İzmit Arasta Park sinemaları beni çok şaşırttı

Ev arkadaşım Bünyamin 300 Spartalı’nın hayranı, şu 2. filmin çıkacağı haberi geldiğinden beridir de “Gidelim, kesin gideceğiz bak” diye başımın etini yiyip duruyor. Ben de esasen ilk filmi, ideolojisini bir kenara bakıp “eğlence” gözüyle değerlendirince beğenmiştim ancak ikinci filmden gerçekten hiç umudum yoktu. Zaten 300 gibi kült haline gelmiş filmlerin devamlarının çekilmesi her zaman büyük risk taşır. Ne kadar güzel bir iş çıkarmış olursanız olun, izleyiciye öyle sağlam yenilikler sunmanız gerekir ki “He lan bu da güzel olmuş ha!” desinler. Bu açıdan 2. film beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Baya böyle dizi havası vardı, yine aşırı kaslı ve az sayıdaki Yunanlılar, onur, çelik, ter, özgürlük diyerek Persli kıydılar. Zayıf bir hikaye eşliğinde 2 saatlik kıyım görüntüsü izledik diyebilirim, hatta o kadar çok kıydılar artık yorulmaya başlamıştık.

Ben afişinde 3D ibaresi gördüğüm filmlere özellikle gitmiyorum. Birkaç kez bu hatayı yaptım ve anladım ki bizimkiler bu işi beceremiyorlar veya sinemalardaki 3D teknolojisi henüz benim beklentilerimi karşılayabilecek düzeye erişmemiş. Görüntü net olmuyor, hızlı ve karanlık sahnelerde perdede ne olup bittiğini anlamak zorlaşıyor. Olay esasen filme gerçeklik katmak iken aksine gerçeklik hissi çoğunlukla sekteye uğruyor. Bir süre sonra gözlerin yorulması, baş ağrısının başlaması da cabası. Bünyamin’de benimle aynı fikirde olduğu için 300’ün standart versiyonunu izleyebileceğimiz bir salon aramaya başladık. Gördük ki lanet olasıca film her yerde sadece 3D olarak vizyona girmiş. Tam umudumuzu kaybetmek üzereyken, daha önce yolumuzun düşmediği Arasta Park alışveriş merkezinde CinemaPink isimli bir sinemada standart versiyonunun bulunduğunu gördük.

Alışveriş merkezleri o kadar yatırım yaparlar, çuvallarla paralar harcarlar ancak neden bilinmez aynı özeni web sitelerine göstermezler. Arasta Park’ın web sitesine bakınca, sinema olayını “Hadi bu da eksik kalmasın” diye bünyelerine dahil ettiklerinden neredeyse emin oldum. Filmin standart versiyonunu başka yerde bulamadığımız için, aşırı istekli Bünyamin’in de hevesini kırmamak üzere çıktık gittik. MyBilet’in sayfasında yanlış yazılmış, film orda da 3D imiş. Günümüzün boka sardığını düşündük, dandik bir salonda hem de iğreti bir 3D olayı ile film izlemektense biletleri iade etmeye karar verdik. MyBilet ve CinemaPink yetkilileriyle konuştuk, çözüm bulmaya çalıştık ancak en iyi ihtimalle Recep İvedik gibi diğer filmlere girebileceğimizi söylediler. Aslında biraz ısrar etksek iade de alabilirdik ama hadi bari gelmişken izleyelim dedik ve istemeye istemeye 300’e girdik.

Sinema katına çıkınca yeminle çok şaşırdım, ortamı görünce “İzmit’te böyle salon varmıymış ya” dedim. Adamlar İstanbul’dakilere oranla küçük ama bir o kadar güzel bir atmosfer oluşturmuşlar. Aynı şekilde salonlar da on numara olmuş, özellikle Dolphin’indeki dolmuş koltuklarından sonra yayıla yayıla oturduğum geniş, deri koltuklar (çoğu çiftli koltuk olarak tasarlanmış) bana insan yerine konulduğumu hissettirdi. İstanbul / Galeria alışveriş merkezindekine benzeyen, sinema keyfini katlayan harika bir mekan olduğunu söyleyebilirim. Bana göre tek eksisi ses sistemi oldu. 360 derecelik ses deneyimi diye reklamını yapmışlar ancak basslar beni malesef tatmin etmedi. Bilmiyorum belki 5 numaralı salon ile ilgilidir ancak diğer salonları da muhakkak deneyeceğim.

Haftasonlarını sinema ile değerlendirmeyi seven, patlamış mısır kokusu seven İzmitlilere kesinlikle öneriyorum. Daha önce denemediyseniz Arasta Part CinemaPink’a mutlaka gidin, ortamı görün.

arasta-park-sinema-2

arasta-park-sinema-3

arasta-park-sinema-4

Bu da ilginizi çekebilir:
Silinen dosyalarınızı Wondershare Data Recovery ile kurtarın

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Yorumları

12 Yorum

Uyarı: Yorumlarda link kullanmayınız. Link içeren yorumlar otomatik olarak spam kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir