İnternet ve sosyallik

Sosyal medyanın ve internet kullanımının arttığı şu günlerde “İnternetin Sosyal Hayat Üzerindeki Etkisi” başlıklı, çığ gibi büyüyen bir tartışma konusunun içinde bulduk kendimizi. Tartışmanın konusu direkt biz internet kullanıcılarıyla ilgili olduğu için ilgimizi çekti güzelce ele alalım dedik.

Bilindiği üzere internet kullanımı günümüzde nerdeyse 5 yaşına kadar indi. Genellikle eğlence ve bilgi alışverişi amacıyla kullanılan internet, sosyal platformların da açılmasıyla günden güne gelişerek bir nevi “SANAL KAHVEHANE” tarzına geçti. İnsanların eski dostlarını bulduğu, sohbet edip ortak arkadaşlar ile tanıştığı platformlar da şu günlerde gittikçe artıyor. Bilgisayar başında geçirilen sürenin artması, evde geçirilen sürenin artmasına, bu da bazı kişilere göre toplumun asosyalleştiği anlamına geliyor ki bu toplumun çoğunluğu tarafından kabul edilen bir düşünce.

Şahsen ben internet kullanımının yeterli ölçüde olduğunda sosyalliği arttırdığını savunanlardanım. Tabi birkaç örnek ile bu durumlardan bahsedeceğim.

Asosyallik tanım bakımından çevreyle iletişim yetersizliğidir. Kişilerin anlatmak istediklerini, duygu ve düşüncelerini söylemekte zorlanmaları ile ortaya çıkan bir durumdur. Yani bir nevi toplum baskısı ve dışlanma korkusu ile oluşmuştur.

Sanal ortam bir çok kişiyi, bir çok düşünce ve yaşam tarzını barındıran sonsuz bir boşluktur. Karşımıza çıkan insanlar size benzer ya da size aykırı kimseler olabilir, fakat elbette size benzer birilerini de bulabilirsiniz. Bireyler internet ortamında yazdıklarının sorumluluğu altında olsalar dahi yalnız kalmayacaklarını bildiklerinden kendilerini daha rahat ifade edebilirler. Yani dışlanmayacaklarını, tek kalmayacaklarını bilirler. Elbette kendisiyle aynı düşünceleri paylaşan birilerini bulacaklardır. Bu internetin asosyalliği önlemesine en kesin örnektir.

Ayrıca internet ortamının geniş bir ortam olduğunu söylemiştik. Bu sonsuz platformda ömrünüz boyunca tanışamayacağınız kişiler ile tanışabilir, farklı şehirlerden ve farklı ülkelerden kişiler ile sohbet edebilirsiniz. Onlarla yaşam tecrübelerinizi karşılıklı paylaşarak birçok değişik olay, yaşam tarzı gibi şeyler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu da internetin sosyalleşmeye yardımcı olduğu noktalardan biridir.

NOT: Yukarıdaki yazdıklarım asla, “sosyalleşmek için tanımadıklarınızla buluşun, asosyal olmamak için rahatça küfürler hakaretler savurun burası rahat, size benzeyen birileri mutlaka çıkar” demek değildir. Yalnızca herkesin bildiği üzere gerçek hayata göre daha rahat olunduğundan bahsediyorum.

İnternetin sosyalliği azalttığı konusundaki düşüncelerin de doğruluk payı vardır. İnternet gibi geniş bir ortam sadece sohbet ve bilgi paylaşımını içermez. Eğlence amaçlı siteler, platformlar, sürekli kullanıldığında bir bağımlılık yaratır ve kullanıcıyı kendisine bağlar. Bu yalnız başına saatler geçirmesine,evde bulunma zamanının armasına sebep olur, bu açıdan sosyalliği azalttığı tamamen doğrudur.

Bir kesime göreyse internet ve bilgisayarın kullanımı ne şekilde olursa olsun sosyalliği azaltmaktadır. Genellikle bunu düşünen kesim sosyal olma kavramını sadece yüzyüze iletişim ve çevreye (halkın içine) karışmak olarak düşünenlerdir. Bu tarz tanıdıklarım pek olmadığı için bilip bilmeden pek yorum yapamıyorum, herkesin kendi fikirleri ve kendine göre doğruları vardır.

Sonuç olarak bana göre interneti doğru kullanır ve aşırıya kaçmazsak yeterli derecede sosyalleşebiliriz. İnternet ve teknoloji buna asla engel değildir ve yine bence olmayacaktır da.

Onca tartışmaya her ne kadar nokta koyamayacak olsam da belki birkaç kişiyi aydınlatıp kendi fikrime çekmeyi başarmışımdır.Bu konu hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümüne veya mail adresime bildirebilirseniz sevinirim.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

7 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir