İş ahlakından yoksun çakma web geliştiriciler

Mesleğiniz web geliştirme veya genelleyecek olursak yazılım / bilgisayar ile alakalı ise diğer meslek gruplarındaki insanların sahip olmadığı bazı sorunlarla mücadele etmeniz gerekiyor. Yakın çevrenizin, çevrenizin ve hatta kimi zaman çevrenizde bile bulunmayan insanların; bakkalın, marketin, taksi şöförünün sizden umarsızca web sitesi yapmanızı veya bozulan bilgisayarlarına format atmanızı istemesi bu anlamda en rahatsız edici sorunlardan diyebilirim. Somut bir şey alıp satmadığınız için insanlar bu tür taleplerde bulunmakta herhangi bir sakınca görmüyorlar, “Ne var ki altı üstü iki satır kod yazacaksın” diye düşünüyorlar. İtiraf etmek gerekirse biz geliştiriciler bu düşünceye sahip olan kimselere “Altı üstü iki satır kod ise otur kendin yaz. Biz o iki satır kodu yazabilecek tecrübeye sahip olabilmek için yıllarımızı veriyoruz. Kıl dönmeleriyle, eklem ağrıları ve hatta deformasyonlarıyla uğraşıyoruz” demek istiyoruz ve fakat nezaketen susuyoruz.

Abarttığımı veya rolümü büyüttüğümü düşünenler olabilir ne var ki özellikle muhatabını kırmamak için “Hayır” diyemeyenlerdenseniz durum bir yerden sonra sizin açınızdan gerçekten can sıkıcı bir boyuta ulaşıyor. Ufak gibi görünen tüm talepleri olumlu karşılayıp “Tamam yaparım” diyecek olursanız işten çıkıp evinize geldiğinizde Ahmet’in sitesini, Mehmet’in blogunu yapmak için oturup ciddi ciddi mesai harcamanız ve özel hayatınızdan çok büyük ölçüde feragat etmeniz gerekiyor. İnsanlar genellikle bu noktayı atlıyorlar.

Tüm bunları teyzeoğlumu olumsuz bir duruma düşürürken haklı nedenlerim olduğunun altını çizmek için anlattım.

Geçenlerde teyzeoğlum bir web sitesine -düzeltiyorum kırkbeşinci web sitesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de o ara vaktim olmadığı için bu seferlik başkasına yaptırmasını, benim de kalite kontrolü ile sürece katkı sağlayabileceğimi söyledim. Ne tür bir çözüme ihtiyacı olduğunu ve bu hizmet karşılığında ortalama ne kadar bir fiyat söylenirse makul kabul edilebileceğini belirttim. O da gitmiş böyle ajans vari bir şeyler bulmuş. “Benim teyzeoğlum da bu işi yapıyor, vakti olmadığı için size geldim, o da yaptığınız işi denetleyecek” demiş. Hatta Egonomik.com’dan bahsetmiş onlar da bildiklerini söylemişler.

Sonuç olarak kendi geliştirdikleri bir e-ticaret platformunu teyzeoğlunun sitesi için özel, benzersiz bir tema tasarlayarak 1.500 veya 2.500 (tam rakamı hatırlayamıyorum) karşılığı sağlayabileceklerini söylemişler. Ben de fiyatın makul olduğunu, bu tür bir çalışmanın eğer bahsedildiği gibiyse ihtiyaçları karşılayabileceğini söyledim. Ardından faturalar kesildi, ön ödemeler yapıldı ve her iki taraf da gayet memnun bir şekilde geliştirme süreci başladı.

Yanlış hatırlamıyorsam bir ay kadar sonra teyzeoğlum heyecanla sitenin tamamlandığı haberini verdi ve demo linkini gönderdi. Şimdi web siteleri ve sistemleri ile çok fazla vakit geçirdiğinizde bir sitenin sadece hatlarına bakarak bile hangi altyapıyı kullandığını, üzerindeki temanın özel yapım mı yoksa hazır kalıp mı olduğunu anlayabilecek duruma geliyorsunuz. Bu açıdan linke tıkladığım zaman gördüğüm manzara karşısında resmen şoka uğradım diyebilirim. Herifler 45 Dolar’a satılan hazır temalardan birini, satın bile almadan, noktasına virgülüne dokunmadan demo önizleme sayfasından araklamışlar. Sonra onu tamamen ücretsiz olarak dağıtılan, açık kaynaklı bir yazılım olan Open Cart‘ın üzerine şak diye geçirip bizim teyzeoğluna göndermişler.

Teyzeoğlumun “Nasıl buldun?” diye demo linkini gönderdiği e-postaya “Sen bunu nasıl buldun?” diyerek, orjinal temanın linkini ekleyerek yanıt verdim. Tahmin edebileceğiniz üzere hem sinirlendi hem de büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Sözün özüne gelecek olursak, bir koca ay boyunca site yapma ayağına neyle uğraştıkları belli olmayan ve tamamen teyzeoğlumun ricası üzerine kimliklerini deşifre etmediğim (ki ben başka insanlara da aynı şeyi yapmasınlar diye açıklama taraftarıydım) bu hıyar oğlu hıyarlar (okuyorsanız evet sizden bahsediyorum), denetleneceklerini bile bile böyle bir riske nasıl girdiler yeminleanlayabilmiş değilim. Hadi buna cahil cesareti diyelim, gözden kaçar, anlaşılmaz sandılar diyelim. Peki beş kuruş harcama yapılmayan, emek sarfedilmeyen ve hatta içerisinde emek hırsızlığı bulunan yalan dolan bir iş için binlerce lira para istemek ne tür bir ahlak anlayışına sığar? Onların nezdinde bu şekilde çalışan tüm geliştirici bozuntularına ve ajans müsvettelerine sesleniyorum: İnsanların bilgisizliğinden yararlanarak avantadan para kazanmak uyanıklık veya girişimcilik değil düpedüz dolandırıcılıktır.

Bizim sektörde ne yazık ki bu tür şark kurnazlarından mantar gibi her köşe başında var, hatta bu örnekte olduğu gibi gözünüzün içine baka baka yalan söyleyenler bile var. Dolayısıyla eğer web sitesi ihtiyacınız varsa ve bu işlerden pek anlamıyorsanız birileriyle veya bir kurumla çalışmaya karar vermeden önce ortaya koydukları işleri (referansları) iyice araştırmaya gayret edin derim. Mutlaka farklı yerlerden fiyat isteyin ve en azından caydırıcı olmasını umut ederek “Bize özel bir çalışma mı yapacaksınız yoksa hazır bir sistem mi kullanacaksınız?” diye sorun.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

21 Yorum

 1. nurkan bilmiş dedi ki:

  İlk defa sana kısmen katılmıyorum caner. Belki işin fazlaca içinde olduğundan sana çok basit gelen şeylerin fiyatlandırması konusunda objektif olamıyorsun. Teyze oğlunun temaya veya ücretsiz dağıtılan sisteme ne kadar ücret ödediğini bilmiyorum ama kullanılan sistem ne olursa olsun wp, joolma, vs.. open source olması bunu satanların bundan para kazanmayacakları anlamına gelmez. Tabi gidip bir temayı satın almadan uygulamaları hem yasal değil hem etik değil fakat bu onların sorunu yani sistem tıkır tıkır çalışıyorsa, müşterinin ihtiyaçlarına cevap veriyorsa ve müşteri bu ihtiyaçlar karşısında o sisteme o ücreti ödemeyi kabul ettiyse hiçbir sorun yok bence.

  Bu konuda çok dolu olduğum için kusura bakma ama yazılımcılar gerçek anlamda savunmasız. lHem versiyon güncelleme sorunları hem ya bu zaten ücretsiz sistem kardeşim kazık yemişsin gibi 3. şahısların yorumları beni bezdirdiği için şahsen open source sistem satmıyorum. Fakat satan kuran arkadaşların da sadece bu sistemi kurup bırakmadıklarını biliyor, gözlemliyorum.

  Bugün bir müşteri için özel bir eticaret yazılımı yazmanın maliyeti 2000 TL civarında olamaz mümkün değil. Ya hazır yazılmış eticaret paketlerini satın alacak, üretici ne kadar geliştirirse yetinecek ve bu modül maliyetlerine boyun eğecek ya da open source bir sistem alıp farklı yazılımcılarla da çalışabilecek.

  Sattığım hiçbir e-ticaret paketinde kurulumu yapıp eğitim verdikten sonra işim bitmedi. Her pakette farklı isteklerle muhattab oldum. Hatta beni kendi personeli gibi gören onlarca müşterim oldu. Sözleşmesinde açık açık yazmasına rağmen ürünleri, içeriği benim girmemi isteyip beni mahkemeye veren müşterilerim bile oldu.

  Anlaşma koşulları ne bilmiyorum o yüzden fazla konuşmak istemiyorum ama açık kaynak kodlu bir sistem de olsa firma fatura kestiyse 2000 TL den aşağı yapması pek mümkün değil. Yoksa ya destek vermeyecek telefonlarına bakmayacak ya da çirkinleşecektir. Dün 2200 TL kira sıtopajı ödeyen bir iş yeri sahibi olarak bu fiyatların normal olduğunu düşünüyorum.

  Aldığı bilgisayara kimse chrome yükletmek için teknosadan kimse destek beklemiyor ama sitenin sağ köşesine son eklenen ürünlerin listelenmesini istiyorlar.

  Bu arada her yazdığın makalenin bu kadar denk gelmesinin beni şaşırttığını daha önce de sana söylemiştim :) Dün ben de kendi çapımda bu konuda bir şeyler karalamıştım. http://www.sitebizden.com/web-projesi-sozlesmeleri-icin-tavsiyeler-haber-313-makale.html

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Nurkan sanırım ne demek istediğimi tam olarak anlamadan yorumlamışsın :)

  2.000 TL’ye elbette kişiye özel e-ticaret sistemi yazılmaz ve müşteriye söyledikten sonra WordPress ile Open Cart veya Joomla gibi herhangi bir açık kaynaklı yazılım ile site inşa edip karşılığında ücret talep etmenin herhangi bir yanlış tarafı yok. Bu vatandaşlar halihazırda kendi geliştirdikleri bir e-ticaret yazılımı olduğunu ve bu yazılımı müşterilerine özel tema tasarlayarak sağladıklarını söylemişler, oysa yaptıkları şey Open Cart üzerine çalıntı tema giydirmek. Bu açıkca yalan söylemek ve savunulacak hiçbir tarafı yok.

  Ne kadar kira ödediğin kaç eleman çalıştırdığın tamamen seni ilgilendirir, bu sana emek harcamadığın bir iş için 2 bin TL isteme hakkı vermez. İçinde Allah korkusu olan biri bunu zaten yapmaz.

 3. Hakan dedi ki:

  kanka bunlar bitmez benim stilden çalış diyorum sana sallamıyosun yap kendine proje 500 tl kazan ne müşteriyle uğraş ne başka biriyle anasını satım ya.. Bitmez bu tip adamlar 1000 TL verip dünyaları satın almak ısteyen patronlar mı, üç kağıtçı ajanslar mı çakal wipmistirler mi ne ararsan her halt türkiye de bolca mevcut onu bırak Türkçe projem yok, türklerle ilgili tek şey kendimim :D TR ye çalışma daha böle çok yazı yazarsın yoksa..

 4. nurkan bilmiş dedi ki:

  evet haklısın kendi geliştirdikleri bir yazılım olduğunu söylemişler şimdi tekrar okuyunca farkettim. ben nasıl önce müşteriye daha önce yaptıkları siteleri gösterip işte bunun benzeri siteleri bu fiyata verebiliriz deyip sattıklarını düşünmüştüm. Kendi yazdıklarını söyledilerse tabi dolandırıcılık var ortada.

 5. MSafak dedi ki:

  Katılıyorum tabi ki. Size özel demesi yanlış. OpenCart alt yapısını kullanarak ürettiğim bir çok site olmuştur ama site sahibini muhakkak alt yapıdan haberdar etmişimdir. Yalnız altını çizmeliyim bu sadece bizim sektör için geçerli değil! Kullandığın ilacın o kadar pahalıya üretildiğini yada o giydiğin kota verdiğin paradan, mağazaya 3 5 lira kaldığını düşünüyorsan bence yanlış düşünüyorsun :) Ülkemizde Bilinçli Tüketici olmak şart…

 6. Mert Kırımgeri dedi ki:

  Ben 20 liraya yapardım aynı işi

  • Komplike dedi ki:

   Kardeşim neyi yapıyorsun 20 liraya ya laf olsun diye yorum yazıyorsunuz.

   • Vehbi dedi ki:

    Senin gibiler yüzünden zaten Türkiye piyasası bir türlü ilerlemiyor. Aylık min.1000 TL ofis kirası ödemezsin, eleman çalıştırıp kimseye katı sağlamazsın. SSK, vergi, bağkur ödemezsin. Vatana, millete, devlete hiç bir katkın olmaz. Tabiki yaparsın 20 TL ye sana göre ne varki. Sana iş yaptıranların vay haline.

    Herşeyden önce tüketiciyi senin gibilere ve Caner’in dediği gibi dolandırıcı çakma ajanslara karşı bilinçlendirmek ŞART…

  • ASiveMAVi dedi ki:

   20 liraya ne yapardın

   açık kaynak kod site kurup tema çalıp ekleyip 1 saat uğraşıp 20 liraya yapardın

   sonra 20 liralık hosta 300 lira isterdin

   sonra 1 sene sonra 20 liralık hosta 400 lira isterdin

   hatta yetinmezdin google reklamı adı altında 20 liraya reklam verip hiç emek harcamazdın

   biz gece 5lere kadar tasarımla uğraşıp ertesi gün 7de işe gidip senin gibilerin arkasından edilen küfürleri dinlerdik

   20 liraya yaptığın işle webmasterım diyebilir misin

   mesela seo için haftalarca uğraşmadın kafa patlatmadın

   android yazılım yazmadın mobil sürüm yazmadın

   sen sadece ondan bundan çaldın 20 liraya sattın

   aman ne büyük başarı..!

 7. nurkan bilmiş dedi ki:

  @mertkirimgeri

 8. Ozgen dedi ki:

  Caner sana katiliyorum. Bilhassa bilgi sahibi ilgi alaninda olan konularda bu tur karektersizlik insanin canını sıkmıyor degil. Ama bi takim insanlarin calisma prensibi bu.

 9. Papiculo.Com dedi ki:

  bu tür insanlar ve firmalar yüzünden bilgisayar okuduğuma arada bir lanet etmiyor değilim.

