İstanbul’dan Hollywood’a uzanan bir başarı hikayesi: Tarhan Telli ve TT Custom Choppers

Çapır (chopper) konusuna ofisimizin sevimli çapırcısı Ayti Fayti‘den öğrenebildiğim kadarıyla hakimim, yani çok ses çıkaran şekilli motorlar olmaları haricinde haklarında en ufak bir fikre sahip değilim. Gerçi Ayti anlatıyor, bilmem kaç sisi olunca kromaj kaplaması bilmem ne oluyormuş falan diye fakat ben o sırada her teli diğerinden farklı uzunlukta olan sakallarına odaklandığım veya “Şimdi o değil de mesela ben bir Şahin alıp ortadan ikiye bölsem, siyaha boyayıp üzerine garip garip dövmeler yaptırsam onunla çapır kulübüne girebilir miyim?” türü, üzerinde düşünüp ciddi ciddi cevap vermeye çalışacağını bildiğim abuk sorular kurgulamakla meşgul olduğum için hiçbir şey anlamıyorum. Ama genel itibariyle şunu biliyorum ki çapırlar meraklıları için hiçbir şeye değişilmeyecek, tutku niteliğinde pek kıymetli oyuncaklar.

Geçenlerde, “The Expendables 3’te Türk motorları kullanılıyor” başlıklı bir habere rastlayınca ula dedim ne ola ki bu? Araştırdım ettim, gerçekten de Silvistır Sıtalon amcamız (veya yapımcılar, kimse artık), filmin konseptini tamamlamak üzere kullanacakları motorları Türkiye’den, Tarhan Telli’nin sahibi olduğu TT Custom Choppers‘dan almayı tercih etmiş. Bana göre hikayenin bu kadarı bile son derece ilgi çekici. Neticede çapır denilen meretin; dövmeli amcaların, Harley’lerin, Orınc Kaunti Çapırs’ın membağı ABD iken adamların böyle bir tercih yapmış olmaları gerçekten ilginç. Bu bizim dışarıdan şey almamız gibi bir şey… Şey mesela… Ulan o kadar hiçbir şey üretmiyoruz ki verecek örnek bulamadım. Fındık desem “Onu da alıyoruz” dersiniz… Çay lan çay, çay olsun, koca Karadeniz vere çaya çalışıyor, onu da dışarıdan alıyorsak artık aman tanrım derim.

Bir Holivut filminde yer almak başarı göstergesi olarak kabul edilmeli mi derseniz, of kors derim. Yutup’daki araştırmalarım neticesinde karşılaştığım röportajlarında, mümkün olan her şeyi yerli imkanlarla ürettiklerini, hatta bazı şeyleri devlet desteğiyle “devlet desteğine rağmen” yapmaya devam ettiklerini, havlu atmadıklarını belirten Tarhan Telli’ye büyük saygı duydum. Türkiye’de çapır üretmek, kendini kabul ettirmek başlı başına büyük bir iş iken bir de dünya çapında izlenecek olan bir filmde o çapırlara yer verilmesini sağlamak bence her açıdan takdire şayan. Hatta reklam amaçlı da olsa, filmin yapımcılarına bu iş için para ödenmiş olsa dahi takdiri hakediyor zira riskli ve maliyetli bir olay. Sizin herhangi bir Holivut filminde ürün yerleştirme modelli reklamınız var mı? Veya olan bir Türk firması biliyor musunuz? “Adam yurtdışına satıyor, hedef kitlesi yabancılar zaten” derseniz, evet ben de onu diyorum işte derim.

Ne var ki bizim memleketimizde herkesin itinayla yüz çevirdiği ışık saçan değerler, genellikle dışarıdan bakan yabancıları heyecanlandırıyor, gözlerini kamaştırıyor. Bizim “masraf” dediğimiz şeylere onlar “yatırım” gözüyle bakıyorlar. Dolayısıyla “Gel abi al sana imkansa imkan, sermayeyse sermaye. Yap ama bana yap.” deyip, çaldığı her kapı yüzüne kapanmış olan insanları devşiriyorlar. Ben vatansever biriyim ancak dişimi tırnağıma takıp oluşturduğum, memleketime hayrı dokunacağını düşündüğüm bir değere “değer” verilmediğini görseydim ilk fırsatta basar giderdim, yalan yok. Belli bir potansiyele sahip olduktan sonra geri gelirdim o ayrı mesele fakat o sırada ürettiğim şeyin ekmeğini memleketim değil yaban eller yemiş olurdu. Hazır yeri gelmişken; Crytek‘e “Türk firması” diyemiyoruz değil mi? Evet, malesef üç Türk kardeşin kurduğu, son derece başarılı bir Alman firması.

TT Custom Choppers’a da yabancılardan bazı teklifler gelmiş. Hatta bir ara ciddi ciddi kalkıp gitmeye niyetlenmişler, sonra bakanlar araya girip “Gitmeyin biz size imkan sağlayacağız” demişler, “Siz yeter ki Türk kalın” demişler ve fakat her ne olmuşsa bir süre sonra işler tekrar sarpa sarmaya başlamış, ben de internetin yalancısıyım. Olayın içi dışı nedir, ne değildir bilmiyorum ancak benim çıkardığım sonuç TT Custom Choppers’ın, işini hakkıyla yapanların ortaya koyduğu başarılı bir girişim olduğu. Temennim dünya çapında ses getirirken burada, doğduğu yerde kalmaya devam etmesi.

TT Custom Choppers Web Sitesi TT CC Ürün Kataloğu

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorum

  1. ayti fatih dedi ki:

    Şimdi canerciğim sevgili dostum öncelikle bana bu kalbin kadar temiz bir sayfayı ayırdığın için teşekkür edemeyeceğim çünkü bana ayırmamışsın amma velakin benim çok sevdiğim tarhan telli abimize ayırmışşın ki buda benim için büyük bir gurur :)
    neyse konumuza gelelim. tarhan telli abimiz cidden türkiye için büyük bir isim. Sadece yurt dışı kaynaklı değil türk olarak çok fazla müşteriye sahip. El yapımı olması dolayısı ile şu anlık off yaa haika yapmış şuradaşöyle olsa burada böyle olsa tam benlik olur falan diye uzaktan seviyorum. Ancak ileride ya ben kendime yapacağım yada tarhan telli abimze yaptıracağım :) (tabiki benim motorumun yanına :) )

  2. Samet dedi ki:

    O kadar motor firması varken bir Türk firmasını tercih etmiş olmaları gerçekten enteresan. İşini iyi yapan bir firma demekki.

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir