İstanbul’un “2010 Kültür Başkenti” vasfı askıya alınmalıymış


Gerekçesi de uzun zamandır inatla sürdürülen Youtube yasağıymış. Sabah gazetesinin tırnak içerisinde “Böyle Avrupalı Olunmaz” başlığıyla yayınladığı haber gerçekten dikkatimi çekti, okuyup anlamaya çalıştım da ı-ıhh, resmen beni benden aldı. RSS abonelerini izlerken görüyorum Sabah gazetesinden takipçilerimiz var, lütfen alınmasınlar ama böyle laf olsun diye yapılmış bir haber daha olamaz. Niyetiniz Youtube yasağı mevzusunu dış basındaki yankılar sayesinde gündemde tutmak veya kendi çapınızda protesto etmekse bunu mümkün mertebe sağlam kaynaklara dayandırarak yapın derim. Buyrun haber”imsiyi” ufak çapta bir analize tabi tutalım da ne demek istediğim daha net anlaşılsın.

Başlık:

Böyle Avrupalı olunmaz

Nerdeyse “Öz evladını öldürdü” ile aynı etkiye sahip, maksat belli: dikkat çekmek. Başarılı da oldu, girip bakıyoruz olay neymiş.

ABD’de yayımlanan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan bir yorum yazısında, ”Youtube yasağı kalkana kadar Türkiye’nin Avrupa Kültür Başkenti statüsünün askıya alınması gerektiği” görüşü savunuldu.

ABD’de yayımlanan“: Boru değil ABD’de yayımlanıyor, hani bilmeyen varsa.
Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan“: Ne kadar ciddi olduğunu daha nasıl anlatalım, Wall Street Journal işte
bir yorum yazısında“: Kıvırmaya başladık, bu aslında val sitirit jürnılda yayınlandı ama alt tarafı bir yorum yazısı, gazetenin kendi duruşunu yansıtmıyor yani

Haberi okumaya devam ettikçe hem kaynaklar dökülüyor hem de konu git gide ana başlıktan sapıyor

Gazetenin internet sitesinde, ”CyberDissidents.org”un direktörü David Keyes tarafından ”Türkiye’nin İnternet Baskısı” başlığıyla yer alan yorum yazısında, bu yasağın ”ne kültürel ne de Avrupalı bir yanının bulunduğu” belirtildi.

Gazetenin internet sitesinde“: Wall Street Journal mı dedik biz? Yahu internet sitesi işte
CyberDissidents.org”un direktörü“: Bu siteye girmeyeceğinizi umut ediyoruz çünkü hem aşırı ciddiyetsiz hem de eklenen en son içerik 2009 yılına ait, ama yazıyı yazan adam boru değil sitenin direktörü (artık her ne iş yapıyorsa).
başlığıyla yer alan yorum yazısında“: Altını çiziyoruz bakın: yo-rum ya-zı-sı
bu yasağın ‘ne kültürel ne de Avrupalı bir yanının bulunduğu belirtildi“: E hani “Böyle Avrupalı Olunmaz” felan?

Haberin 3. paragrafı ise yorum sahibi vatandaşın konuya aslında ne kadar iyimser yaklaştığını felan anlatıyor. Amcam aslında Youtube kanalıyla “Türkiye’nin AB’ye girmesini destekleyen” aşırı iyi niyetli bir video hazırlamak istiyormuş ama halin böyle olduğunu görünce dayanamayıp “İstanbul Kültür Başkenti şeysi askıya alınsın” deyivermiş. Lan nasıl olur da kalbini kırarız biz bu herifin, adam koskoca direktör oysa…

Haberimsinin devamı daha bomba, konu bilmem nerenin profesörünün bilmem ne konusunda Türkiye’yi uyarmasından, Türkiye ile İran’ın çeşitli konularda mukayese edilmesine kadar uzanıyor, dileyen şurdan girsin okusun.

Bana kalsa böyle bir mevzu haber kisvesiyle hiç var olmamalıydı bile ama ille olacakdıysa şu kadarı kafiydi:
Site direktörü kisvesiyle vasıflandırmak için direttiğimiz fakat pek öyle mattah bi konumda olmayan amcanın biri çıkıp demiş ki “Ya Türkiye sen ne yapıyon, ayıp değil mi? Kaldır artık şu Yutup yasağını… Yok kaldırmam dersen o zaman birileri çıkıp İstanbul’un Kültür Başkenti vasfını kaldırsın. He, bu kelamlarımı ipleyen olur mu bilmem, ben kendi halinde internet sitelerinde yorum yazısı yazan bi vatandaşım…

Sonraki Haber: Adriana Lima’nın göğüs ölçüleri hangi ünlünün kafası kadar?”

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir