iOS 9 ile gelen yenilikler neler?

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar bir an olsun elimizden düşmüyor. Bir çok işimizi kolay ve hızlı yoldan yapabildiğimiz bu cihazlar her geçen gün teknolojik açıdan ilerleme kaydediyor. Bunlardan en yenisi, pek çoğunuzun bildiği üzere Apple‘ın son mobil işletim sistemi olan iOS 9. Bugüne kadarki en gelişmiş mobil işletim sistemlerinden biri olan iOS 9, uygulamaların otomatik olarak silinebilmesi, Notes’da çizim yapılabilmesi gibi pek çok yenilikle birlikte geliyor. Gelin bu yeniliklerden bazılarını birlikte inceleyelim.

Uygulamalar otomatik olarak silinebilecek

iOS 9 mobil işletim sistemi ile birlikte uygulamaların otomatik olarak kaldırılabilmesi özelliği geldi. Genelde düşük depolama alanına sahip iPhone modellerinde yeterli yer kalmayınca uygulamaları güncellemekte zorluk yaşanabiliyordu. Ancak iOS 9 beta sürümü ile bu soruna bir çözüm bulunmuş.

Yeni sistemde iOS 9 ile çalışan cihazın depolama alanında yer kalmadığında, bir takım yazılımlar otomatik olarak silinerek güncelleme için yer açılabilecek. Bu noktada programların kaldırılması için onay vermeniz gerekecek. Bu onayla birlikte depolama alanında yer açılarak gerekli güncellemelerin yapılması mümkün oluyor. Kısa bir süreliğine kaldırılan uygulamalar otomatik olarak yeniden yükleniyor. Böylece veri kaybı yaşamadan uygulamaları rahatlıkla güncelleyebiliyorsunuz. Bu özelliğin Apple kullanıcılarının oldukça hoşuna gideceğini söyleyebiliriz.

Notes’ta çizim ve listeleme yapılabiliyor

iOS 9’da not defterinde de büyük gelişmeler var. Not alırken çizim de yapabilmek istiyorsanız iOS 9’u çok seveceksiniz. Yeni Notes‘da notlarınızın yanına basit çizimler yapabilir, yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.

Maps uygulaması ulaşım ağı desteği sağlıyor

iOS 9’un maps uygulamasında da birkaç değişiklik var. Yeni uygulamada kullanıcılar adres bulmanın yanı sıra otobüs, tren, metro ve feribot seferleri hakkında bilgi edinebilecek. Şu anda Londra, Meksika, New York, Berlin, Washington DC, San Francisco, Toronto ve Chicago gibi büyük şehirlerde kullanılan bu özelliğin zamanla daha fazla şehirde kullanılacağını söyleyebiliriz.

Siri Daha da akıllandı

iOS 9 ile birlikte Siri, hem arayüz hem de işlevsellik yönünden daha gelişmiş bir şekilde karşımızda. iOS 8’deki Siri’ye göre %40 daha hızlı olan yeni Siri, tasarımıyla da renkli bir görünüm sunuyor.

Bilinmeyen numara gizemi ortadan kalkıyor

iOS 9 ile gelen yenilikler arasında en ilgi çekici olanı numara tahmini yapabilmesi oldu. Bundan böyle sizi bilinmeyen bir numara aradığında işletim sistemi saniyeler içinde internetten araştırma yaparak bu numarayı sorgulayacak. Bu numaranın Apple içerisinde kayıtlı olması halinde bilinmeyen numaranın sahibi ekrana yansıyacak. Bu özelliğin oldukça sevileceği tahmin ediliyor.

Sizler için öne çıkanları bir araya getirdik ancak Apple’ın yeni modellerinde yer alacak olan iOS 9 işletim sistemi kullanıcılara tüm bunlar haricinde daha pek çok kolaylık sağlıyor.

iOS 9’un Apple’ın bir önceki modeli olan iPhone 6’da da kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. iPhone 6S’i beklemeden iPhone 6 satın almak istiyorsanız Kliksa‘nın indirimli fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Cep telefonu, bilgisayar, televizyon, görüntü sistemleri, beyaz eşya, spor ve outdoor, anne, bebek ve oyuncak, oto aksesuarları, züccaciye ve ev düzeni, saat, gözlük ve aksesuar gibi kategorilerde iki yüz elli bini aşkın ürünü bünyesinde bulunduran Kliksa, her gün ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Her güne özel kampanyalar, 9 aya varan taksit seçenekleri ve cazip fiyatlar için http://www.kliksa.com/ web sitesini ziyaret edebilir, iOS ve Android uygulamarını kullanarak akıllı telefonunuzdan alışverişinizi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir