaşarak birçok değişik olay, yaşam tarzı gibi şeyler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu da internetin sosyalleşmeye yardımcı olduğu noktalardan biridir.

NOT: Yukarıdaki yazdıklarım asla, “sosyalleşmek için tanımadıklarınızla buluşun, asosyal olmamak için rahatça küfürler hakaretler savurun burası rahat, size benzeyen birileri mutlaka çıkar” demek değildir. Yalnızca herkesin bildiği üzere gerçek hayata göre daha rahat olunduğundan bahsediyorum.

İnternetin sosyalliği azalttığı konusundaki düşüncelerin de doğruluk payı vardır. İnternet gibi geniş bir ortam sadece sohbet ve bilgi paylaşımını içermez. Eğlence amaçlı siteler, platformlar, sürekli kullanıldığında bir bağımlılık yaratır ve kullanıcıyı kendisine bağlar. Bu yalnız başına saatler geçirmesine,evde bulunma zamanının armasına sebep olur, bu açıdan sosyalliği azalttığı tamamen doğrudur.

Bir kesime göreyse internet ve bilgisayarın kullanımı ne şekilde olursa olsun sosyalliği azaltmaktadır. Genellikle bunu düşünen kesim sosyal olma kavramını sadece yüzyüze iletişim ve çevreye (halkın içine) karışmak olarak düşünenlerdir. Bu tarz tanıdıklarım pek olmadığı için bilip bilmeden pek yorum yapamıyorum, herkesin kendi fikirleri ve kendine göre doğruları vardır.

Sonuç olarak bana göre interneti doğru kullanır ve aşırıya kaçmazsak yeterli derecede sosyalleşebiliriz. İnternet ve teknoloji buna asla engel değildir ve yine bence olmayacaktır da.

Onca tartışmaya her ne kadar nokta koyamayacak olsam da belki birkaç kişiyi aydınlatıp kendi fikrime çekmeyi başarmışımdır.Bu konu hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümüne veya mail adresime bildirebilirseniz sevinirim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 Yorum

 1. Karabulut dedi ki:

  Böyle bir yazı aklımdan geçiyordu. Bende yazarım sanırım birkaç güne. İnternetin sosyalleşmeye katkısı olduğuna inanlardanım ancak aynı zamanda dediğiniz gibi asosyalliğe giden yoluda açabiliyor. Dengeli bir şekilde dış dünya ve sanal alem arasındaki köprüyü oluşturmak gerek diye düşünüyorum.

 2. Desene Emre senden hızlı davrandım :)
  Yorum konusunda da haklısın.Sosyalleşmeye etkisi var yazıda belirttiğim gibi fakat abartılmadığı sürece.Bazı insanlar var oyun oynamak için arkadaşlarıyla buluşmuyor sabah akşam başında takılıyor.

 3. Atakan dedi ki:

  döktürrrrr oğulcan :) internet asosyalleştirir tabi. eğer sen saatlerce msn de konuşup arkadaşlarınla bir araya geldiğinde “eeee” diye kitlenip kalıyorsan bence asosyelleşmişsin demektir…

 4. Semih dedi ki:

  Herkes kendini bir şekilde ifade ediyor işte. Normalde ağzından bir kelime alamayacağın birinin internet başında bülbül gibi şakıdığına şahit olunca insan ne düşüneceğini bilemeyebiliyor.

  Ama bence burdaki sorun internet, sosyallik ya da asosyallik değil. Sorunun kaynağı aşırılıkta yatıyor. Hiçbir icat insanoğlunun zararı için yapılmamıştır ama yine aynı insanoğlu onu bir şekilde zararlı hale sokmuştur.

  Misal telefon. Adam birilerinin böyle sabahlara kadar boş boş konuşacağını bilseydi iki kere düşünürdü belkide.
  İyi bir hacet, yanlış ya da aşırı kullanım; sonucun ne olacağı belli olmuyor pek. O yüzden hiçbirimiz nokta koyamıyoruz mevzuya.
  Ben sizin için üç nokta koyayım yinede :)

   

 5. Sağol atakan, dilimiz elverdiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz :)
  Semih aşırılık da değindiğim noktalardan biri.Fakat kısıtlı bile kullansan ,aşırıya kaçmasan bile,o kısa süreyi de nasıl geçirdiğin de önemli :) Aşırılığa da bağlayamayız herşeyi.

 6. Kart Tasarımı dedi ki:

  İnsanlar önlerine internet duvarını alınca, biraz daha ulaşılmaz olduğunu, kimliğinin gizli olduğunu düşününce daha cesur ve belkide verimli olabiliyorlar. Bence sosyallik kavramının içine interneti de eklemenin zamanıdır, eskiden sinemalara kafelere gitmek, dışarı çıkmak sosyallik olarak adlandırılıyordu, hala da öyle bir yerde fakat artık internette de sosyalleşme adına yapılan bir çok uygulama mevcut.
  Gelecekte gerçek sinema salonları, tiyatroların yerini yine bilet satın alıp izleyebileceğimiz internet yayınlarının alacağını düşünüyorum, İnsanlar aldıkları biletin numarasını X sineması sitesine girip film seansı başlamadan evinde kendi tanıdıklarıyla yada yalnız başına, yan koltuktakini rahatsız etme endişesi duymadan oturup kendi ekranlarından izleyebilecekler. Bu dışarı çıkma korkusunun yaygınlaşmasıyla da daha olabilir hale gelecek, böylede dışarıdaki tehlikelerden de uzak olacaklar, bunun getireceği eksileri de ayrıca tartışmak gerekir tabii.

 7. Evet açıkcası söylediğiniz artılar tam anlamıyla günümüzü açıklamış.Ama eski olaraktan da iki insan yüzü görememek başta geliyor ki en kötü durumlardan biri de bu.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.