 10. Mehmet dedi ki:

  Caner abi gerçekten çok güzel bir konuya değinmiş.
  Bundan bir ay önce kurumsal olmak istediğini söyleyen bir firma yektilisi benden web sitesi istedi, grafik tasarımı + html e kodlama + veri tabanı + domain + host masrafları + seo çalışmaları ile beraber 1000 tl fiyat verdim. Kimilerine göre bi kaç sayfaya veriymeyecek bir miktar. Bir hafta sonra siteyi 400 tl ye yaptırabileceğini söyledi. Bende gidip yaptırmasını söyledim. 2 ay sonra tekrar yanıma geldi. siteyi 400 tl ye yaptırdığını fakat 2 ay sonra sitenin açılmadığını ve yaptırdığı adamın ortadan kaybolduğunu telefonlarına çıkmadığını söyledi. bu yüzden de seve seve bana gelmiş
  Bu ve buna benzer öyküleri web tasarım işi için gözlerini neredeyse kör etmiş insanlar bilir.
  Bir web tasarımında siteyi komik bi arayüzle ve dandik domain hostingle sunmak güzel bişey değil bi kere bu işi hakkıyla yapıp para kazanmaya calısan insanların haklarına girmekten başka birşey degil.
  Eğer gerçekten web tasarımcı olmak istiyorsan öncelikle baska yerden calmak yerine öncelikle yapacağın sitenin grafik tasarımı yapmalısın, sonra onu html + css ve gerekliyse javascript ile web ortamı için kodlaman gerekli (eğer kod biliyorsan) ne amaçla kullanacağına bağlı ona göre php mysql vs neyse artık tasarımı ve kodlamayı hazırlaman lazım. tasarım kısmı yeteneğine kalmıs kısacası hazırladıktan sonra doğru çalıştığına kanaat getirdikten sonra varsa veri tabanı açıklarını kapat. Alan adını alıp hosting ayarlarını yaptıktan sonra siteyi host a upload et. bu adımdan sonra seo çalışmalarını yapmalısın. Elinden geliyorsa….
  Peki Bittimi ? Bu müşteri illaki teknik destek isteyecektir. Tam filmin en güzel yerinde, yemekte orda burda zırt diye arayıp destek isteyecektir. Sen bu destek için para istediğinde müşteri sence para verecek midir ? ve alan adının takibini yapmalısın müşterini arayıp alan adınızın süresi dolmuştur alan adı ve domaini tekrar kullanabilmek için şu zamana kadar şu kadar ödeme yapmanız lazım. sen bunları harfi harfine yaparsan yaptığın işe 400 lira istemezsin. Zaten host+ domain masrafına vereceğin para cebine girmeyecek. Benim İş düsturum bu ben böyle calısırım . Web tasarımcı olmak isteyen arkadaslara benden tavsiye.
  En azından bu iş için yıllarını, sağlığını kaybeden insanların haklarına girmezsin.
  Sürçü lisan Ettiysek Affola

 11. yılmaz tek dedi ki:

  olaylardan bağımsız kimin kime, neyi kaça sattığını yorumlamadan şunu demek istiyorum, hayata bir kez daha gelirsem bu iş yapacağım son işten bir önceki iş olur.

 12. Yiğit dedi ki:

  Cok guzel yazmissin Caner tebrik ediyorum.
  Emin ol senin gibi bir cok kisinin dusuncelerine ve tecrubelerine kalem olmussun.
  Bu olayin tuketiciler icin kesinlikle cozulmesi gerekiyor ve bence bu cozum mantar gibi tureyen (tabiri caizse sabah erken kalkip yazilim firmasi acanlar) sahte firmalari afise edip veya onlarla herhangi bir sekilde ugrasip zaman harcamak yerine tuketiciyi bilinclendirmek gerekiyor.

  Aslinda boyle bir platform olsa bende seve seve desteklerim ve bu tur dolandirici firmalarin daha fazla haksiz kazanc saglamasini durdurabiliriz.

 13. Batuhan Göksu dedi ki:

  Yazı ve yorumlar güzel ancak bir de diğer tarafından bakalım Caner’in yazısında

  1. açık kaynak ürün kullanacağından bahsetmemiş işi yapan kişi
  2. hazır tema kullanmış 100% onu’da warez den indirmiş parada vermemiştir.

  Şimdi burada açık kaynak ürünün ticari olarak kullanmanın lisans’a aykırı olduğunu biliyorum yanlış mı söylüyorum. Ücretli olarak satılan hazır temayı yapan kişinin emeğini çalarak üzerinden kendisini kar etmiş durumda bu ahlaki açıdan hiç hoş değil.

  Şu yönde haklı olunabilir hazır sistem kullanmıştır ancak bunu söylediği takdirde ve karşı tarafta kabul ettiği takdirde hiçbir sorun olmaz çünkü herkes opencart veya benzeri açık kaynak sistemleri kurup yapılandırmasını bilmez veya yapamaz o yüzden bir nevi destek alabilir.

