İran hükumeti erkekler için saç ve sakal modellerini açıklamış


İran kültür bakanlığı kılık-kıyafet modernizasyonu kapsamında erkekler için “kabul edilebilir saç ve sakal modelleri” gibi bir katalog hazırlamış ve hükumetin görüşüne sunmuş. Söylendiğine göre stilist kültür bakanlığının hazırladığı katalogda bir de “şu ve şu saç modelleri yasaklıdır, olmaz, yakışmaz” türü detaylar varmış. İngiliz Telegraph gazetesinin haberine ulaşmak isteyenler şu bağlantıya tıklayabilir.

Gerçi durup bir dakika düşününce bu eyleme gülemedim çünkü aklıma zamanında bizim de şapkalarla feslerle baya bir uğraşmış olduğumuz geldi. Anaa bi dakka lan biz hala uğraşyoruz ya! Türbandı kıldı yündü, hatta bizim zamanımızda laf olsun diye üniversiteye top sakalla girmek bile yasaktı. Ulan yuh be, şöyle “bizim memleket medeni ve aşmış bir memlekettir, öyle işi gücü bırakıp insanların dış görünüşleriyle uğraşmayız” diyerek şu herifleri ağız tadıyla küçümseyemedim bile. Kim çıkartmıştı o “iğneyi kendine çuvaldızı başkasına” ata sözünü?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum

  1. Seyhan Yüksel dedi ki:

    Azizim bizde işin ilginç bir boyutu daha var. Türbanı siyasal simge olduğu gerekçesi ile okula sokmuyorlar. Aynı okullara siyasal simge olan sakal ve bıyıkla erkek öğrenciler çok rahat girebiliyor. Hatta particilik bile yapabiliyorlar. :)

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir