İsmini / sanatçısını bilmediğiniz şarkıları tanıyan program: Tunatic


Öyle güzel bir programcık buldum ki ufacık minicik içi dolu turşucuk, fıçıcık… Olay şu: adını sanını bilmediğiniz ve fakat aynı zamanda çoook güzel olan şarkılar vardır ya hani bunlar birileri tarafından “Track 1, Track 2” gibi isimlerle riplenmiştir, siz keyif ve afiyetle dinler fakat bir türlü kime ait olduklarını öğrenemezsiniz. Bir başka senaryo da  o an radyoda çalmakta olan o süper şarkıyla ilgili; şarkı hem ecnebicedir hem de gerizekalı dicey kim tarafından seslendirildiğini hiç bir defasında söylemez.

İşte Tunatic isimli indirilebilir son versiyonu 2005 yılında derlenmiş olan süperize program tam bu noktada devreye giriyor, hemen bilgisayarınıza bağlı mikrofonu çalmakta olan şarkının kaynağına yaklaştırıyor ve programdaki büyüteç ikonuna tıklıyorsunuz, program o esnada şarkının ses dalgalarını internete bağlanarak kendi veritabanındaki seslerle eşleştiriyor ve duruma göre bir kaç saniye sonra size şarkının kim tarafından seslendirildiğini ve adını söylüyor hatta kendi sitesi üzerinden o şarkıyı satın alabileceğiniz bir bağlantı bile veriyor.

Böyle bir şeyin pratikte gerçekten işe yarayacağına pek ihtimal vermeyerek programı denedim ve her 10 şarkıdan 7’sini bulduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Setup derleme tarihi 2005 olsa da 2007 yapımı bir şarkıyı bulduğunu da eklemeliyim, deneyin derim bu program kesinlikle şarkıların Google’ı!

Tunatic resmi sitesi ve download sayfası:
http://www.wildbits.com/tunatic/

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 Yorum

 1. Mustinet dedi ki:

  Eğer bu program güncellenmiyor ise, sürekli güncelliğini koruyan, Müslüm baba dahil Türk şarkıcılarının da müziklerini içeren bir veritabanına mevcut. İster sen söyle, ister dinlet :)
  http://www.midomi.com/

 2. Caner Öncel dedi ki:

  Evet Musti denedim harbiden buluyor, benim söylediklerimi bulamadı tabi o kadar kötü olduğumu bilmiyordum ya :D

 3. Ahmet Burak Abdikoğlu dedi ki:

  Ohaaa nasıl yani. yok yok arkadaş  bırakıyorum yazılımcılığı bunları görünce insanda ne şevk ne erdem ne bir b*k kalıyor yav :D

 4. derya dedi ki:

  yaa ben tam anlamadım hangi mikrofona yaklıştırıyoruz .biraz daha açıklarmısınız lütfen ?

 5. webmaster seo dedi ki:

  neyin daha açığından bahsediyor bu kuzucuk ya?sanki bir daha dönüp gelip buradan bakacak da nasıl kullanıldığına?
  @Ahmet Burak neden bırakasın abi yazılımcılığı? iyi bir ekiple daha iyi projeler de yapılabilir.

 6. yasin dedi ki:

  süper bi site program bulamadı site buldu teşekkürler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.