  Caner’in yazısında Kendi geliştirdikleri sistem olarak bahsedilmiş işte burada benim’de isyanım var ofisimize bir sürü insan geliyor bir çoğu bu sebepler yüzünden mağdur olmuş bir çoğu ise yenilemek için web sitesini geliyorlar. Ancak mağdur olanlar diyor ki ya bir web sitesi yaptırdık şu kadar para verdim sonuç bu çalışmıyor her değişiklikde yapan kişiye muhtacım filan ne kadar ödediniz atıyorum 1000 TL veya 800 TL sitenin adresini veriyor sonra bir giriyorsun wordpress, joomla sistem haydaa gelen müşteriye durumu izah ediyorsun sonra peki bu bu özellikler şunlar olmasını istiyorum böyle siteyi kaça yaparsınız. Gün içerisinde teklifi hazırlıyoruz gönderiyoruz sonra bir telefon ya arkadaş bu ne fiyat 800 TL 500 TL ye siteyi yapıyorlar diye isyan ediyorlar. Bizde özel yazılım, özel tasarım, kullanabiliceğiniz yönetim paneli ve onun eğitimi herşeyi içinde ya yok çok pahalı filan diye kabul edilmiyor. Bu yüzden bu tarz kişiliksiz webci bozuntularına isyan ediyor insan. Bunun gibi bir sürü yaşanan örnek neden bu gibi insanların ahlaktan öğrenimleri olmaması yüzünden ama malesef burası türkiye.

 14. Metin dedi ki:

  İşin içinde ticaret varsa her iki taraf ta ne istediğini ve şartlarını ortaya koyacak. Sözleşme imzalamadan 100 liralık temayı 1.000 liraya mı satmış eleman? Ticari bir başarı. Bugün elinin altında yüzlerce site var işi öğrenmek için. Özel hayatından feragat etsin uykusundan çalsın öğrensin web sitesi yapmayı. Baştan yazmak zaten zor o zaman script alsın onun üzerinde kendini geliştirsin.
  Ben hiç ahlaksızca bulmuyorum bu tarz satış işlemlerini. Ancak benzersiz vesayre dersen o iş aldatmaya girer. Yani pazarda tezgahın önü güzel meyvelerle doludur, alırsın 2kg hiç tezgahın arkasına bakmadan sonra eve bi gelirsin poşeti açtın çürük meyve dolu.

  Site yapımında da adam bana site yap diye geliyor, sen 100 liralık template’i 2 gün uğraşıp 1.000 liraya satıyorsun sonra bu hırsızlık mı oluyor? Bence değil. Template düzenlemeyi bilmiyorsan bu işi yapmayı bilenlere de 1.000 lira vereceksin. Hee benzersiz lafı zaten saçma. Şu gün rastgelmedik ama ilerleyen zamanda bu egonomik.com ‘un bile biryerlerden esinlendiğini benzer tasarımını görebiliriz…

 15. Ömer dedi ki:

  Açıkcası yanlış olan fiyatlandırma vs.. değil. Size özel yapılacak denmesi.
  Web sitesi yapmayı sevmiyorum yazılımcı vs.. de değilim.
  Ancak birisine bu şekilde bir iş yapacak isem.

  Sana açık kaynak bir yazılım kullanacağım dünya çapında kullanılan. Güzel hazır temalardan kullanacağım sana alternatifler göstereceğim ya da ben senin için seçeceğim.
  Sonrasında gerekli olursa eklenti ya da temayıda satın alacağım.
  Bu işleri kordine edeceğim içinde masraflar hariç. 2000 TL alacağım derdim.
  Bence o zaman bu kadar kızmazdınız. Çünkü herşey başta şeffaf bir şekilde anlatılmış olurdu.

  Birde en önemli konu sıkıntı yaşadığında aradığında destek olabilecek birisine sahip olacak 1 yıl boyunca.
  Bence ticaret bu şekilde olmalı. Rakam önemli değil pahalı ya da ucuz sadece şeffaf olunmalı mümkün olduğunca.

