İş ve özel hayatınızda ilişkilerinizi geliştirmenin yolları

Günümüzde insanların toplumdan ayrı ve kendi başına bireyler olarak düşünülemeyeceği artık bir gerçek. Ve insanlar nörolojik olarak diğerlerinin duygu ve düşüncelerini de hissedebileceği bir yapıya sahip.

Bilim insanları diğer bireylerin duygularını sezebilme yeteneğine empati adını vermişler. Peki empati kurmanın sağladığı faydalar nelerdir? Empati kurmak, kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyması, tam ve kesin şekilde olmasa da karşısındakinin hissettiği duygu ve düşünceleri hissedebilmesi, anlayabilmesidir. Bu şekilde empati kuran bir insan, diğerlerinin anlatmak istediği şeyleri kavrayabilir ve gerçekçi çözüm önerileri sunabilir. Bu davranış biçimi kişinin özel ve iş yaşamında başarıyı yakalabilmesini sağlayacak anahtar özelliklerden birini sağlar.

Peki Ama Empati Bize Hangi Konularda Yarar Sağlayabilir?

1. Yeni Arkadaşlar Edinme

En bariz biçimde empati, karşımızdakini dikkatlice dinleyerek onun perspektifini anlayabilmemizi, böylece bireysel ve toplumsal olarak çok daha gelişmiş ve etkili bir iletişim kurmamızı sağlar. Empati kurmak, yeni arkadaşlar edinmemize yardımcı olacaksa eğer, doğal olarak yeni iş bağlantıları edinmemizi de kolaylaştıracaktır.

empati-2

2. Mevcut İlişkileri Geliştirme

Empati, iyi bir evliliğin anahtarıdır. İş yaşamı, çocuklar, maddi ve manevi sorumluluklar üst üste gelmeye başladığında yaşanan gerilimler ve tartışmalar sırasında karşıdakinin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmak çiftler arasındaki duygusal samimiyetin devamını sağlayacaktır. Dahası, karşıdakini önemsediğinizi göstermenin harika bir yolu olacaktır. Elbette bu durum diğer ilişkilerimizde de geçerlidir, örneğin en iyi arkadaşlarımız her zaman bizi dinleyen ve ne demek istediğimizi gerçekten anlayanlardır.

empati-3

3. Daha İyi İnsan Yönetimi

Evet, empati kurmak daha iyi bir yönetici olmanızı sağlayacaktır. Yaygınlaşan küreselleşme ve çalışma ortamlarının genişlemesi ile birlikte iş ortamında etkin bir yönetici olma kavramı her geçen gün daha önemli bir hal alıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre çalışanlarının sağlık durumunu ve bakış açısını anlama konusunda güçlü bir eğilimi olan yöneticilerin çalışanlarının, benzer akademik eğitimlerden gelen ancak çalışanları ile pek de yakın olmayan yöneticilerin çalışanlarından daha büyük bir motivasyon ile üretkenliğe sahip olduğu ve iş ile ilgili ilerlemelerden daha mutlu olduğu saptanmış. Bununla birlikte çalışanların umut ve hayallerini anlamak, takımınızı motive etmenizi, yetenekli çalışanları elde tutmanızı ve firma performansını arttırmanızı sağlayacak yollar bulmanız kolaylaştıracaktır.

THE OFFICE

4. Daha Cesur Hareket Etme

Empatik bir lider, başarısızlık kaygısını azaltarak daha fazla risk alınmasına, yaratıcı girişimlerle fikirlerin ve düşüncelerin özgürce alışverişine olanak sağlayarak, takımın başarıya ulaşma şansını arttıracaktır. Çünkü çalışanlar yaptıkları hataların hemen ardından suçlanmayacaklarını, yöneticilerinin duruma kendi gözlerinden bakarak sorunun köküne inebeleceğini bilirler.

empati-5

5. Fikirlerinizi Pazarlama

Fikirlerinizi bir gruba, firmaya veya bir müşteriye sunarken, önerilerinizin karşınızdakiler için sağladığı avantajları ve dezavantajları onların gözünden görmeye çalışmanız, fikirlerinizi kabul etmemelerinin altında yatan nedenleri kavrayabilmenizi ve böylece onları ikna edebilecek stratejiler geliştirebilmenize yardımcı olacaktır.

empati-6

6. Müşteriye Daha İyi Hizmet

Bir lokanta sahibi olduğunuzu varsayalım. Caddenin karşısına da aynı sizinki gibi aynı yemekleri çıkartan ve aynı kalitede bir lokanta açılırsa ne olur? Bu durumda farkı yaratan müşteri hizmeti olacaktır. Empatik bir müşteri hizmeti, müşterilerin sizin lokantanızı diğerlerine tercih etmelerini sağlayacaktır.

empati-7

7. Sezgisel Ürün Tasarımı

Apple firmasının ürünlerini ele alalım. Ürün tasarımcıları, bir ürünü tasarlarken tüketicinin kullanım deneyimini göz önünde bulundurmak zorundadır, böylece kullanılan teknolojiye hiç aşina olmayan birisi bile satın aldığı ürünü sezgisel olarak kolayca kullanabilecektir. Bu ise tüketicinin ürün ile etkileşimi gözlemlenerek, kullanıcıların işlemlerini nasıl daha basit bir şekilde gerçekleştirebilecekleri veya nelerin kafa karışıklığına neden olduğu şeklinde bir yaklaşım sonucu anlaşılabilir.

empati-8

8. Akademik Yaşamda Empati

Öğrencilerin empati kabiliyeti ve akademik başarıları arasında kesin bir doğru orantı olmamasına karşın etkin bir empati kabilyeti hiç tartışmasız bilişsel gelişimi ve bununla birlikte akademik yetenekleride geliştirecektir. Erken yaşlarda ebeveynleri ile empatik şekilde güvenli ilişkiler kuran çocuklar yaşamlarında sosyal olarak kendine daha güvenli olmakta, okul veya iş ortamında karşılaştıkları sorunlarla daha kolay başa çıkabilmektedir.

empati-9

Peki ya başarının sırrının acımasızlık olduğunu söyleyenler ne olacak?

Bazılarına göre kişisel kazançlar için başkalarını harcamak veya diğerlerinin ihtiyaçlarına önem vermemek basamakları çok daha hızlı tırmanmayı sağlıyor. Tamamen haksız sayılmazlar, diğerlerinin baskısı sonucu hemen pes etmeniz sizi bir yerlere getirmeyeceği gibi diğerlerine her zaman baskı uygulamak da sizi bir yerlere getirmeyecektir. Anahtar nokta sizin çıkarlarınız ile karşınızdakilerin ihtiyaçları arasında bir denge bulmaktır. En önemlisi özel ve mesleki yaşamda her zaman olumlu ilişkiler içerisinde bulunmaktır ve olumlu bir ilişki kurabilmek çoğu zaman empati ile mümkün olabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.