 16. erman dedi ki:

  Merhaba öylesine internette dolaşırken yazıyı ve yorumları okudum. Bu çakma web tasarımcılar cafcaflı ofislerinde insanları aldatmayı bekliyorlar. Benim de sektörde ortalama bir yeri e-ticaret şirketim var. Kullandığım altyapı kapalı kaynak kodlu hazır bir sistemdi. İstediğim özellikleri ekleyemiyor tasarımda çok fazla oynayamıyordum. Tasarımcılık dersi aldığım için görsellik benim için en önemli şey idi. Bende kendi kendime tasarımlarını PS ile yaptığım istediğim şekilde bir e-ticaret sitesi kurdurmaya karar verdim. bir müddet araştırma yaptıktan sonra Web Tasarım konusunda uzman(!) bir firmayla görüştüm telefonda etkileyici konuştular beni ofise davet ettiler. Sonra ben durumu anlattım PS tasarımları verecektim onlar da Opencart veya Magento ya giydireceklerdi. Ben daha önceki çizimleri PS ‘e döktüm her sayfanın her iconun tasarımını özenle yaptım. Gerçekten gösterdiğim tasarımcı arkadaşlarım çok beğendi. Neyse bunlara tasarımları teslim ettim çok güzel olmuş vs. zaman istedim, ben nisanın 2’sinde gitmiştim (2015), bana 1 Mayıs Tarihini verdiler, uygun dedim başlayın. Fiyat konusunda da 3000 TL istediler tamam dedim. Allah yüzüme güldü de çok fazla kapora vermedim. 1 Mayıs oldu haftaya dediler neyse olur böyle şeyler dedim, hafta hafta en son haziran ayı geldi. Bende bu arada yeni sisteme geçeceğiz diye eski siteyle uğraşmıyorum ürün fln girmiyorum (Körelttiler beni). Haziranda sert çıktım şu tarihe kadar teslim edin yoksa kalsın dedim. Verdiğim tarih gittim uydurdukları yalan şu bu işlerden en iyi anlayan çalışanlarının böbrekleri ağrıyormuş işe gelememiş bir haftadır. Neyse açtım ağzımı yumdum gözümü ağzıma geleni saydım yav 3 Ay ne demen ya ticaret yapıyoruz arkadaş öylesine blog sitesi istemiyorum sonuçta. Gelgelelim her işini kendin yapacaksın noktasına geldim biraz kod bilgim var (HTML CSS) kurdum opencartı aldım güzel bir tema editledim tam istediğim gibi olmadı ama 15 gündür kullanıyoruz olumlu sonuçlar aldık.

  Bu web tasarımcı bozuntularının işini iyi yapan insanlara da zarar verdiğini biliyorum. Ticaret yapan biri olarak eğer güvenirsem tabiki uygun fiyat verene giderim. Ancak mesele ne Cafcaflı ofisler ne beyefendiler ne de kahve ikram etmeler kim ne iş yaparsa yapsın önce dürüst olacak arkadaş…
  Kusura bakmayın bayaa dolmuşum sizin de başınızı ağrıttım
  Saygılarımla…

 17. bilinmeyen karakter dedi ki:

  yahu şunu diyeceğim türkiye şartlarında,adam proje için geliyor site yaptırıcaktık evet buyrun yapalım tabi,işimiz bu.yapıyoruz ediyoruz sisteme göre gereken fiyatıda görüşüyoruz. ee sonra sevgili patroncuklar fiyatları nette gezen kuruş etmeyen tasarımlarla kıyaslıyor yok efendim adamlar 50 liraya site yapıyormuş siz neden yapmıyormuşsunuz bu fiyat niye çokmuş =) ah ah konuşşsam dilim yanar sussam içim ağlar neyse güzel açıklama ama o işler türkiye için geçersiz. bunu bilesin. adamlar 50 tl ye mukecek adam arıyor gecelerimizi gündüzlerimi verdiğimiz sistemleri nasıl katakulleyle ucuza mal ederiz peşinde bir çogu. o yüzden kardeşim işini görecek sistemi ver gerisi teferruat. bu arada eleştiri kabul edemiycem 2001 den beri yeterince bu tür konular dile geldi geçti. selam olsun tüm webmaster ve webyancılara :D

 18. Ramazan Dönmez dedi ki:

  ricayla isim acıklamıyorsun ama ya bizim başımıza da geldıyse? hangi firmadır bu? acıklayın lütfen. ben opencartkurumsal.com magduruyum mesela.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir